A zágrábi Kisebbségi Tanács idei „pénzelosztásáról“

420
balance-154516_640

 

A múlt héten megszületett a zágrábi Kisebbségi Tanácsnak az idei anyagi támogatásokkal kapcsolatos döntése. – A 2015-re szóló költségvetés, ami a magyar szervezeteket illeti, a tavalyival szinte teljesen megegyező, vagyis marad a HMDK tagszervezetei szempontjából igazságtalan pénzelosztás – mondja Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke. Hozzátette, noha a két utolsó parlamenti választásokon a különbség kb. 1 százaléknyi volt a MESZ jelöltjének javára, a mostani döntés értelmében majdnem 1 millió kúnával többet oszthat szét a MESZ a szervezetei között.

 

Marad a HMDK tagszervezetei szempontjából igazságtalan támogatási gyakorlat

Jankovics Róbert ügyvezeteő elnök felháborítónak és igazságtalannak tartja az idei „pénzelosztást“ is. Szerinte egyáltalán nem tükrözi a valós állapotokat.

 

Jankovics-12

 

– Mert ha a valóságos viszonyokat tükrözné, akkor nem történhetne meg, hogy egy laskói vagy várdaróci magyar kultúregyesület csupán 10, illetve 15 ezer kúna támogatásban részesüljön, hiszen két rendkívül tevékeny szervezetről beszélünk, ahol összesen százan vannak a négy korosztályban működő népi tánccsoportokban, és itt az Alfalusi Vegyes Kar is. De itt van Szentlászló és Kórógy is: a szentlászlói kultúregyesületben négy korosztályban működnek tánccsoportjaink, emellett drámai és rajzcsoport is tevékenykedik. És mindezt a Kisebbségi Hivatal összesen 30 ezer kúnával támogatja, míg a szomszédos kórógyi Ady Endre MKE – az idei döntés legnagyobb „nyertese” – az idén 85 ezer kúna támogatásban részesül a tavalyi 70 ezer helyett. Reális esetben ennek az aránynak fordítottnak kellene lennie. Ami talán a legbotrányosabb, az az, hogy a Kórógy Magyar Hagyományőrző Egyesülét két tánccsoportja, az ójankováci kultúregyesület táncegyüttese, valamint a Vinkovcei Magyar Kultúregyesület továbbra sem részesülnek támogatásban, és így a fejlődés helyett náluk ismét a túlélés a tét az idei esztendőben. A legszomorúbb, hogy ezen egyesületek érdekében csak a HMDK próbál meg felszólalni, tenni a Kisebbségi Tanácsban, a horvátországi magyarságot  képviselő Juhász Sándor egyetlen szót sem pazarolt rájuk. Gondolom, hogy a HMDK-hoz tartozó egyesületek anyagi ellehetetlenítése is a meghirdetett megbékélésük jegyében történt… Mint a HMDK egyik vezetője, feladatomnak tartom, hogy megpróbáljam megoldani közösségünk gondjait, így minden velünk együttműködő egyesület számíthat a segítségünkre. Senki sem fog támogatás nélkül maradni. Remélem, hogy az említett településeken élők a közelgő választásokon majd érzékeltetik Juhász Sándor képviselővel, hogy mi a véleményük a munkájáról – nyilatkozta Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke.

 

A zágrábi Ady Endre után egy újabb alapító, a Daruvári Magyarok Közössége is kilépett a MESZ-ből

A zágrábi Kisebbségi Tanács döntéséből kiderült, hogy a Daruvári Magyarok Közössége (DMK) az idén már nem a MESZ-en, hanem a HMDK-n keresztül pályázott a támogatásért. A DMK-ról tudni kell, hogy 1998-ban egyike volt a MESZ-t megalapító szervezeteknek a pélmonostori kultúregyesülettel, az eszéki Népkörrel, valamint a zágrábi Ady Endre Magyar Kultúrkörrel együtt, amely két éve ugyancsak kilépett a MESZ-ből.
06-szeminarium-Snjezana-Sabo-2– A kilépés elsődleges oka az volt, hogy a HMDK vezetői sokkal korrektebben és megértőbben működtek együtt velünk az elmúlt években, mint a MESZ. Tagságunk számára az is felháborító, hogy a MESZ számlájára az állami költségvetésből évente érkező milliók felhasználásával kapcsolatban semmilyen információnk sem volt, habár alapítói vagyunk a szervezetnek. Az utolsó csepp a pohárban a decemberi e-mail volt, amit Najbauer Tamástól, a MESZ adminisztartív titkárától kaptunk, amelyben figyelmeztet bennünket, hogy a MESZ alapszabálya szerint a tagszervezetekre, így ránk is vonatkozik, hogy kötelesek vagyunk tagdíjat fizetni. Nekünk, mint a MESZ alapítóinak a tagdíjból beszedett összegek felhasználására semmilyen rálátásunk sem volt, és mindezt összegezve úgy döntöttünk, hogy lépünk. Vagyis kilépünk. Nem akarunk ennek a részesei lenni többé még akkor sem, ha e lépésnek számunkra minden bizonnyal hátrányos anyagi következményei lesznek. Ebből elég volt – nyilatkozta lapunknak Sabo Snježana, a Daruvári Magyarok Közösségének elnök asszonya. 
Jankovics Róbert ezzel kapcsolatban közölte, a  HMDK-ban az egyesületeknek semmilyen tagdíjat nem kell fizetniük.
–  Ez felháborító. Mi annak örülünk, ha vannak még olyan magyar érzelmű emberek, akik saját szabadidejükben a magyar kultúráért és hagyományaink megőrzéséért hajlandóak dolgozni. Habár ez egyértelműen a MESZ belügye, számomra különösen felháborító volt az a tény, hogy a tagszervezetek a tagdíjat annak függvényében fizetik a MESZ-nek, hogy az adott évben mekkora támogatásban részesültek. Az e-mailből, amelyet SaboSnježanatovábbított nekem, megtudtam, hogy azon MESZ-tagszervezetek, amelyek pl. 50 ezer kúna vagy afeletti támogatásban részesülnek, 1500 kúna tagdíjat kötelesek befizetni „központjuknak“. A 30 és 50 ezer közötti támogatás után 1000 kúna, 30 ezer kúna alatt pedig 500 kúna a tarifa. Számomra az is „érdekes“ kérdés, hogy ezt vajon hogyan számolják el az egyesületek, és mi módon számolhatta és mire költhette el mindezt a MESZ-központ – mondta Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezető elnöke.

 

 

{fcomments}