Míg Németország azt tanácsolja hazánknak, hogy csökkentse a deficitet és ne növeljen több adót, mert különben csődbe megy az ország, Horvátország pénzügyminisztere további terheket róna a lakosságra, és adókedvezményeket szüntetne meg.
Németország az Európai Unió legerősebb országa, az ottani intézkedéseket a legtöbb tagállam megpróbálja otthon alkalmazni (ha nem teszi, a németek úgyis megpróbálják rákényszeríteni). Joachim Pfeiffer, a német parlament gazdasági bizottságának elnöke, leendő pénzügyminiszter-jelölt a Večernji listben azt javasolta a horvát kormánynak, hogy ne emeljen több adót, és vezessenek be mielőbb reformokat, különben csődbe jut az ország. Szerinte könnyen lehetünk még második Görögország is. – Könnyíteni kell a munkáltatók terhein, túl magasak az alkalmazottak után fizetendő járulékok, a külföldi cégek pedig panaszkodnak a bürokráciára és a körülményességre, ha pedig nem jönnek az országba újabb befektetők, nagy bajban lesz a gazdaság – Pfeiffer szerint.
Linić viszont az intelmek ellenére is adót akar emelni. Megemelné a PDV-t (általános áruforgalmi adó) és megszüntetne különböző adókedvezményeket is, mint például a fiatalok első házvásárlásánál elengedett ingatlanadó. Teszi mindezt olyan magabiztosan, hogy mindenféle egyeztetés nélkül már a televízióban is nyilvánosságra hozta terveit. Annyira beleélte magát a mindenható szerepébe, hogy saját koalíciós partnereivel is elfelejtett egyeztetni. A Horvát Néppárt vezetése erre reagálva ki is jelentette, nem lesz sem adóemelés, sem adókedvezmény-megszüntetés, elég volt a megszorításokból. Vesna Pusić, a HNS elnöke nyomatékosította, a párt képviselői nem szavazzák meg a további adóemelésekre tett javaslatokat a száborban.
Míg a német gazdasági szakember az új befektetőkre hívja fel Horvátország figyelmét, arra, hogy barátságosabb, egyszerűbb körülményeket teremtsenek a külföldi cégeknek, addig Horvátország a régi befektetőktől is mindenáron meg akar szabadulni.
Linić nyíltan és többször is támadta a MOL-t az elmúlt időszakban. A pénzügyminiszter szerint a MOL rossz társ, a Novi listnek például azt nyilatkozta, hogy a koncessziós díjak megváltoztatásával, illetve az INA-kutak egy részének bezárásával Zágrábban annyira megkeserítheti a MOL életét, hogy az valóban rákényszerül a részvények eladására, ha magától nem teszi meg.
Az egyik magyarországi lap, a HVG szerint a MOL nyakában ott lihegnek az oroszok, akik a horvát kormánynak azt ígérik, javul az INA helyzete és olcsóbb lesz az energia is, ha a magyarok helyett a kormány az orosz Gazpromot, vagy az ugyancsak állami tulajdonban lévő Rosznyeftyet választja. A lap értesülései szerint Horvátország uniós csatlakozása óta egymásnak adják a kilincset magas rangú orosz energiaügyi illetékesek: többek között Putyin elnök bizalmasa, Igor Szecsin, aki kilátásba helyezte, hogy Horvátország lehet Oroszország új közép-európai hídfőállása, új csővezetéket ígért és óriási tárolók építését! Az oroszokat érdekli az Adria olajvezték is. Ha ez sikerül Moszkvának, komoly befolyással lesznek a már így is erősen általuk uralt közép-európai olajpiacra.
Mindenesetre a horvát lapok is nagy nyomást gyakorolnak a kormányra. Akkor is rendszeresen jelentetnek meg a MOL állítólagos horvátországi ügyleteiről „leleplező“ cikkeket, amikor nincs is új fejlemény az ügyben. El lehet azon gondolkodni, hogy a MOL-ügy Horvátország „szabaságharca“-e a magyar multi ellen, vagy csak egy másik multira cserélné le a kormány a régit? Az biztos, pénz nincs, hogy visszavásárolja a részvényeket. Az ügyben pedig még biztosan lesznek további fejlemények, az orosz szál mindenesetre érdekesebbé tette a történetet.