EU-s választások a számok tükrében

337

Az első európai parlamenti választásokat 1979-ben rendezték meg, ekkor választhatták meg először képviselőiket a tagállamok. Idén már 400 millió uniólakó dönthetett arról, hogy kik legyenek a döntéshozói a következő öt évben az Európai Parlamentben. A mostani volt a nyolcadik európai uniós választás, de most sem volt akkora a részvétel, mint azt várták.

Horvátországban mindössze a választásra jogosultak 25,06 százaléka ment el szavazni. De azt sem szabad elfelejteni, hogy itthon sok járásban helyhatósági választások is voltak, ezért ott, ahol helyi választmányokat is választottak, nagyobb volt a választói kedv. Így történhetett meg, hogy míg a Bellyei járásban jóval az országos átlag alatt, mindössze 18 százaléka járult az urnákhoz az állampolgároknak, addig a Hercegszőlősi járásban, ahol helyhatósági választások is voltak, 38,62, a Darázsi járásban pedig 30,40 százalék volt a részvételi arány.

Négy EU-s ország állampolgárai is rosszabbul teljesítettek, mint a horvátok: Szlovákiában, Csehországban, Szlovéniában és Lengyelországban is kisebb volt a részvételi arány. Szlovákiában rekordalacsony, 13 százalékos volt a részvétel: ott már harmadszor választanak EU-s parlamenti képviselőket, de még soha nem volt 20 százalék felett a részvételi arány.

A csehek 19,5, a szlovénok 21, a lengyeleknek pedig 22,7 százaléka szavazott.

A legtöbben azokban az országokban mentek el szavazni, ahol az kötelező volt: Luxemburg és Belgium 90, Málta 74,8%-os.  De több mint ötven százalékban szavaztak az olaszok, a görögök, a dánok és az írek is.

Magyarországon a választásra jogosultak mindössze 28, 92 százaléka szavazott.  Ez az uniós átlag alatt van, amely 43,09 százalék.

A magyar nemzeti érdekeket nem csak magyarországi politikusok képviselik majd a z EU-parlamentben. A Fidesz–KDNP listájáról bejutott 12 jelölt közül három határon túli: Tőkés László erdélyi politikus, Bocskor Andrea kárpátaljai, Deli Andor pedig vajdasági.

Ugyanakkor a romániai és a szlovákiai választáson is indultak magyarok, és mind Erdélyből, mind a Felvidékről jutottak be magyar nemzettársaink az EU-parlamentbe. Az RMDSZ a (megszámolt) voksok 6,48 százalékát szerezte meg, így három képviselője lesz az EP-ben: Winkler Gyula és Sógor Csaba jelenlegi EP-képviselők mellett Vincze Loránt is. A Felvidékről egy MKP-és és egy „hidas” képviselő is bejutott: Csáky Pál, a párt korábbi elnöke, illetve Nagy József, a Most-Híd szlovák-magyar párt képviselője.