A horvát kormány május 31-ére írta ki a kisebbségi önkormányzati választásokat

326
05-jankovics

A horvát kormány május 31-ére kiírta a kisebbségi tanácsi (önkormányzati) választásokat Horvátországban. A tanácsadó testületeket a 2002-ben meghozott kisebbségi alkotmányerejű törvény szerint választják meg, immár negyedik alkalommal. Ami a magyar kisebbséget illeti, az idén összesen 11 megyei szintű önkormányzatot vagy képviselőt-ombudsmant, négy városi szintű önkormányzatot, öt városban kisebbségi képviselőt választhatunk. A járások esetében kilencben van jogunk testületet választani, négyben pedig kisebbségi képviselőnk lehet.

Az említett törvény értelmében azon megyékben (Horvátországban 20 megye van és egy megyei jogú város, Zágráb), ahol az adott kisebbség létszáma meghaladja az 500 főt, 25 tagú megyei tanácsot (önkormányzatot) választanak, ahol pedig az adott kisebbség lélekszáma 100 és 500 között van, már csak kisebbségi ombudsmant, képviselőt választanak.
Azokban a városokban/járásokban, ahol az adott kisebbség létszáma meghaladja a 200-at, városi/járási kisebbségi önkormányzatot, ahol pedig az adott kisebbség lélekszáma 100 és 200 között van, kisebbségi ombudsmant választanak.
Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke a jelenlegi és a 2011-es választási kiírást elemezve elmondta, egyértelmű, hogy a legnagyobb „nyertesek” a horvátországi bosnyákok, romák és albánok, akik együttesen több mint 30 új önkormányzatot hozhatnak létre országszerte.
– A horvátországi magyarsághoz leginkább hasonlítható kisebbségek közül a csehek és a szlovénok vesztettek el 1-1 önkormányzatot (Lipik, Varasd megye), a németek és a szlovákok viszont „jobban jártak” most, mint 2011-ben, hisz egy-egy új önkormányzatot is létrehozhatnak (Zágráb megye, Našice városa) a már meglévők mellett – fejtette ki Jankovics.
 

Kilenc önkormányzatban „csökkent” a választójogunk
A horvátországi magyarsággal kapcsolatban elmondta, sajnos egyike a leggyorsabban fogyó nemzetiségeknek, ez abból is látszik, hogy kilenc önkormányzatban „csökkent” a választójogunk.
Jankovics Róbert kiemelte, hogy 2011-ben még négy 25 tagú megyei magyar önkormányzatot és nyolc megyei kisebbségi képviselőt választhattunk.
– Ezek egyike volt Kapronca-Körös megye, ahol a magyarság létszáma 100 alá esett, így ott már nincs jogunk képviselőre. Az idén összesen már csak 11 megyében választhatunk megyei önkormányzatot vagy képviselőt-ombudsmant (Eszék-Baranya, Vukovár-Szerém, Belovár-Bilogora, Zágráb megyei jogú város, Verőce-Dráva menti megye, Sziszek-Moslavina megye, Pozsega-Szlavón megye, Zágráb megye, Tengermelléki-fennsíki megye, Isztria megye és Split-Dalmát megye). Sajnos városi szinten is csökken a képviseletünk 2011-hez képest, amikor még öt városban volt 15 tagú magyar városi önkormányzat és 7 városban városi magyar képviselő. Ebből mostanra csupán négy városi önkormányzat maradt (Pélmonostor, Eszék, Vukovár és Rijeka, a nyugat-szlavóniai Grubišno Polje településen a magyarok lélekszáma 200 alá csökkent, így ott már csak ombudsmant választunk), míg a négy évvel ezelőtti 7 városi képviselőből-ombudsmanból már csak öten maradhatnak (Vinkovci, Split, Pula, Daruvár, Grubišno Polje). Nem lesz magyar képviselő Belováron, Garešnicában és Đakovóban sem. Járási szinten szintén kevesebb önkormányzatra és képviselőre lesz jogunk. Így a Darázsi, a Hercegszőlősi, a Bellyei, a Dárdai, a Baranyszentistváni, az Ernestinovói, az Erdődi, a Tordinci és Ójankováci járásban lesz magyar testület, míg három járásban, a Lacháziban, a Tompojevciben és a Dežanovaciban csupán magyar képviselő. Sajnos járási szinten elvesztettük Eszék-Baranya megyében a Čeminaci és a Popovaci járási magyar képviselőválasztás jogát, ugyanez vonatkozik a szlavóniai Nagypiszanicai járásra is – sorolta Jankovics Róbert.
A HMDK ügyvezető elnöke hozzátette, hogy sajnos nem meglepőek a fenti adatok.
– Tudatában vagyunk magyarságunk nagyarányú csökkenésének. Különösen vonatkozik ez a városokra, ahol a legnagyobb a „veszteségünk”. Ami a megyéket illeti, a legsajnálatosabb Nyugat-Szlavónia egyes régióinak a jelentős gyengülése, ahol három helyen is – minden bizonnyal tartósan – elveszítettük a választott képviselőhöz való jogot, és egy városban a 15 tagú önkormányzat helyett most már csak ombudsmant választhatunk. Azt viszont elmondhatom, hogy a HMDK minden rendelkezésére álló eszköz „bevetésével” a jövőben is mindent megtesz azért, hogy lassítsa a megállíthatatlannak tűnő asszimilációt, és hogy intézményeink erősítésén keresztül megőrizzük identitásunkat – szögezte le Jankovics Róbert.

 

{fcomments}