November 4-én tartották Pécsett a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat nyitóünnepségét, amelyen a Pécsi Akadémiai Bizottság Határon Túli Tudományért Díjat idén az Eszéken élő dr. Szántó Tibor nyugalmazott tisztiorvos vehette át.
A Pécsi Akadémiai Bizottság (PAB) 2017-ben adományozott először Határon Túli Tudományért Díjat, melyben az a személy részesülhet, aki a régiójához tartozó, határon túli területen él, és a sikeres tudományos, kutatói és közéleti tevékenységet folytató nemzettársak közé tartozik. Idén a horvátországi magyar közösség egyik elismert tagja, dr. Szántó Tibor nyugalmazott tisztiorvosnak ítélték oda a díjat a közegészségügyben, a rákprevenció területén végzett tudományos szolgálatáért.
A Pécsi Akadémiai Bizottság A Magyar Tudomány Ünnepe 2024 – „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” mottójú régiós ünnepi rendezvényére 2024. november 4-én került sor a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán hibrid szervezésben, így az online az interneten élő időben is nyomon követhető volt az érdeklődők számára.
A résztvevőket többek között Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora és Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, valamit Kovács L. Gábor, az MTA Pécsi Területi Bizottságának elnöke köszöntötte. A beszédek és a művészeti program után a tudományos teljesítmény és a PAB életében való aktivitás elismeréseként díjátadásokra került sor. Több, a régióban dolgozó olyan oktató, kutató vehetett át rangos elismerést a tudós közösség nyilvánossága előtt, akik az elmúlt években különösen figyelemre méltó tudományos teljesítményt nyújtottak, illetve tudományszervező tevékenységet végeztek.
A határon túli köztestületi tagok ajánlása alapján a PAB Elnöksége Határon Túli Tudományért Díjat adományozott dr. Szántó Tibor orvosnak, az Eszék-Baranya megye a Mellrák Korai Felderítési Nemzeti Programjában kifejtett, a lakosság egészségtudatos nevelésében, a rák kialakulását veszélyeztető tényezők megismerésében, a lakosság önvédelmi képzésében, a rák korai felismerését célzó akciótervek végrehajtásában, valamint egészségügyi oktatási kiadványok létrehozásában és publikálásában elért kiemelkedő eredményei, valamint a horvátországi magyarságért tett erőfeszítésekért, a társadalmi élet szervezésében és irányításában végzett munkája terén elért eredményeiért.
Rendkívül tevékeny és eredményes életpálya
Szántó Tibor 1954-ben született Zdenci helységben, az általános és középiskolai tanulmányait Eszéken végezte. 1978-ban diplomázott a Zágrábi Orvostudományi Karon, 1982-84 között közegészségügyi posztgraduális tanulmányokat folytatott, 1984-87 között szociális orvostan és egészségügyi szervezés szakon szakosodott, a szakvizsgát 1987-ben tette le. 1978 és 1987 között az eszéki Egészségházban dolgozott általános orvosként, majd a megyei Közegészségügyi Intézet Szociális Orvostan Szolgálatának vezetője lett. 2000 és 2004 között országgyűlési képviselő volt a horvát száborban, 1993 és 2001 között pedig az eszéki városi tanács tagjaként szociális ellátásért és egészségügyért felelt, továbbá ebben az időszakban koordinátora volt az „Eszék-egészséges város” és a „Gyermekvédő polgármesterek” projekteknek. 1979 és 2006 között tanított az eszéki Orvostudományi Karon. 2006 közepétől az emlőrák korai felismerését célzó Nemzeti Program koordinátora volt a megyében, 1984 óta tagja a Rákellenes Városi Ligának, 1988-tól az egészségügyi felvilágosító bizottság elnöke. Számos tudományos cikket publikált, és a Rákellenes Ligában való 40 éves tevékenységéért Arany Plakettet kapott. Kitüntetései között szerepel a horvát Danica Rend Zrínyi Katalin arcképével.
A Rákellenes Liga keretében dr. Szántó jelentős szerepet játszott a Mammae Klub és a pécsi testvérklub közötti együttműködés előmozdításában, közös tapasztalatcserék, találkozók és előadások szervezésével. Kiemelkedő tevékenysége közé tartozik a Mammae Klub és a Közegészségügyi Intézet szoros együttműködése az emlőrák korai felismerésére irányuló Nemzeti Program végrehajtásában, valamint a Nárcisz Nap és a Rózsaszín Szalag Nap rendszeres megünneplése. Külön kiemelendő érdemei vannak a lakosság egészségügyi felvilágosításában, a rák kialakulásának kockázati tényezőivel kapcsolatos ismeretek átadásában, az önvédelmi képességek fejlesztésében, a korai felismerési kampányok megvalósításában, valamint az egészségnevelési anyagok kidolgozásában és kiadásában. 2017 óta tagja a horvát szábor egészségügyi és szociálpolitikai szakbizottságának.