Idegengyűlölet vagy „mélakóros” állapot?

168

Akárhogy is nézzük, nagyon alacsony volt az EP-választáson a részvételi arány vasárnap. Az európai választások történetében a második legrosszabb. Szlovákiában az első EU-szavazáson mindössze 17 százaléknyi szavazópolgár ment el leadni a voksát! „Ezüstérmesek” a lengyelek voltak eddig, 21 százalékkal, ők most a képzeletbeli dobogó harmadik helyén állnak, jelenleg a horvátok a másodikak 20 százalékkal.

Az alacsony részvételi arányt mindenki másképp magyarázza.

Žarko Puhovski zágrábi politikai elemző szerint azért volt nagyon alacsony a részvétel, mert a polgárok tisztában voltak azzal, hogy nincs nagy tétje a szavazásnak. Választási kampány gyakorlatilag nem volt, helyette három hétig tartó „kampánycsendet” tartottak az induló pártok/pártszövetségek, ezzel is jelezve, hogy nem fontos számukra az első horvátországi EP-választás. Másrészt viszont az alacsony részvétel a horvát társadalom „mélakóros” állapotáról tanúskodik, amelyben senki se vár segítséget kívülről vagy az EU-tól, vagyis Horvátország lelkesedés nélkül, kelletlenül lép be az Európai Unióba – mondja az elemző.

Sok helyen lehet olyant olvasni, hogy a xenofóbia, az idegengyűlölet az oka a választásoktól való távolmaradásnak. Hirtelen, amikor már biztossá vált a tagság, az emberek elkezdtek félni az „idegenektől”. Ennek bizonyítékául azt hozzák föl, hogy a HDZ azért tudott a 12 mandátumból 6-ot megszerezni, mert Ruža Tomašić szélsőjobboldali politikusnő azzal a kijelentésével, hogy „Horvátország a horvátoké, mindenki más csak vendég az országban”, két mandátumot is szerzett a HDZ-nek. A politikusnő rekordmennyiségű szavazatot kapott:  65 ezret, és ezzel mindenkit maga mögé utasított a HDZ-listán. Bizony az ez alapján kiállított Horvátország-képnek sem mi nem örülhetünk, sem az EU.

Szinte hihetetlen, hogy az érvénytelen szavazatok száma is átlépte az ötszázalékos küszöböt! A már említett „mélakórosok” mellett (ők azok, akik el sem mentek szavazni, mert úgy érzik, az ő sorsuk ettől nem fordul jobbra) a harmadik legnagyobb szavazócsoportot ők alkotják. Csak azért mentek el voksolni – összesen mintegy 40 ezren -, hogy a szavazócédulákon üzeneteket küldjenek a politikusoknak. Az üzenetek formáját és szövegét az önök fantáziájára bízom.

Ami szűkebb pátriánkat illeti, Eszék- Baranya megyében az SDP nyert, kicsivel kevesebben támogatták a HDZ-t. A HDSSB csak a harmadik helyen végzett, 2 ezer szavazattal kapott kevesebbet, mint az SDP. A Hercegszőlősi járásban ugyanez volt a helyzet, azzal a különbséggel, hogy az SDP kétszerannyi szavazatot kapott, mint például a HDSSB. A Bellyei járásban a HDZ nyert. Második helyen az SDP, a harmadikon a HDSSB végzett. A két magyar járásban a DC, vagyis dr. Szántó Tibor kapta a negyedik legtöbb szavazatot. A Darázsi járásban, ahol elég sok magyar nemzettársunk ment el szavazni, hasonló a helyzet, mint a másik két járásban: első helyen a HDZ, másodikon az SDP, a harmadikon a HDSSB végzett. Itt a negyedik helyre a Baloldali Dolgozók Pártja került, Szántó Tibor listája az ötödik helyen végzett.

Országos szinten a DC listája, amelyen dr. Szántó Tibor is indult, a 15. lett (a 28-ból).

Az eredmények tükrében el lehet gondolkodni azon, vajon megérte-e nem elmenni szavazni, vagy úgy üzenni a politikusoknak, hogy az érvénytelen szavazólap még aznap a kukába került? Mindenki döntse el saját maga. A kvótát a horvát politikusok is betöltötték, a fizetésüket rendszeresen meg fogják kapni az Európai Parlamentben, amely továbbra is működni fog, a problémákat meg majd megoldja valaki!