Csúzán évek óta felelevenítik a locsolkodás hagyományát. A – többségében tánccsoportos – fiatalok lovas szekéren, zenei kísérettel keresik fel a lányokat, hogy locsolóvers kíséretében megöntözzék őket. Fica Jánostól, a program szervezőjétől megtudtuk, az utóbbi években a fiatalabb korosztályt próbálják bevonni, hogy legyen, aki tovább élteti a hagyományt.
Kárpát-medence-szerte sok helyen gyakorolják a magyar eredetű húsvéthétfői szokást, mely szerint a lányokat, asszonyokat kölnivel, szódával vagy akár vödör vízzel kell megöntözni.
Csúzán ezt az utóbbi fajta locsolkodást élesztették újjá a Csárdás tánccsoport fiútagjai és a helyi fiatalok évekkel ezelőtt. Az évek során olyan „szintre” fejlesztették az öntözést, hogy csapatba verődve, népviseletbe öltözve, lovas szekéren járták végig a lányos házakat, zenés kísérettel.
Azelőtt Vörösmartra és Sepsére is átmentek, és volt olyan év, amikor csatlakoztak a darázsi locsolókhoz is.
Fica János, a Csárdás táncegyüttes elnöke idén is megszervezte a locsolkodást és befogta a lovakat.
– Sokszor emlegetjük a néhány évvel ezelőtti locsolkodásokat, amelyeken nemcsak azért vettünk részt, hogy ápoljuk a hagyományt, hanem mert ez egy olyan esemény is volt, amit mindenki élvezett, hiszen élő zenés kísérettel kocsikázhatott húsvéthétfő délelőttjén több faluban is, lányokra „vadászva” – nyilatkozta lapunknak Fica János.
Hozzátette, az a korosztály, amely részt vett az első locsolkodásokon, „kiöregedett” belőle, hiszen többségének mostanra a család az első ünnepekkor. Annak viszont örül, hogy vannak még fiatalok a Hajnalcsillag gyermektánccsoportban, akiket érdekel a locsolkodás, és akik továbbviszik majd a hagyományt a hegyaljai faluban.