A magyar költészet napját minden évben április 11-én ünnepeljük. Ez a nap nemcsak a klasszikus és kortárs magyar költők műveiről, de a magyar nyelv szépségéről is szól. Az ünnep alkalmából magyar szervezeteink programokkal várták az érdeklődőket. Irodalmi estek, felolvasások, könyvbemutatók, közösségi találkozók, tematikus előadások és pályázatok révén népszerűsítették a magyar költészet értékeit.
Április 11-e a magyar költészet napja. Ezen a napon született ugyanis egyik legnagyobb költőnk, József Attila. Az első ünnepet már 1956-ban megtartották egy ünnepi könyvhét keretében, de csak 1964-ben kapcsolták a költőóriás születésnapjához. Erről a napról különböző programokkal, felolvasó– és irodalmi estekkel emlékeznek meg, hiszen ilyenkor a szokásosnál is többen fordulnak a versek, a költészet felé. A magyar költészet napján felidézzük kedvenc költőink költeményeit, verssorait.
A magyar költészet napja nem csupán a költészetet, hanem a magyar nyelvet és kultúrát is a figyelem középpontjába helyezi. Ezen a napon emlékezünk meg azokról a költőkről is, akik a magyar irodalom kiemelkedő alakjai voltak, és tisztelgünk azok előtt, akik ma is alkotnak, értéket teremtenek. Ez az ünnep egyfajta összekötő kapocs a múlt és a jelen között, egy lehetőség arra, hogy együtt ünnepeljük a magyar nyelv és kultúra gazdagságát, sokszínűségét.
A költészet mint a kultúra hídja Pakrácon
Már hagyományosan idén is a városi könyvtárban szervezett összejövetelt a Pakráci Magyarok Közössége a magyar költészet napja alkalmából. Külön meghittséget adott az eseménynek, hogy a versfelolvasás két nyelven, magyarul és horvátul történt, a különböző kultúrák és nyelvek összekapcsolódását, együttélését szimbolizálva.
A pakráci magyar közösség nevében Fa Josip, az egyesület elnöke, a Pozsega-Szlavón megyei magyar kisebbségi képviselő üdvözölte a jelenlévőket, külön köszönetet mondott a könyvtár igazgatójának, Monika Lucić Fidernek, akinek a támogatásával számos programot tudnak megvalósítani. Ez az esemény nemcsak a nagy magyar költőkről és azok hagyatékáról való megemlékezésre volt alkalmas, hanem a kulturális sokszínűség és a kultúrák közötti párbeszéd elősegítésére is.
Plakátverspályázat
A magyar költészet népszerűsítése, valamint a tanulók nyelvi és irodalmi műveltségének a gazdagítása céljából hirdet több éve plakátverspályázatot a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma (HMPF) és a Barkóca gyermeklap. Idén József Attila Kertész leszek című versét kellett a magyar iskolákba és anyanyelvápoló órákra járó általános és középiskolásoknak plakát formában, a vers egészét kézzel írva, hibátlanul megjeleníteni.
A programot a magyar Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága támogatta.
A háromtagú zsűrinek nem volt egyszerű a feladata, hiszen négy kategóriában több mint száz pályaművet kellett elbírálniuk és kiválasztani a legjobbakat.
Eredménylista
1-4. osztály:
1. hely: Sesvećan Marko (HMOMK Á. I., 3.osztály)
2. hely: Izsák Tia (Kórógyi Á. I., 4. osztály)
3. hely: Nikić Mila (HMOMK Á. I., 3. osztály)
5-6. osztály:
1. hely: Neher Kiara (HMOMK Á. I., 6. osztály)
2. hely: Légrádi Loretta (Vörösmarti Á. I., 6. osztály)
3. hely: Truntić Noa (Vladimir Nazor Á. I., Diakovár, 5. osztály)
7-8. osztály
1. hely: Zsivics Antónia (Vörösmarti Á. I., 8.osztály)
2. hely: Balentović Barbara (Dr. Franjo Tuđman Á. I., Pélmonostor, 8. osztály)
3. hely: Stanojević Tara (Hercegszőlősi Á. I., 7. osztály)
KÖZÉPISKOLÁSOK
1. hely: Angyal Eszter (HMOMK, 1. G osztály)
2. hely: Szabó Vivien (HMOMK, 1. T osztály)
Két program Fiumében
A HMDK fiumei székhelyű Tengermelléki-fennsíki Megyei Egyesületében a szervezet Petőfi-ösztöndíjasa, Németh Sára szervezett összejövetelt a magyar költészet napja alkalmából. Volt elnök asszonyuk, a néhai Viola Éva tiszteletére rendezett műsorban az ő költeményeiből olvastak föl néhányat, valamint a költészet napjának a jelentőségéről is beszéltek.
Fiumében a HMDK-alapszervezet mellett a rijekai bölcsészettudományi kar (BTK) Magyar Nyelvi Lektorátusa is szervezett egy kétnyelvű programot ebből az alkalomból. A helyi városi könyvtárban a Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas magyar író, költő, műfordító Szabó Magdát és legújabb horvátra fordított könyvét, az Izina balada (eredeti címe Pilátus) címűt mutatták be Tamaskó Eszter lektor közreműködésével. A bemutatót egy-egy Szabó Magda-vers felolvasásával színesítették. A résztvevők Kovács Leával, a mű fordítójával is megismerkedhettek.
A könyvbemutatóval egybekötött programon a HMDK Tengermelléki-fennsíki megyei egyesületének a tagjai is részt vettek.
Irodalmi est drávaszögi szerzők bemutatkozásával Csúzán
Csúzán a Jókai Mór Kultúregyesület tartott vasárnap irodalmi estet a magyar költészet napja alkalmából. Az eseményre a kultúrotthon könyvtártermében került sor. A program keretében ezúttal két drávaszögi tollforgató, a kiskőszegi Juhász Bálint, A kapu című meseregény szerzője és Tatai Igor csúzai költő mutatkozott be, illetve mutatták be tevékenységüket a közönségnek. Az irodalomról szóló beszélgetésük mellett írásaikból is ízelítőt kapott a közönség Pinkert Ilona, Gorjanac Szilvia, Juhász Annamária és Sipos Tobiasz felolvasásainak köszönhetően, Pinkert Anna pedig gitárjátékával gazdagította a műsort. A kultúregyesület Kreatív kuckójába járó gyerekek alkotásait is kiállították a könyvtárterem előtti térben, ami a program további színfoltja volt.
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.