Mennyiből tud megélni egy Horvátországban vagy Magyarországon tanuló egyetemista? Milyenek az ösztöndíj-lehetőségek, és mire elegendő a támogatás? Egy Pécsett és egy Eszéken tanuló horvátországi magyar egyetemistát kérdeztünk ezekről.
Az egyetemista élet több szabadsággal, ezáltal több felelősséggel és sokkal kevesebb szabadidővel jár. A fiatalok lassan önállósodnak, anyagilag függetlenebbek lesznek, s egyetemi éveik alatt meg kell tanulniuk gazdálkodni a pénzükkel és idejükkel, ami nem is olyan könnyű, hiszen ezek közül egyikben sem bővelkednek. Az ösztöndíj, amelyből fizetniük kell az utazást, a kollégiumot vagy az albérletet, nem túl nagy, ha bentlakók, akkor pedig magukra főznek, mosnak, ami még több költséggel jár. Egyesek kénytelenek „másodállásban” diákmunkát vállalni. Persze, az egyetemista létnek vannak pozitívabb oldalai is, hiszen a tanulás mellett jut idő szórakozásra is.
Â
Utazásra vagy kollégiumra kell a legtöbbet költeni
A laskói Ferenc Inesz az eszéki J. J. Strossmayer Egyetem Orvostudományi Karának elsőéves hallgatója. Egyszer majd kórházban szeretne dolgozni, de addig még hátravan néhány év tanulás.
Az ösztöndíj valamelyest megkönnyíti számára és szülei számára az egyetemi éveket. Elmondta, több helyre is pályázhattak támogatásért, a Bellyei járás, illetve az anyaország is kínált ösztöndíj-lehetőséget számukra. Eszéken sok albérlet között válogathatnak az egyetemisták, de kollégiumban is lakhatnak. Mivel Laskó nincs olyan messze Eszéktől, Inesz az ingázást választotta.
– A legnagyobb kiadás a havi buszbérlet, ami 600 kúnába kerül, de egyéb költségeim is akadnak, mint például a fénymásolás, ezekre futja az ösztöndíjból – mondta Inesz.
Kérdésemre, hogy részesülnek-e az eszéki egyetemisták kedvezményekben, elmondta, hogy olcsóbban válthatnak színházjegyet, és az ún. X-ica kártya is nagy segítség az egyetemistáknak, amellyel olcsóbban étkezhetnek naponta.
A karancsi Zsilinszky Nikolett a hozzánk legközelebb levő magyarországi egyetemi városban, Pécsett tanul, a bölcsészettudományi kar harmadéves pszichológia szakos hallgatója. Őt is, mint a legtöbb Magyarországon tanuló határon túli magyart, a Márton Áron Szakkollégiumban helyezték el. Mivel az épület viszonylag távol van a belvárostól, így az éttermek és menzák kicsit nehezebben érhetők el az itt lakók számára, ezért Niki is többnyire főz magára. Néhány éve közvetlen buszjáratot indítottak a kollégiumtól az egyetemek felé, így a közlekedés egyszerűsödött.
Niki elmondta, azért is jó a Márton Áron lakójának lenni, mert kollégiumi igazgatójuk, Vázsonyi Ottó úr egyben az egyetemen is tevékenykedik, így szinte bármilyen (egyetemi) problémával fordulhatnak hozzá segítségért.
A Magyarországon tanuló határon túli egyetemisták ösztöndíjban, de szociális támogatásban is részesülhetnek, amely összesen kb. 750 kúnának megfelelő forint, ezenkívül érdemes kollégiumi órára is járniuk a hallgatóknak, mert aki sikeresen elvégez két féléven belül két kurzust, szakkollégiumi ösztöndíjra is pályázhat.
– Aki elkötelezte magát a tanulás mellett, annak gyerekjáték megélni ennyi támogatásból, sok szorgalommal és igyekezettel tanulmányi ösztöndíjat is kaphatnak a jó tanulók – mondta Niki.
Hozzátette, múlt nyáron dolgozott is, mivel a munka leendő hivatásához közel állt, és rugalmas volt az időbeosztása is. Elmondta, a konzultánsi munka azért is hasznos volt számára, mert a jövőben referenciául szolgálhat a tanulmányai során.
Niki a magyarországi egyetemista élet pozitívumai között említette az egyetemi bulikat, rendezvényeket, melyek gyakran kedvezményesek vagy ingyenesek a hallgatók számára. Ezenkívül rengeteg hangulatos kávézó és szórakozóhely van a belvárosban, és sportolási lehetőségük is van a hallgatóknak. Niki egy ideig konditerembe is járt, ami a kollégiumtól 10 percre található. Ha pedig a hallgató „megunná” Pécset vagy Magyarországot, többek között az Erasmus-ösztöndíj által távolabbi országokban részképzésen vehet részt néhány hónapig.
Niki azt üzeni az itthoni fiataloknak, hogy ne féljenek belevágni az egyetemista életbe. Minden támogatáshoz hozzá lehet jutni, csak bátorság kell hozzá és kitartás, de cserében felejthetetlen évek várnak rájuk amellett, hogy diplomát is szerezhetnek.
{fcomments}