A „legnagyobb magyart” bemutató filmklasszikust vetítették Eszéken

46

Magyarország eszéki főkonzulátusa és az eszéki tudományegyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke „Klasszikusok kedden” címmel tartott filmklubjuk keretében október 8-án a Hídember című filmet mutatták be.

Magyarország Eszéki Főkonzulátusa elsődleges feladatai mellett közvetítő szerepet is betölt a magyar kultúra és művészetek terén az anyaország és régiónk között. „Klasszikusok kedden” címmel filmklubot indított az eszéki tudományegyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékével közösen, melynek célja, hogy a magyar filmművészet egy-egy kiemelkedő alkotását megismertessék az itteni magyar közönséggel. A filmklub keretében október 8-án a Hídember című filmet vetítették le a főkonzulátuson.

A Bereményi Géza rendezte, 2002-ben készült történelmi filmdráma 1820 és 1860 között játszódik, gróf Széchenyi István, a „legnagyobb magyar” életét mutatja be. A reformkori arisztokrata fáradhatatlanul dolgozott a modern Magyarország megteremtésén. Az ő kezdeményezésére épült Buda és Pest között az első állandó híd a Duna magyarországi szakaszán, mely a Nyugat és a Kelet közötti kapcsolat jelképe lett a korabeli Európában. Hírneve és befolyása olyan méreteket öltött, hogy amikor az 1848-as forradalmak alapjaiban rázkódtatják meg a Monarchiát, beleőrül az önvádba. Amíg elborult elmével vegetál egy Bécs melletti magánszanatóriumban, rémlátomásai valóra válnak: a Monarchia különös kegyetlenséggel torolja meg a magyar provincia lázadását. Barátait kivégzik, és az engedetlen ország az övéhez hasonló apátiába süllyed. Ekkor a már öreg gróf csodás hirtelenséggel, visszanyerve régi képességeit és energiáját, úgy dönt, hogy felrázza hazáját és egy utolsó, nagy játszmába kezd a Birodalommal.