Vince-napi körkép a Drávaszögből

553
Csúza, Kováts Pincészet

Január 22-én a borosgazdák többsége hagyományos módon, baráti társaságban „vincézett”.

A termőfölddel szoros kapcsolatban élő ember számára mindig meghatározó volt a természet iránymutatása. Ilyen tudás kötődik a Vince-naphoz is. A szőlősgazdák a Vince-nap időjárásából és a metszett „vincevesszők” állapotából jósolták meg a szüret gazdagságát.
A Vince-napi hagyományok közé tartozik az is, hogy a gazdák vendégül látják barátaikat, üzleti partnereiket, illetve hogy ellátogatnak egymás pincéjébe, megkóstolják és véleményezik egymás nedűit. Erre az időszakra már letisztulnak a legfrissebb borok az őszi szüretet követően. Természetesen nem csak az italok fogynak, hiszen a kolbász- és szalonnasütés is a hagyományok közé tartozik, de néhányan bográcsoznak is ilyenkor.

 

Vörösmart, Gerstmajer Pincészet

 

Gerstmajer Mihály közismert vörösmarti bortermelő lapunknak elmondta, Vince-napra senki sem kap külön meghívót, és bárkit, aki belép hozzájuk, szívesen látnak. Ők a kolbász- és szalonnasütés mellett bográcsos babot is főznek, és borból is több fogy ilyenkor, mint más napokon.
– A tavalyi év a szőlőtermelők szempontjából katasztrofális volt, bízom benne, hogy nem fog megismétlődni, és remélem, hogy az idei minden bortermelő számára sikeres lesz, és jó borok fognak születni – mondta Gerstmajer úr.
A Vince-nappal kapcsolatban elmondta, ez az időpont a tavaszi munkák kezdetét is jelenti a szőlőültetvényeken. A pincékben viszont eddig sem szünetelt a munka, ilyenkor fejtik át a borokat, Vince napján pedig megízleltetik másokkal is munkájuk eredményét.

 

Csúza, Kollár Pincészet

 

A csúzai Kollár Pincészetben is vendégek társaságában „ünnepeltek”. Kollár Lajos elmondta, bízik benne, hogy a szőlészek és borászok védőszentje „esernyőt tart a fejük fölé” és segít abban, hogy jó legyen a termés, és jó borok szülessenek.
– Valamikor már kora reggel kimentünk a szőlőbe kolbászt és szalonnát sütni. A bort mindig a házigazda állta, míg sütnivalót mindenki hozott magával. Nagyobb hidegek és havak voltak akkoriban, mint most, mégis kint voltunk késő estig, jól éreztük magunkat – mondta Kollár Lajos. Hozzátette, ma már ezt nem tehetik meg, hanem a pincénél „vincéznek”, ahova egyszerűbben el tudnak jutni vendégeik. Megjegyezte, nem csináltak üzletet a Vince-napból, ma is szerényebb módon őrzik a hagyományt.
A csúzai Kováts Pincészetnél is hasonlóképpen telt a Vince-nap. Kovátsék az előző évekhez hasonlóan most is Kopácsról fogadtak vendégeket, így a bor, a kolbász és szalonna mellett a halpaprikás sem maradt ki a menüből.

 

A HMDK kiskőszegi alapszervezete idén is megtartotta a Vince-napot

 

Kiskőszeg valamikor bortermelő település volt. A szőlészet ma már nem annyira jellemző, a „vincézés” szokása viszont ma is él. A HMDK kiskőszegi alapszervezete idén is megtartotta a Vince-napot székházában, ahova szépszámú vendég érkezett.
Bellyén és Pélmonostoron is megünnepelték a szőlőművesek védőszentjének napját. Pélmonostoron a HMDK-székházban, Bellyén pedig a Savoyai-kastély mögötti szőlőlugasban gyűltek össze a helyi magyarok.
A „vincézés” tehát azon népszokásaink közé tartozik, amelyeket ma is ápolnak drávaszögi falvainkban.

 

A karancsi Szabó Pincészetben is tartottak Vince-napot

 

 

{fcomments}