A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége a magyar kultúra napja alkalmából Pélmonostoron tartotta központi ünnepségét. A magyar kultúra fényét egy zenés-irodalmi összeállítással csillogtatták meg a szervezet amatőr művészei, művészeti együttesei. Ez az ünnep alkalmat adott arra is, hogy a HMDK köszönetet mondjon azoknak, akik kis közösségünk megmaradásán dolgoznak. Munkájuk elismerését szimbolizáló okleveleket vehettek át a négy évtizede működő laskói és kopácsi kórusok legidősebb tagjai, valamint a szervezet Ács Gedeon Életműdíjban részesítette Ruzsicska Ilonka kopácsi óvónőt, az Alfalusi Vegyes Kar oszlopos tagját.
Számos anyaországi helyszínen, de annak határain túl is közös versmondással, kiállításokkal, koncertekkel és előadásokkal ünnepelték a magyar kultúra napját, amelyet 1989 óta rendeznek meg annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban január 22-én fejezte be Szatmárcsekén a Himnuszt.
Kölcsey Ferenc Himnusza nemzeti énekké lett. Vallásos motívumokkal átszőtt ódaszerű költeménye zenetörténetünk büszkesége. Erkel Ferenc zenéjével a magyar nép akarata avatta nemzeti himnusszá.
A pélmonostori alkalmi összeállításnak köszönhetően a himnusz születésének fontosabb időszakaiból kapott ízelítőt az ünneplő közönség, amit néphimnuszokkal, versekkel, népdalcsokrokkal, zeneszámokkal színesítettek a HMDK amatőr művészei, művészeti csoportjai. A közös ünneplésben az Alfalusi Vegyes Kar, a Sepsei Népdalkör, a Kopácsi Alkalmi Zenekar, a laskói általános iskola három diákja (Potalec Nika, Vajda Márk és Varga Dorotea Panna), valamint Molnár Ljubić Mónika és Rómer Edina vett részt. A műsort Facskó Mónika vezette.
Az anyaország határain túl is minden magyar közös érdeke, hogy nyelvünk kifejezőereje, szépsége és színessége ne fakuljon, hanem tovább gyarapodjék, mint a jól gondozott kertek – ezzel a gondolattal zárult a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének központi, magyar kultúra napi műsorának első része.
Jakab Sándor, a HMDK elnöke is magyar kultúránk megtartását, ápolást hangsúlyozta ünnepi beszédében, valamint azt mondta, szeretné, ha mindenkiben tudatosulna, hogy a szélesebb értelemben vett kultúránk mindennapjaink meghatározója.
A jeles ünnepen többek között jelen volt Bokor Béla, a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány kuratóriumának elnöke. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Magyar József zágrábi magyar nagykövet is, aki az ilyen ünnepek jelentőségét hangoztatta, hiszen, mint mondta, az ilyen pillanatok azért is fontosak, mert tovább erősítenek bennünket, illetve a magyar nyelvet, amely a szláv nyelvek közé ékelődve is meg tudott maradni. Lapunknak nyilatkozva pedig kifejtette: „A kultúra esetében, a magyar kultúra esetében nem jó dolog határokról beszélni, hiszen a határokról mindig azt mondják, hogy elválasztanak népeket, embereket, viszont minket, magyarokat ezek a határok a kultúránkban, jelenünkben, szellemiségünkben soha nem fognak elválasztani. Én nagyon büszke vagyok arra, hogy a HMDK-val ünnepelhettük együtt a magyar kultúra napját 2016-ban, és felemelő érzés volt egy ilyen színvonalas, műfajilag változatos műsor részesének lenni.”
Elismerés a munkájukért
Ez az ünnep kiváló alkalom volt arra is, hogy köszönetet mondjanak mindazoknak, akik az évek hosszú során munkájukkal hozzájárultak magyarságunk megmaradásához.
