Újabb hadjáratot indít a kormány azok ellen, akik adósságot halmoztak fel. Most azok a nem fizetők kerülnek célkeresztbe, akik kisebb összeggel ugyan, de tartoznak az államnak.
Munkanélküliség, nélkülözés, szegénység és nyomor. Sokan nem hiszik el, sokan pedig nem akarják elhinni, hogy Horvátországban is élnek emberek a létminimum alatt, és bizony annyi pénzük sincs, hogy befizessék a számláikat.
Az elmúlt hónapokban több ezer végrehajtási felszólítást küldtek ki a különböző telefonszolgáltatók, bankok, kommunális vállalatok és a HRT. A végrehajtó pedig megpróbálja behajtani a tartozásokat. Könyörtelenül és aprólékosan. Rátelepszenek az emberek bankszámlájára, ha pedig előre látható, hogy a követelést a munkabérből nem tudják viszonylag rövidebb időn belül behajtani, az adós bármelyik lefoglalható vagyontárgyát végrehajtás tárgyává teszik: eladják a kocsiját, tévéjét, akár a házát is a feje fölül.
Az állam is beszállt a megszorult emberek sanyargatásába. Hogy fedezzék a hiányt a költségvetésben, hajtóvadászatot indítottak a magánszemélyek, vállalkozók, cégek és önálló tevékenységet folytatók ellen, mindenkire „lőnek”, akinek kétezer kúnánál nagyobb adótartozása van.
Közben cirkusz is kell a népnek, hogy a mindennapi szorító gondokról elterelődjön a figyelme.
Itt van például a Lex Perković-ügy, ami egyelőre megoldódni látszik. Horvátország vállalta, hogy január elsejével összhangba hozza az európai elfogatóparancs végrehajtásáról szóló horvát törvényt az uniós joggal. A különböző szankciók bevezetésének lehetősége nagyon gyorsan véget vetett Horvátország dackorszakának, és jobb belátásra bírta kormányunkat.
De hogy ne tűnjünk vesztesnek, újabb színjátékra van szükség: ha már ki kell adnunk Perkovićot, akkor verjük el a port magyarokon, egyébként a legjobb szomszédunkon.
A Mol-INA-ügy nem új keletű dolog. 2012 novemberében a zágrábi bíróság első fokon 10 évi börtönbüntetésre ítélte Ivo Sanader volt horvát kormányfőt korrupció vádjával, egyebek mellet a Mol-INA-üggyel összefüggésben.
A horvát bíróság a Mol vezérigazgatóját, Hernádi Zsoltot ennek kapcsán azzal gyanúsította, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader horvát exkormányfőnek annak érdekében, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA olajipari vállalat irányításában. Mivel Hernádi nem jelent meg egyszer sem Horvátországban, hogy kihallgassák, viszont a horvát bíróság által összegyűjtött bizonyítékok és feltevések alapján a magyar rendőrség kihallgatta a vezérigazgatót, és mert nem találták az ügyet megalapozottnak, ejtette is a vádakat, a dolog pedig csitulni kezdett, egészen a Lex Perković-ügy kirobbanásig, majd nemrég újabb fordulatot vett. A zágrábi megyei bíróság múlt pénteken előzetes letartóztatást rendelt el Hernádi Zsolt ellen a horvát korrupció és szervezett bűnözés elleni ügyészség (USKOK) kérésére, mert úgy ítélték meg, hogy fennáll a szökés veszélye, az elnök vezérigazgatót a horvát rendőrség az Interpollal akarja köröztetni. Magyarország és Horvátország között továbbra sincs uniós szintű bűnügyi jogsegélyegyezmény, a horvát hatóságok pedig nem küldtek, hiszen nem is küldhettek hivatalos idézést a Mol elnök-vezérigazgatójának egy nemzetközi jogász szerint, ezért „a nemzetközi helyzet egyre fokozódik” – mondaná Virág elvtárs a Tanú című filmben.
Amint látjuk, cirkuszból van elég, csak éppen kenyeret nem osztogatnak mellé.
Hogy csupán a cirkusz meddig lesz elég ahhoz, hogy az emberek figyelmét elterelje arról, hogy bizony éhesek, majd kiderül.