Nem valami biztatóak az elmúlt hét hírei. Mivel uborkaszezon van, az újságok inkább gazdasági hírekkel foglalkoznak: ebben az időszakban dolgozzák fel a különböző elemzők az elmúlt hónapok adatait. Statisztikai hivatal, jegybank, munkaügyi központ, mind megpróbálnak valami újjal előállni. Röviden összefoglalva a hazánkra vonatkozókat: csökken a kivitel, nőtt a behozatal, feleannyi külföldi működőtőke áramlott be Horvátországba, mint tavaly, több külföldi cég is kivonult a horvát piacról, Horvátország az egyetlen EU-s tagállam, amely idén sem tud kikeveredni a deficitből, és sorolhatnám, mikről szólnak még a szalagcímek – egy biztos: nem igazán adnak okot bizakodásra.
Uborkaszezonhoz képest a politikában is voltak történések. Lássuk be, az Európai Unió politikusai is tudják, hol kell nyáron konferenciát, tanácskozást tartani. Dubrovnikban egymásnak adják a kilincset a különböző uniós tisztségviselők és a nyugat-balkáni államok vezetői, miniszterei.
Persze a horvát lapokban a tengerparton megrendezett különböző fesztiválokról szóló hírek is megtalálhatók. A hétvégi spliti, Ultra Europe elnevezésű elektronikus zenei találkozóval kapcsolatban is számos írás jelent meg. Már az első éjjel 49 embert vett őrizetbe a rendőrség drogbirtoklásért. A három nap alatt kétszázszor riasztották a mentőket, és több tucat embert tartottak bent kábítószer-fogyasztásért, túlzott alkoholfogyasztásért, valamint egyéb sérülésekért a spliti kórházban.
És a fesztiváloknak még nincs vége.
A városban állítólag volt, aki 1000 eurót is elkért a szállásért egy napra, de engem inkább az érdekelne, hogy a techno-parti szervezői vajon extrán fizettek-e a rendőrségnek és a mentőszolgálatnak az emberfeletti teljesítményért, amelyet a hét végén nyújtottak?
Drogfogyasztás és -terjesztés tekintetében Split sokáig az első helyen állt Horvátországban. A város nemzetközi tranzitközpontként működött, oda érkezett a kábítószer Bosznia-Hercegovinából, Szerbiából, Montenegróból, Koszovóból és Olaszországból. A spliti drogelhárítók hosszú éveken keresztül küzdöttek a problémával, amelyet a városon belül sikerült visszaszorítani, most viszont Zadar küzd ugyanilyen gondokkal.
Egy tavalyi felmérés szerint Splitben átlagosan 27 perc alatt lehetett heroinhoz, Zadarban pedig 48 perc alatt kokainhoz jutni.
A nyár további részében a horvátországi magyarság köreiben is lesznek fesztiválok. Természetesen nem a splitihez hasonlóak, és reményeink szerint a rendőröknek és a mentőknek sem lesz velük dolga.
Az előrejelzések szerint augusztusban az időjárás is jobban kedvez majd ezeknek a rendezvényeknek, és nem mossa el őket az eső.
Még egy számunkat tarthatja majd a kedves olvasó júliusban a kezében, aztán szerkesztőségünk tagjai is szabadságra mennek. Minden hűséges olvasónknak jó pihenést kívánok.