Hagyományőrző huszár járt a horvátországi magyar óvodákban

191

A múlt héten egy hagyományőrző huszár járt a horvátországi magyar óvodákban az Economica Hungarica Alapítvány projektje keretében. A magyarországi grafikusművész és középiskolai tanár, Huszár Ferenc igyekezett megismertetni a kicsikkel a magyar lovas katona viseletét és kellékeit.

Március első hetében Horvátországba látogatott Huszár Ferenc hagyományőrző huszár, a pécsi 7. huszárezred tagja, aki – társaival együtt – az 1848-49-es szabadságharc tradícióit őrzi. Körútját a vörösmarti óvodában kezdte, majd Laskón, Várdarócon és Kopácson is járt, de ellátogatott az eszéki magyar iskolaközpont Bóbita óvodájába és a Liszt utcai Magyar Óvodába Pélmonostorra, Szentlászlóra és Kórógyra is. Előadásai során az ovisok megtanulhatták, hogy a huszár fején csákó van, a lábán csizmát visel, a vállán pedig úgynevezett mente van. Beszélt nekik az öltözékének fontos darabjairól, arról, hogy melyik ruhadarab mire való és miből készült. A legérdekesebb persze az volt, amikor a gyerekek a kezükbe vehették a nehéz kardot.

– Huszár Ferencnek hívnak, és a név kötelez, legalábbis én úgy tartottam. Elég idős voltam, már 38 éves, amikor elkezdtem lovakkal foglalkozni, elkezdtem lovagolni, ekkor kerültem közelebb a hagyományőrző huszársághoz. A múltunknak a részévé kell tennünk őket is, hogy ne csak a mobiltelefonjaikat nézegessék, hanem ismerjék meg a múltunkat, azt, amely dicsőséges volt, ami kuriózum volt. A huszárság a mi korunkban hungarikum is lett, egyébként nemcsak Magyarországon létezik, hanem szerte Európában, sőt még a tengerentúlon is voltak huszárok. Harcmodoruk olyan nagyszerű volt, hogy azt minden koronás fő szerette volna a saját hadseregében megvalósítani. A magyar huszár virtusgazdag, nagyon vakmerő, és mindenen keresztül megcsinálta azt, amit parancsoltak neki – tudtuk meg Huszár Ferenc grafikusművésztől, középiskolai tanártól.

Több hungarikummal is megismerkednek majd az ovisok

A magyar huszár a világtörténelem egyik legismertebb lovas katonája. Nemzeti jelkép és hungarikum. Nem ismer nehézséget, jóságos természete mellett bátor szívű, aki önmagában, a lovában és a fegyverében bízik.

A magyar óvodások körében a hungarikumok népszerűsítését az Economica Hungarica Alapítvány (Eszék) végzi, a magyarországi Agrárminisztérium támogatásával.

– Alapítványunk az Agrárminisztérium támogatásával hat hungarikumot fog népszerűsíteni a projekt által. A következő a mesemondás lesz, ezt követően lesz még egy természettudatosságra nevelő program, pontosabban a magyar akácméz ismertetése. Ami a záróprogramot illeti, lesz táncház Pélmonostoron, a Liszt utcai óvodában, illetve sütnek majd kürtőskalácsot és lángost is a gyerekek – mesélt a tervekről Palizs-Tóth Hajnalka, az Economica Hungarica Alapítvány igazgatónője.

Egy különleges élményben lehetett tehát részük az óvodásoknak, amikor a hagyományőrző huszár ellátogatott hozzájuk. Fontos, hogy már kiskorukban megismerjék ezt az örökséget is, amely ugyancsak a magyar történelem része, és amire büszkék lehetünk. A szervezők remélik, hogy sokukban sikerült felébreszteni a magyar hagyományok iránti kíváncsiságot.