A múlt héten meghozta idei költségvetését a zágrábi Kisebbségi Tanács. A tavalyi évhez viszonyítva 11 százalékkal csökkentették a kisebbségeknek szánt összegeket, de ezen túlmenően is botrányos az elosztás, ami a két magyar ernyőszervezetet illeti. Mivel múlt heti lapzártánkig nem sikerült a tételek szerinti elosztást megkapnunk, ebben a számunkban elemezzük azt behatóbban.
A két kiadói tevékenység között mindössze 80 ezer kúna eltérés van, ennyivel kap többet a MESZ a kiadványaira, ami nem is annyira drasztikus, ha nem tudnánk, hogy a Tanács fél ülése azzal telt, hogy Juhász Sándor parlamenti képviselő megpróbálta az egész összeget elvenni a Képestől. Ezt ő maga sem tagadja, erről saját lapjában be is számolt a múlt héten. Így a MESZ 750 ezer kúnát, a HMDK 670 ezret kapott lapkiadásra, a HMDK 130 ezer kúnával kevesebbet, mint tavaly.
Az elosztás botrányos volta inkább a szervezetek vonatkozásában érhető tetten. A MESZ-nek 32 tagszervezetét, a HMDK-nak csak 18 szervezetét támogatja a Tanács (2012-ben Sója javaslatára a Tanács 14 HMDK-s szervezettől vonta meg a finanszírozást, a MESZ-nél így lett pontosan 14 szervezettel több, és erre hivatkozva tartják magukat a legnagyobb horvátországi magyar ernyőszervezetnek is).
A HMDK-s szervezetek megsemmisítésére (ne felejtsük el, hogy kultúregyesületekről és alapszervezetekről van szó, vagyis tánccsoportoktól és művelődési tevékenységet folytató civil szerveződésekről) főleg Baranya-Szlavóniában irányultak próbálkozások. Így történhetett meg, hogy mindössze 12 HMDK-s kultúregyesület kap támogatást ebben a régióban, vagyis a tömbmagyarság által lakott vidéken, és majd százezer kúnával kevesebbet, mint a MESZ szórványszervezetei Lipiken, Marincin, Koprivnicán, Pakracon, Nagypiszanicán, Deženovacon, Bjelováron, Grubišno Polje-ban stb.
Botrány, hogy míg a laskói Petőfi Sándor Kultúregyesület mindössze 13 ezer kúna támogatásban részesül (kb. 40 magyar gyerek táncol az együttesben), addig a marinci szórványegyesület 45 ezret kap működésre. Továbbá: amíg a Várdaróc Kultúregyesület 15 ezer kúna támogatást kap (kb. 60 magyar gyerek táncol két tánccsoportban), addig a szintén szórványban működő ójankováciak 43 ezer kúnát, Čakovciban 30 ezret, Grubišno Polje-ban 28 ezret kapnak működésre az ottani egyesületek!
A MESZ-nek tizenhat szervezete van a szórványban, az említett településeken, és összesen 350 ezer kúna támogatásban részesülnek, míg a HMDK-nak a tömbmagyar vidékeken működő szervezetei mindössze 274 ezer kúnát kapnak.
A MESZ képviselőinek, Sója Dénesnek és Juhász Sándornak nemcsak azért botrányos a támogatási politikája, mert meg akarják semmisíteni a HMDK-t és szervezeteit, hanem azért is, mert a tömbmagyarság, a többségében még magyarlakta településeken működő kultúregyesületek ellen követnek el merényletet, és taszítják ezeket a közösségeket a teljes ellehetetlenülés felé.
A MESZ-nek 16 tömbmagyarságbeli szervezete van, ebből három ugyanarra a címre, Pélmonostorra, a Magyar Házba van bejelentve, és összesen 622 ezer kúnát tesznek zsebre, majdnem a háromszorosát, mint a HMDK.
Ugyanekkora különbség van a két ernyőszervezet programjainak a támogatásában is. A MESZ 342 ezer kúnát, a HMDK 102 ezer kúnát kapott az idén rendezvényekre. Tehát a MESZ összesen 1 millió 97 ezret, míg a HMDK 446 ezret kapott kulturális tevékenységre.
Még mielőtt valaki kiforgatná a leírtakat: nem az a baj, hogy a szórványmagyarság támogatásban részesül, hanem az, hogy a tömbmagyarság nem részesül!