EU, áremelések, újabb háború

254

Bent jobb, mint kint – mondják a legtöbben azon országok polgárai közül, amelyek nemrég csatlakoztak az Európai Unióhoz: Szlovéniában, Szlovákiában, Romániában és Magyarországon.

Horvátország is úgy döntött, 2013-ban tagállam kíván lenni. Azoknak, akik vasárnap elmentek szavazni, kétharmada a tagság mellett tette le a voksát, aki meg nem ment el, azt valószínűleg hidegen hagyta, milyen eredmény is fog születni.

A fent említett országok állampolgárai – és higgyék el, az ő helyzetük sem  rózsás – azt is mondják, könnyű mindent az EU-ra fogni, és újjal mutogatni, sőt könnyebb, mint saját tehetetlenségünket vagy alkalmatlan kormányunkat hibáztatni. A legtöbben azt állítják, hogy ugyan vannak hátrányai az EU-nak, de azok eltörpülnek a pozitívumai mellett, amelyekkel  természetesen tudni kell élni. Néhányuk véleményét olvashatják is ebben a számunkban.

Mivel Horvátországban pozitív döntés született az EU-val kapcsolatban, ezért az új kormánynak nincs többé oka az óvatosságra,  úgyhogy rögtön léptek is: március 1-jétől 23-ról 25%-ra emelkedik a PDV,  a kereskedők emiatt mintegy 10%-kal fogják emelni az árakat.  A tejre, a kenyérre és a gyógyszerekre ez nem vonatkozik, ott marad továbbra is a 0% -os adó, viszont meglepődnék, ha valamilyen oknál fogva mégsem emelnének ezen termékek árain, hisz most van rá lehetőségük, és ezt is rá lehet fogni az EU-ra!

Kedd reggelre megdrágult az üzemanyag is. Most már okkal tehetjük fel a kérdést, vajon meddig növekedhetnek az üzemanyagárak?

Az EU teljes olajembargót hirdetett Iránnal szemben. Mégpedig azért, mert Irán atomprogramja veszélyt jelent a világra – mondják. Arra, hogy Irán atombombát készítene, természetesen a mai napig nincs tárgyi bizonyíték. De az embargó akár fegyveres konfliktust is eredményezhet Irán és a szövetségesek (EU és USA) között, mivel Irán válaszul lezárhat egy fontos olajszállítási útvonalat, amelyet Amerika akár fegyverrel is megpróbálna nyitva tartani. Irán partjainál már fel is vonultak az amerikai, brit és francia hadihajók.

Az EU egyik pozitívuma az is, hogy a tagállamok nem háborúzhatnak egymással, és ha bármelyiküket támadás éri, egységesen léphessenek fel ellene. Végül is elsődlegesen ezért hozták létre a második világháború után, valamint azért, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió növekvő befolyásával szemben Európa visszanyerhesse nemzetközi szerepét.

Arról, hogy mi történt 1991 és 1997 között Horvátországban, itt senkit sem kell felvilágosítani, közülünk mindenki érintett volt valamilyen formában. Ha másért nem, már ezért is megérte, vagyis azért, hogy soha többé ne kelljen senkinek megtapasztalnia a háború kegyetlenségét, embertelenségét!