A csúzai Ács Gedeon Magyar Ifjúsági Egyesület évek óta rendez ünnepi megemlékezést a trianoni békediktátum aláírásának évfordulóján. Mint minden megemlékezésen, most is megkoszorúzták az 1. és 2. világháború csúzai áldozatai tiszteletére állított emléktáblákat, majd gazdag kultúrműsorral folytatódott a program.
Június 4-ét, a trianoni békediktátum aláírásának évfordulóját 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjaként iktatta törvénybe a magyar Országgyűlés. A törvény elfogadásával kinyilvánították: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.
Idén 95 éve, hogy országunk egy addig példátlan történelmi bosszúhadjárat áldozatává vált. Az egész Kárpát-medencére kiterjedő Magyar Királyságot darabjaira szabdalták, területeinek kétharmadát, lakosságának 64%-át más országokhoz csatolták. A nagyhatalmak jelentős jóvátételt is követeltek az országtól, illetve külpolitikailag ellehetetlenítették helyzetét, amivel gyakorlatilag nyomorba döntötték az ország megmaradt lakosságát is. A diktátum aláírása mind a mai napig kihat magyarságunkra, nyomait saját bőrünkön érezzük.
Csúzán az Ács Gedeon Magyar Ifjúsági Egyesület évek óta gondoskodik a trianoni megemlékezés lebonyolításáról.
Az idei megemlékezésre múlt pénteken került sor. Az egybegyűltek először az Ács Gedeon térre sétáltak, ahol az első és második világháború csúzai áldozatai tiszteletére állított emléktáblák előtt hallgatták meg Varga György csúzai lelkipásztor szavait, majd elhelyezték az emlékezés koszorúit, és elénekelték a magyar himnuszt.
A megemlékezés szervezői és fellépői egyaránt fiatalok
A program kultúrműsorral folytatódott a művelődési házban. Elsőként Hordósi Dániel intézett lelkesítő szavakat az egybegyűltekhez. Beszédében a magyarság összefogását hangsúlyozta, kiemelte, örülnünk kell annak, hogy Horvátországban vagyunk még 14 ezren. Azt is elmondta, fontos, hogy közösen gondolkodjunk, hiszen a világon összesen 15 millió magyar él, és ennyi ember akaratát nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Hordósi után a fiatal amatőr művészek követték egymást a színpadon: Rómer Edina, Pinkert Ilona és Pinkert Anna egy-egy dalt énekeltek el, Horvát Lídia és Fica Lili szavaltak, a Hajnalcsillag gyermektánccsoport és a Csárdás népi táncegyüttes pedig koreográfiáikkal szórakoztatták a közönséget.
A rendezvényt Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke is megtisztelte jelenlétével.
A kultúrműsor kötetlen beszélgetéssel folytatódott, az állófogadást a HMDK támogatta.
Bár a megemlékezés témája nemzetünk tragédiája, mely jelenünkre is kihatással van, bizakodásra ad okot, hogy a rendezvény szervezői és fellépői egyaránt fiatalok voltak, ugyanis amíg a fiatalok őrzik nemzeti értékeinket, történelmi hagyományainkat, addig van jövője magyarságunknak.
{fcomments}