A sepsei Turšić Dunja harmadik lett a horvát lovasversenyen

190

A sepsei Turšić Dunja először indult önállóan versenyen, és máris sikerült harmadik helyet szereznie, az eseményre az isztriai Barban településen került sor október 18-19-én, ahol Horvátország legjobb lovasai mérkőztek meg távlovaglás kategóriában.

Talán a mai lovassportok közül a távlovaglás tekint vissza a legrégibb múltra. Bukephalos (a világtörténelem leghíresebb lova – a szerk. megj.) Nagy Sándort állítólag 18 ezer kilométeren keresztül vitte a hátán. Az amerikai Pony Express postaszolgálat egyik lovasa hat hónapon át hetente, a hét három éjszakáján 480 kilométert tett meg.

A 19. század végén a katonaság rendezett hosszabb távon távlovagló versenyeket. A Bécs-Berlin között 1892-ben megrendezett távlovagló verseny a magyar lovak átütő sikerét hozta. Mivel sok négylábú nem élte túl a megpróbáltatásokat, ma már igen szigorú szabályok mellett rendezik meg az ilyen versenyeket. A Nemzetközi Lovas Szövetség 1980-ban hivatalos szakágává nyilvánította a távlovaglást, ami tulajdonképpen a lovak maratonja. A speciálisan erre a célra tenyésztett és felkészített lovakon a versenyzők különböző távokon (30-120 km) indulhatnak. A pálya előre meghatározott útvonalon halad, s változatos terepviszonyokkal rendelkezik – írja a lovasokhu oldal.

Horvátország legjobb lovasainak a részvételével rendezte meg az Istra Lovasklub és a Horvát Lovas Szövetség a horvát bajnokságot és a horvát kupa 8. fordulóját október 18-19-én az isztriai Barban településen. Különleges jelentőséggel bírt a verseny, hiszen éppen itt, ezen a helyszínen kezdődött a horvát távlovaglás története, 20 évvel ezelőtt itt rendezték meg az első ilyen vetélkedőt.

Ez a megmérettetés a sespei Turšić Dunja számára is minden bizonnyal emlékezetes lesz, hiszen első önálló futamán bronzérmes lett.
Dunja középiskolás, az eszéki magyar iskolaközpont diákja, és két éve lovagol a várdaróci Hercules Lovas Klubban.

– A lovak az életem, nagyon sokat jelentenek nekem, mert velük érzem magam a legjobban, és akkor vagyok a legboldogabb, amikor velük lehetek – mondja Dunja, aki hozzáteszi azt is, hogy természetesen ez nagyon sok lemondással és kötelezettséggel jár, hiszen iskola után azonnal lovagolni megy, így sokszor hajnalban kel és akkor tanul.

A barbani versenyen saját 9 éves Sahara nevű lovával indult, junior kategóriában a 64 kilométeres távon. Azt mondja, az elején kicsit ideges volt, amit a paci is megérzett, de a végén minden jól sikerült, és közben egyik társának is segített, aki leesett a lóról. A célja, hogy még több versenyen vehessen részt, és hogy a 100 kilométereseken indulhasson. A versenyszezon tavasszal folytatódik, de addig is a legtöbb idejét a lovakkal tölti, mert, mint mondta, örömét leli a kedves négylábúakkal való időtöltésben és a gondozásukban, számára nincs ennél szebb foglalatosság. Másképp ezt nem is lehetne csinálni – tehetnénk hozzá.

Dunjára a családja nagyon büszke, és minden támogatást, segítséget megkap tőlük.