De jó német turistának lenni…

247

Március 7-én kezdődött a Berlini Vásárközpontban 187 ország részvételével a 46. Berlini Nemzetközi Idegenforgalmi Vásár (BNIV).

Az elsőként 1966-ban megrendezett BNIV a maga nemében a legszéleskörűbb kínálattal várja a szakma iránt érdeklődőket.

A világ legnagyobb turisztikai vásárának számító börzén Horvátország és a horvát tengerpart nem kis érdeklődésnek örvendett. Tavaly összesen 1,7 millió német turistát regisztráltak hazánkban, idén még több németre számítanak az idegenforgalomban dolgozók.

Igen ám, de a sok német turista azt is elvárja, hogy azt a szolgáltatást kapja, amiért megfizet. Azért, hogy a németek itt töltsék szabadságukat, és esetleg vissza is jöjjenek a jövőben, bizony meg kell dolgozni.

Az elmaradt és színvonaltalan szolgáltatásokért a németek joggal követelhetnek kártérítést. Nemhiába utazó nemzet a német, az ottani bíróságok elé számos ezzel kapcsolatos ügy is kerül. Ugyanis a német szívesen költi el akár itt is a pénzét, de bizony megnézi azt is, hogy mire. A bíróságok a panaszok esetében a Frankfurti tábla néven elhíresült segédeszköz szerint számolják ki a kártérítések nagyságát, amit az utazási irodákon és a szállodákon hajtatnak be a turisták. Mégpedig az alábbiak szerint.

Ha csótányok vannak a szobában, mínusz tíz százalék. Ha túl sokat kell várni a pincérre, mínusz tízenöt százalék. Ha zúg a klímaberendezés, mínusz húsz százalék  (a vendég nem tudott tőle aludni). Ha egész éjjel szúnyog zümmög a szobában, mínusz 25 százalék (a vendég nem tudott pihenni). Ha nincs kilátás a tengerre, ám benne volt a csomagban, 5-10 százalék. Ha több, mint négy órát késik a repülő, az aznapra eső díjból 5 százalékot lehet levonni. Ha piszkos a strand, 10-20 százalékkal is kevesebbet fizet a német turista stb. Így a szállodának, ha nem figyel oda, akár ezer eurójába is belekerülhet egy-egy nyaraló család.

A kártérítés alapja ilyenkor az, hogy a turista – nem a saját hibájából – elvesztegette az idejét, ami alatt dolgozhatott volna, és munkájáért természetesen pénzt is kapott volna. Megkapja tehát a fájdalomdíjat, amire szüksége is lehet a legközelebbi, immár teljes élvezetet nyújtó nyaralásakor…

Persze mindennek ránk, horvát, de a lengyel, cseh, magyar stb. állampolgárokra is vonatkoznia kellene. Mert hát a mi pénzünk sem ér kevesebbet. Azt nem tudom, hogy a többi országban ez hogy van, de ha én beperelném a dalmát apartmanost, mert nem volt a szobában klímaberendezés, az ágynemű viszont piszkos volt, és csótány rohangált a konyhában, én lepődnék meg a legjobban, ha nekem a tulajdonos kártérítést fizetne.