Horvátországi magyar résztvevői is voltak az Isonzó Expressznek

615
Fotó: Vajda György

Idén harmadik alkalommal indult útjára az Isonzó Expressz július 16-án. A nosztalgiavonat utasai az első világháború szlovéniai és olaszországi harctereit járták be, leróva kegyeletüket az itt nyugvó hősi halottak emléke előtt. A túrának horvátországi magyar résztvevői is voltak: Jakab Sándor, a HMDK elnöke és Karakas Attila Várdarócról.

A több mint tíz kocsiból álló Isonzó Expressz Budapestről indult, a Kelenföldi pályaudvarról.

A szerelvény még át sem lépte a magyar-osztrák határt, de már el is kezdődtek a látványos és ismeretterjesztő előadások. A 2017-es Isonzó Expressz első megállója Most na Soči, avagy régi, olasz nevén Santa Lucia volt. A patinás állomásépülettől nem messze található a modrejcei temető, ahol a vonat utasai egy magyar-szlovén megemlékezésen vehettek részt. A sírkertben több mint ezerhatszáz osztrák-magyar katona nyugszik.

Beszédében Kövér László, az Országgyűlés elnöke – aki a szlovén határnál található Jesenice állomástól a különvonaton utazott Most na Sočiig − úgy fogalmazott: az utókor számára minden háborús emberi életáldozat ok a főhajtásra, az emlékezésre és a tanulságok levonására. Hozzátette, hogy a mai – modrejcei – megemlékezésnek milliónyi oka és egy közös célja van: megemlékezni az első világháborúban meghalt 37 millió emberről, közöttük több mint hatszázezer magyar katonáról, akik közül negyvenezren a mai Szlovénia területén estek el; és akik közül több mint kétszázan a modrejcei temetőben leltek végső nyugalomra.

Milan Brglez, a szlovén nemzetgyűlés elnöke beszédében elmondta: az Osztrák-Magyar Monarchiát elsősorban magyar katonák védték, akik számos szlovén és más nemzet katonáival együtt éppen ezeken a csatatereken leltek végső nyugalomra, maguk mögött otthon pedig ürességet és szomorúságot hagytak.

A közös koszorúzást követően Kövér László és Milan Brglez együtt keresték fel a temető északnyugati sarkában található – a sírkertben egyedülállóan névvel ellátott – magyar sírkövet is, amelyen Hollósi Károly hadnagy, a császári és királyi 86. szabadkai gyalogezred tisztjének neve áll.

A történelemidéző túrán Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke és a várdaróci Karakas Attila is részt vettek.

– Mindig érdekelt a történelem, gyerekkoromban sokat olvastam az első világháborúról és az olasz frontról, ismerem a korabeli katonadalokat is. Most pedig személyesen is bejárhattuk azokat a helyszíneket, ahol elődeink harcoltak. Nagyon megható érzés volt, szavakkal ki sem lehet fejezni, amit ott éreztünk – nyilatkozta lapunknak Karakas Attila.

A 2015-ben első alkalommal útjára indított, Isonzó Expressz elnevezésű történelmi emlékvonat az Indóház Közlekedési Lap- és Könyvkiadó, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány, a Budakeszi Kultúra Alapítvány, a Honvédelmi Minisztérium, valamint a MÁV Nosztalgia Kft. közreműködésével valósult meg.

A különvonat idei, ötnapos programjában a résztvevők mind a szlovéniai, mind az olaszországi hadszíntereket felkeresték, hogy jobban megismerhessék az itt folyt küzdelmek, valamint a csatákat vívó hősök történetét. (www.honvedelem.hu)