Magyarország eszéki főkonzulátusa és a J. J. Strossmayer Egyetem Történelem Tanszéke a Pacta conventa (1102) helye a magyar és a horvát történelemírásban címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést november 11-én a kar dísztermében.
A Pacta conventa (más néven Qualiter) Kálmán magyar királynak a horvát nemesség tizenkét nemzetségének képviselőivel kötött szerződése, melyet az 1918-ig fennállt horvát-magyar közös állam alapdokumentumának tartottak. A megállapodás meghatározta, hogy a Kálmán királlyal az okmányt aláíró horvát nemesek beavatkozás nélkül megtartják birtokaikat és ingatlanjaikat. Az aláíró családoknak a király adómentességet biztosított. A tizenkét horvát nemesi törzs mindegyike köteles volt válaszolni a király hívására, ha a határokat támadás érte, és legalább tíz fegyveres lovast küldeni a Dráváig a saját költségén, a Dráván túl pedig a magyar király fizette a költségeket.
Hogy a Pacta conventa milyen helyet kapott a magyar és a horvát történelemírásban, arról a hétfői kerekasztal-beszélgetés résztvevői cseréltek eszmét, mégpedig dr. sc. Neven Budak középkorkutató történész, dr. habil. Körmendi Tamás PhD., az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense és az ELTE BTK Történeti Intézetének általános igazgatóhelyettese, dr. habil. Barabás Gábor PhD., a Pécsi Tudományegyetem Középkori és Koraújkori Történeti Tanszékének docense és dr. sc. Damir Karbić, a zágrábi Történelmi és Társadalomtudományi Intézet és a Történettudományi Tanszék igazgatója.
A résztvevőket dr. sc. Domagoj Tomas egyetemi docens, a Történelem Tanszék vezetője és Magdó János eszéki magyar főkonzul köszöntötték.