Kevés az olyan amatőr magyar kórus vidékünkön, amely annyi évnyi aktív tevékenységet tudhat maga mögött, mint az Alfalusi Vegyes Kar.
Elsőként Kopácson alakult meg a népdalkedvelők egy csoportjából az énekkar, Troszt Irénke vezetésével. Majd ennek hatására kezdtek szerveződni más településeken is.
Mintegy négy évtizeddel ezelőtt néhány vidám, éneklést kedvelő asszony végigjárta Laskót, és bekopogtatott a házakba azzal a céllal, hogy tagokat toborozzon az alakuló énekkarba. Később férfiak is csatlakoztak hozzájuk, így bővültek vegyes karrá. A békés reintegrációt követően újjászerveződtek, majd a két kórus egyesülve azóta Alfalusi Vegyes Karként szerepel. Állandó résztvevői a horvátországi magyarság fontosabb ünnepeinek, eseményeinek.
Ahhoz, hogy ma egy ilyen kórusunk legyen, szükség volt azokra az éneklést kedvelő lelkes emberekre, tagtoborzókra, az elsőkre, akik, ha tehetik, ma is ott vannak minden próbán, fellépésen, vagy már csak a közönség soraiban. De szükség van olyanokra is, akik az évek hosszú során az éneklés mellett ezt a szép munkát dokumentálják. Kitartásukat, munkájuk elismerését szimbolizáló okleveleket vehetett át Jakab Sándor elnöktől Csokonai Margit, Molnár Margit, Déra Julianna, Pap Aranka és Kettős László.
Ezzel az oklevéllel, valamint az 1997-ben alapított Ács Gedeon Életműdíjjal a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének vezetősége fontosnak tartja tudatosítani, hogy igenis számon és tiszteletben tartja azokat, akik kis közösségünkért dolgoznak. Az Ács Gedeon Életműdíjat azoknak ítéli oda, akik kiemelkedően sokat tesznek/tettek a horvátországi magyarságért. Legutóbbi elnökségi ülésén a szervezet vezetősége úgy döntött, hogy az idei évben Ruzsicska Ilonka kopácsi óvónőt, az Alfalusi Vegyes Kar tagját tünteti ki az életműdíjjal. A méltatás után Jakab Sándor nyújtotta át neki a plakettet Ács Gedeon arcmásával.
Ruzsicska Ilonka Ruzsicska Ilonka 1969-ben született Eszéken. A kilencvenes években itt fejezte be a pedagógiai főiskolát is, ahol óvónői szakképesítést szerzett. A háborús években a család a magyarországi Drávaszabolcson talált menedéket, ahol két évig dolgozott a helyi óvodában. 2001-től már lehetősége volt itthon is munkába állni a kopácsi óvoda vezetőjeként. Immár 15 éve a kopácsi felnövekvő nemzedékek második anyukája. Munkájának mindig fontos része volt a kultúra és a hagyományok ápolására való nevelés, e téren ő maga is tökéletes példaképnek bizonyult. Szakmájában teljes mértékig elhivatott, a közösségi életnek pedig pótolhatatlan résztvevője. Az Alfalusi Vegyes Karnak oszlopos tagja, az Arany János Kultúregyesületnek és a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumának pedig elnökségi tagja. Kopácson nincs olyan rendezvény, amelynek a szervezésében és lebonyolításában ne venne részt, de számos alkalommal képviselte méltóképpen magyarságunkat hazai, anyaországi, felvidéki és erdélyi szakmai vagy kulturális rendezvényeken is. Erre nemcsak a kopácsiak lehetnek büszkék, hanem az egész horvátországi magyar közösség, hiszen elhivatottságával, fáradhatatlanságával, a magyar kultúra és hagyományok megőrzéséért végzett munkájával mindannyiunk számára példaképként szolgál. |
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége a magyar kultúra napja alkalmából Pélmonostoron szervezett központi ü…
Posted by HunCro Médiaközpont on 27. siječnja 2016
{fcomments}