Kisebbségi önkormányzati választások: „Soha ennyi ember még nem vállalta fel a HMDK-t”

403
Jankovics Róbert

A HMDK első alkalommal indít listát vagy egyéni jelöltet az ország egész területén. Ez összesen 216 saját jelöltet jelent. Még soha ennyi jelöltünk nem volt – ezt múlt pénteken sajtótájékoztatón jelentette ki Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke a május 31-ére kiírt kisebbségi tanácsi (önkormányzati) választások kapcsán.

Jankovics Róbert elmondta, hogy Horvátország-szerte mindenütt, ahol erre a törvény lehetőséget ad, jelöltet vagy listát állított a HMDK.

– Minden egyes helyért „megmérkőzünk”, kivéve Zágráb városát, ahol teljes mértékben támogatjuk a zágrábiak egységét szimbolizáló 25 jelöltet, illetve Belovár-Bilogora megyét, ahol a két legnyagobb egyesület, a daruváriak és a nagypiszanicaiak jelentik a megyei 25 fős jelölőlista gerincét a MESZ-listával szemben. Ez összesen 216 saját jelöltet jelent Eszék-Baranya, Vukovár-Szerém, Verőce-Dráva mente, Pozsega-Szlavón, Belovár-Bilogora, Sziszek-Moslavina, Zágráb, a Tengermelléki-fennsíki, az Isztriai és Split-Dalmát megyében. Még soha ennyi jelöltünk nem volt, még soha ennyire „szerteágozó” nem volt a HMDK.

Arra a kérdésre, hogy mi az oka ennek a nagy aktivitásnak, a következőket mondta:

– Azért vállalták/vállaltuk ilyen sokan a megmérettetést, mert a többnyire MESZ-jelöltek által vezetett kisebbségi önkormányzatok nem biztosították számunkra azt a védelmet, vagy ha úgy tetszik, biztonságot, amelyet az előző két mandátumban megszoktunk. Példaként említhetem Pélmonostort, ahol a magyar önkormányzat egy szót szem szólt, amikor nemrég a polgármester olyan határozatot hozott, amely szerint a magyar nemzetiségű munkavállaló nem lesz előnyben a többségi nemzet soraiból jelentkezőkkel szemben, de akár említhetném a Tokai István vezette Bellyei járási magyar kisebbségi önkormányzatot is, amely a négy év alatt csak egyszer ült össze, megalakulásakor. És ezek az emberek most újra jelöltként szerepelnek a jelölőlistán.

A sajtótájékoztatón egyes megyei magyar önkormányzatok elmúlt négyéves tevékenységét is megkérdőjelezte:

„Külön kategóriába tartozik a megyei magyar önkormányzatok működése és elszámolásai is. Erről viszonylag kevesen tudnak, mivel erről a MESZ-újságban nem igen írtak, és ezekről eddig nekünk sem volt igazán tudomásunk. Így igencsak meglepődtünk például azon, hogy a Sipos-Zsivics Tünde által vezetett Eszék-Baranya megyei magyar kisebbségi önkormányzat havi 6000 kúna bérleti díjat fizet a MESZ-nek. Ez évi 72 000 kúna, ami a megyei magyar önkormányzat összköltségvetésének a 80%-a! Ez négy év alatt 288 000 kúna nettó bevételt jelentett a MESZ-nek. Vagy említhetném a Vukovár-Szerém megyei önkormányzatot is, ahol évente kb. 65 ezer kúna, azaz összköltségvetésük kétharmada személyi juttatásokra megy el. Egy mandátum alatt ez 260 000 kúna!  Ezzel kapcsolatos elégedetlenségét a HMDK-snak aligha mondható Magyaros Károly, az ójankováci Magyar Kisebbségi Önkormányzat  elnöke is szóvá tette. De említhetném a Belovár-Bilogora megyei magyar kisebbségi önkormányzatot is, amely 2002 őszétől 24 taggal működik, mert az egyik képviselő meghalt. A 2011-es választáskor a 26. helyen végzett jelöltet majdnem két évig meg sem hívták az önkormányzat üléseire, habár ez törvényes kötelezettségük lett volna.

Együttműködés?

A MESZ-szel való együttműködéssel kapcsolatban elmondta, noha együttműködést hirdetnek, tetteikkel, megnyilvánulásaikkal mégsem az egységet, hanem a további széthúzást erősítik.

– Csak emlékeztetőül: 2011-től a HMDK azt javasolja, hogy az országos magyar koordinációt a mindkét szervezettől független Zágráb város magyar kisebbségi önkormányzata vezesse, és hogy mögéjük sorakozzunk föl mindannyian, mind a 12 megye, ahol választott magyar képviselet van. Próbálkoztunk összehozni mind a 12 megyét (5 HMDK, 6 MESZ), de a MESZ-jelöltek egyszer sem jelentek meg a magyarság összefogását is szimbolizáló fórumon. A nemes törekévésért köszönet jár Zágráb város magyar kisebbségi önkormányzatának is, hogy a négy év alatt kitartóan megpróbáltak eggyeztetni, megbeszélni az országos koordinációt, de sajnos sikertelenül. A HMDK támogatta őket és az ötletet is, de ez ebben a mandátumban nem volt elég.

A MESZ által szajkózott együttműködési szándék hamisságát illetően talán a legjobb bizonyíték Tóth Sándornak, Belovár-Bilogora megyei önkormányzat elnökének a megnyilvánulása, aki a MESZ ottani embere, és aki nemrég a megyei magyar kisebbségi önkormányzat ülésén azt javasolta a jelenlévő tagoknak, hogy bojkottálják a Daruvári Magyar Nap elnevezésű rendezvényt, mivel ott megjelennek majd „Jankovicsék és a HMDK”. Ami a legsajnálatosabb, a jelenlévő 19 tagból 18-an megszavazták ezt a határozatot. Ez lenne az együttműködés? Ha egyetlen rendezvényre sem hajlandóak eljönni velünk a MESZ-esek, hanem bojkottra szólítanak fel, akkor hogyan számíthatunk együttműködésre? És itt még a szervezeteink anyagi ellehetetlenítését nem is említettem…- fejtette ki Jankovics.

Üzenet a választóknak

Csak a HMDK jelöltjei garantálják a védelmet kisebbségi jogaink megtartása szempontjából. Ezt bizonyítottuk ebben a ciklusban is ott, ahol négy évvel ezelőtt lehetőséget kaptunk.  Ezért, ha jogaink biztonságát, védelmét akarjuk, akkor a HMDK-s jelöltekre kell szavazni. Erre végre lehetőség van mindenütt, és bízom benne, hogy országszerte élni is fognak majd vele magyarjaink – mondta végezetül Jankovics Róbert.

{fcomments}