Múlt szombaton Budapesten, a Magyarság Házában a Kárpát-medence magyar tojáshímzőinek segítségével az érdeklődők megismerhették a gyimesi, az Ipoly menti, a kárpátaljai, a torontáli, a dobronaki és a szlavóniai mintákat, és maguk is elkészíthették a hímes tojásokat. A dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület tagjai a hagymahéjjal festett ún. berzselt vagy levélrátétes mintával készített hímes tojásokkal mutatkoztak be.
A tojás az újjászületés és a termékenység egyik legősibb jelképe. A hagyományos húsvéti ételek egyike, régen a magyar falvakban a tormával és sonkával együtt egy tálba tették, és a templomban megszenteltették. Ezeket a megszentelt ételeket fogyasztották aztán húsvéthétfőn. A tojások festése, díszítése ugyancsak ősi eredetű, már az ókori zsidó szokások közt is megtalálható. A keresztény hagyomány egy Krisztushoz kötődő legendára vezeti vissza. Eszerint egy asszony éppen tojást vitt a kosarában, mikor a kereszten szenvedő Krisztus előtt haladt el. Krisztus vére rácseppent a tojásra és megfestette. A legendának a különböző népeknél többféle változata él, de az mindegyikben közös, hogy Krisztussal hozzák összefüggésbe.
A húsvét szinte elképzelhetetlen húsvéti tojás nélkül. Szinte mindenhol festenek vagy díszítenek tojást, ami aztán az ünnepi asztal dísze vagy a locsolók ajándéka lesz. Az idők során a tojásfestésnek számtalan technikája alakult ki, a módszerek, motívumok tájegységenként, országonként változnak. Ezekből a különböző technikákból adtak ízelítőt múlt szombaton a budapesti Magyarság Házában a Kárpát-medence különböző részeiből összesereglett tojáshímzők. A horvátországi magyarság képviseletében a dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület tagjai, Szénási Popović Rózsika és Kaján Mária vettek részt a rendezvényen.
Kaján Mária, az egyesület gyermektánccsoportjának a vezetője elmondta, Dályhegyen a régi hagyományoknak megfelelően hagymahéjjal festik meg a tojásokat, amelyeket levélrátétes mintával díszítenek.
– A nyers tojásokra különböző mintázatú levelet simítunk, szorosan bekötjük egy nejlonharisnya-darabba, majd hagymahéjjal teli vízbe állítjuk és főzzük. A kész tojásokat kicsomagolva világosan látható a levél lenyomata. Ezután a tojásokat olajjal vagy zsírral szokás áttörölni, hogy szép fényt kapjanak – mondja Kaján Mária, aki hozzátette azt is, hogy ez egy egyszerű technika, mégis sokan megfordultak az asztaluknál, főleg a gyerekeket érdekelte, közel kétszáz festett tojást osztottak szét.