Előrehozott szüreti fesztivál Csúzán

356

Csúzán idén nemcsak a szőlőszüret kezdődött előbb, hanem a szüreti fesztivált is a szokásosnál korábbi időpontra tették a szervezők. A Csárdás Ifjúsági Kultúregyesület és a Jókai Mór Művelődési Egyesület a régi szüreti mulatságok mintájára rendezi meg az eseményt, melynek idén is részét képezte a fogathajtó verseny, a felvonulás, a kultúrműsor és a hegyibabfőző-verseny.

Csúzán korábban a szőlő- és bortermelés volt a fő megélhetési forrás, ezért a szüreti mulatságnak is régi hagyománya van. Hogy milyenek is voltak a réges-régi szüreti bálok, jól tudjuk, hiszen azok mintájára szervezik a mai szüreti fesztiválokat.

A néptáncosok felvonulása, utcai tánca ma is a program részét képezi. Most is választanak bírót és bírónét, akiknek a menet vezetésén túl feladatuk az is, hogy a büntetéseket kiszabják este, a báli lopás alatt. Persze nem valódi bűncselekményekről van szó, csak egy érdekes régi szokásról. Apróbb, kisebb értékű ajándékok is helyet kapnak a szüreti báli díszletben, amelyeket a bálozók „lelophatnak”. Ha a csőszök (népviseletbe öltözött fiatalok) elkapják őket, jelképes összeget kell fizetniük a bírónak és bírónénak.

A régi szüreti bálok elképzelhetetlenek voltak lovak nélkül, a felvonuló táncosokat feldíszített szekerekkel szállították. Ezt a mai szigorú közlekedési előírások miatt körülményes megszervezni. Fica János, a Csárdás elnöke, a rendezvény szervezője és a falu egyik lótartója fontosnak tartotta, hogy a patás jószágok valamilyen formában helyet kapjanak a rendezvényen, ezért évekkel ezelőtt fogathajtó versennyel bővítette a programot.

– Sok fogathajtó versenyen voltam Szlavóniában, a Baranya-háromszögben viszont nem volt egyetlen ilyen jellegű esemény sem, amelyen a helyi lovasok részt vehettek volna. Ezt a hiányosságot szerettem volna pótolni – mondta el lapunknak Fica János.

A versenyen két kategóriában mérhetik össze ügyességüket a résztvevők, a fogathajtásban és a lovaglásban. Mindkettőnek ugyanaz a lényege: minél gyorsabban át kell menni a tizenhét kapun, minél kevesebb bója ledöntésével.

Baranyai, szlavóniai és vajdasági néptánccsoportok szerepeltek a fesztiválon

Mire a fogathajtó verseny véget ért, a faluközpontban beindult a sürgés-forgás: a hegyibabfőző-verseny résztvevői a tűzrakás vagy a bográcsuk körül ügyeskedtek, a népviseletbe öltözött táncosok pedig a felvonulásra készülődtek.

Kováts Zsuzsannától, a Jókai Mór ME elnökétől megtudtuk, idén összesen huszonhárman neveztek be a versenyre, a legtöbben bográcsban főztek, de több cserépedényben is rotyogott az étel a tűz mellett a település központjában.

A néptáncosok felvonulása a kultúrotthonból indult és a rendezvény helyszínén, a tűzoltóság udvarában ért véget. A felvonulókat a bíró és a bíróné vezette, ezeket a szerepeket idén Radić Antonio és Horvát Rebeka töltötték be. A Csárdás néptáncosain és a Hajnalcsillag gyermektánccsoporton kívül a kiskőszegi HMDK-
alapszervezet táncegyüttesei, az ójankováci kultúregyesület tánccsoportja, a dárdai roma kultúregyesület táncegyüttese, valamint a vajdasági Zentagunaras magyar népi tánccsoportja szerepeltek a csúzai szüreti fesztiválon.

A felvonulás végén látványos körtáncot jártak az Ács Gedeon téren a kórógyi Aranycsárdás zenéjére, majd a tűzoltóotthon udvarában felállított sátor alatt mutattak be koreográfiákat.

A műsor előtt Jankovics Róbert, a HMDK elnöke, magyarságunk parlamenti képviselője köszöntötte a vendégeket. Elmondta, számos csúzai szüreti ünnepségen vett már részt, és mindig örömmel tapasztalta, hogy jó irányba halad a közösség, a helyieknek sikerül éltetniük a régi hagyományt. Ez pedig arra ösztönzi, hogy a jövőben is támogassa a helyi szervezeteket, még jobb feltételeket teremtve a működésükhöz.

A rendezvényen részt vett Matijević Olivér, a HMDK ügyvezető elnöke is.

Hegyibabfőző-verseny: egyre jobb ételek készülnek

A kultúrműsor végére a főzőverseny is befejeződött, a résztvevők elfoglalták helyüket a sátor alatt megterített asztaloknál. A négytagú zsűri döntése alapján Pinkert János harmadik, Dobszai Ferenc második lett, az idei legjobb babgulyást pedig Sipos Tobiasz készítette.

Kozár József, a zsűri egyik tagja, a csúzai HMDK-alapszervezet elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, egyre ügyesebbek a résztvevők a hegyibabfőzésben, a zsűrire pedig egyre nehezebb feladat hárul.

Azt is megtudtuk tőle, hamarosan ismét érdemes lesz Csúzára látogatni, elsősorban a magyar nóta kedvelőinek, mert következő rendezvényével nekik kedvezne a csúzai HMDK-alapszervezet. November 3-án nótaestet tartanak, melyre amatőr énekesek jelentkezését várják. Mint mondta, igyekeznek minél több olyan programmal bővíteni a kínálatot, amelyek a magyarság összetartását erősítik.

A csúzai szüreti fesztivált a zágrábi Kisebbségi Tanács, a HMDK és a Bethlen Gábor Alap támogatta.