Javában zajlik a szőlőszüret: jó évjárat az idei

1109
szuret

Szeptember elején vidékünkön is megkezdődött a 2015-ös évjárat leszüretelése. A szőlőtermés minőségével általában elégedettek a termelők, kiváló borokra számítanak. Az időjárási viszonyok többnyire egyforma hatással vannak a szőlőültetvényekre, de számos más tényező is befolyásolja egy-egy gazdaság sikerét. A különbségek a kis- és nagygazdaságok között érzékelhetők leginkább.

A tavalyi esős év nem kedvezett a szőlőkultúrának, az idei időjárási viszonyok sokkal jobbak voltak, jók a hozamok is, és kiváló minőségű borokra számítanak.
A baranyai és szlavóniai szőlőtermelők, borászok az idei évre vonatkozóan beszámoltak a bor iránti kereslet jelentős növekedéséről is, melyhez hozzájárult a sikeres turistaszezon az Adrián.
A nagymértékű borimport ellenére a baranyai és szlavóniai borok népszerűsége nőtt az elmúlt évekhez képest, sok gazda szinte kiüresedett pincével kezdte az idei szüretet.
A nagyobb pincészetek képviselőitől megtudtuk, hogy különösen a fehérborok iránt nőtt meg a kereslet, valamint hogy dolgoznak piacuk kiszélesítésén Európa és a világ felé.
 

A csúzai Pinkert pincészet országon belül és határon túl is árulja borait

szuret_pinkert_krisztina-1Pinkerték generációk óta foglalkoznak szőlő- és bortermeléssel, ma tizenöt hektáron gazdálkodnak. Idén szeptember 1-jén kezdtek szüretelni, a sauvignon blanc fajtát takarították be először.
Az idei évvel minőség és mennyiség szempontjából is elégedettek. Körülbelül 50 ezer liter bort készítenek évente, ez az össztermésük 90%-a. Ebből a bormennyiségből évről évre egyre több kerül a tulipánmintás címkével ellátott palackokba, mely mára a pincészet jelképévé vált.
– Minél szélesebb körben igyekszünk népszerűsíteni borainkat, és a forgalomban is folyamatos növekedést tapasztalunk. Kis mennyiségben külföldre is szállítunk, Németországban és Finnországban is vannak már partnereink – mondta Pinkert Krisztina, hozzátéve, az unión belüli export nem okoz különösebb nehézséget.
A horvát tengerparti városok közül Splitben árulják boraikat. Krisztina megemlítette, az idei sikeres turistaév az ő forgalmukra is pozitív hatással volt, boraik közül a rozé volt a sláger.
 

A kis pincészetek nehezebben állják meg helyüket a piacon
Míg a nagygazdáknak kevesebb fejfájást okoz a bor értékesítése, a néhány hektárt művelő kézműves kispincészetek sok akadályba ütköznek az eladás, a szüret és a feldolgozás során is: megfelelő technológia híján jóval több időt vesz igénybe a szőlő feldolgozása, megterhelőbb számukra a napszámosok utáni adófizetés, és hatékony marketing nélkül az értékesítés is keményebb dió. Ha a szőlőt eladásra kínálják, mivel nem szeretnék, hogy termésük a nyakukon maradjon, alkalmazkodniuk kell a felvásárló árajánlatához, ami általában jóval alacsonyabb a szőlő valódi értékénél.

szuret_angyal_attila-1Angyal Attila gazdasága is a kisebb, kézműves pincészetek közé tartozik Vörösmarton. Sauvignon-t, kékfrankost, olaszrizlinget és chardonnay-t termesztenek, ez utóbbival kezdték a szüretet. Az idei terméssel Attila is elégedett, mint mondta, a szőlőfajták megfelelő cukorfokkal rendelkeznek.
Ez a jó időjárásnak köszönhető, mely az idei esztendőt jellemezte. Attila megjegyezte, a túlzott napsütés valamelyest ártott a szőlőnek, és bár rendszeresen permeteztek, ez a napszúrás ellen nem véd.
Ennek ellenére a termés minősége jó, a gondot Angyaléknál is – mint a legtöbb kis pincészet esetében – a szőlő értékesítése okozza.
– Arra nincs elegendő kapacitásunk, hogy az összes termést feldolgozzuk, felvásárlót találni pedig nem könnyű, és ha van is, kénytelenek vagyunk alkalmazkodni a felkínált áraikhoz – mondta Attila.
Öt hektár szőlőt művelnek, a munka nagy részét a család végzi, szükség esetén fogadnak napszámosokat is.
Az ehhez hasonló méretű és kapacitású gazdaságokból megélni nemigen lehet, a legtöbben csak azért tartják fenn, mert nincs szívük feladni a családi hagyományt, amely nem is olyan régen még megélhetést biztosított. 

 

{fcomments}