Magyarságunk köreiben számos helyen szerveztek összejövetelt, csomagosztást, kézműves foglalkozást, mindezt a húsvéti ünnep szellemében.
Húsvétkor, a keresztény világ legnagyobb ünnepén Jézus Krisztus feltámadására emlékezünk. A tavaszi ünnep idején a természet is újjászületik, így az üzenete a megújulás és a remény erősítésére összpontosul. Számos hagyomány kötődik hozzá, például a tojásfestés, a fészekkészítés, a locsolkodás és természetesen a vallási szertartások. Magyar egyesületeinkben, civil szervezeteinkben is húsvéti programokra került sor.
Dályhegy
A dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület alkalmi műsorral emlékezett meg húsvét üzenetéről. A programban versek, énekek szerepeltek, de egy színdarabot is készítettek az egyesületi tagok. Az eseményt az Erdődi járás támogatásával sikerült megvalósítani.
Várdaróc
A Várdaróc Magyar Kultúregyesület szabadtéri programjainak rendszeresen a felújított Tájház és Iskolamúzeum udvara ad otthont, így volt ez a húsvéti összejövetelükkor is.
A gyereksereget tojáskeresés, állatsimogató, kézműves foglalkozás várta, amelynek a végén pedig egy-egy ajándékcsomaggal távoztak a kicsik. A gyerekek tetszését egyértelműen a sok vidám nyuszi nyerte el leginkább. A program támogatója a zágrábi Kisebbségi Tanács.
Haraszti
A Haraszti Ifjúsági Egyesület képzőművészeti műhelyfoglalkozását a húsvét jegyében tartotta meg. Kollázspapír, kartonpapír, gyapjú, madzag, ragasztó és egyéb kellékek felhasználásával az ügyes gyerekek húsvéti dekorációkat készítettek, amiket hazavittek, hogy otthonuk díszeit képezzék. A műhely ünnepi hangulatban telt, ahonnan ezúttal sem hiányzott a kreativitás, a szórakozás és a kacagás.
Csúza
A Húsvéti csomagvadászat fantázianevet kapta a csúzai Ács Gedeon Ifjúsági Egyesület alkalmi programja, amellyel a gyerekeknek szerettek volna kedveskedni. Az ifjúsági otthonban helyet kapó rendezvényen kézműves foglalkozás, tojásfestés és kincsvadászat is várta a kicsiket, akik ezúttal húsvéti csomagok után kutathattak. A programot a HMDK támogatta.
Kiskőszeg
A HMDK kiskőszegi alapszervezete minden évben tart húsvét táján tojásfestő műhelyalkalmat a székházában. Idén március 20-án jöttek össze az egyesület tánccsoportjának tagjai, szüleik kíséretében, ahol különböző technikákkal festettek tojásokat. Majd az egy héttel későbbi foglalkozás keretében térkép alapján tojáskereső játékban vehettek részt.
A húsvét előtti foglalkozásokat a Darázsi járás és a Bethlen Gábor Alap támogatásával szervezték meg.
Újbezdán
A helyi Művelődési és Művészeti Egyesület kézműves műhelyét követően egy ünnepi süteményversenyt is hirdetett, ahol sós és édes kategóriákban várták a magukat cukrászmesternek tartó helybélieket.
A finomságokat a Magyarok Otthonában közönségszavazással mérték össze. Természetesen ez az alkalom lehetőséget adott a receptcserére, a kötetlen társalgásra is, a gyerekeknek pedig tojásvadászatot és nyuszibulit is rendeztek.
Kórógy
Kórógyra is ellátogatott a húsvéti nyúl, méghozzá a Kórógy Hagyományőrző Egyesület meghívására. A füles vezetésével különféle játékokat játszottak a gyerekek a helyi kultúrotthon udvarán, összemérték ügyességüket a tojáskeresésben, a végén pedig a jól megérdemelt ajándékcsomagokkal készülhettek közös fényképek a húsvéti nyuszival.
Lipik
A Lipiki Magyarok Közössége közös tojásfestéssel ünnepelt. Az egyesület hölgytagjai egy műhelyfoglalkozáson mutatták be tojásfestési tudományukat, amelyhez hagyományos technikákat is felhasználtak, például viaszt, illetve különféle növényeket. Az egyesület férfi tagjai pedig a hagyományos húsvéti reggeli elkészítéséért voltak felelősek. A Magyar Házban rendezett program jó közösségépítési alkalom volt az egyesületi tagok számára.
Ójankovác
Ójankovácon magyar nyelvű misét tartottak húsvéthétfőn. Az Ójankováci járás Magyar Kisebbségi Önkormányzata szervezésében létrejött szertartást Vladimir Sedlak plébános celebrálta, melynek végén a helyi plébános, Mato Špoljar is köszöntőt mondott, mindenkinek áldott húsvéti ünnepeket kívánva. Az ünnepi összejövetel az ójankováci Magyarok Otthonában folytatódott.
Eszék
Eszéken idén is megrendezték a Tojásfestés a város színeiben c. rendezvényt, ahol most is több száz, különböző technikával díszített tojást, húsvéti dísztárgyat és ételeket mutattak be a standokon a város civil szervezetei, kisebbségi egyesületei, ízelítőt adva ezzel a húsvéti szokásokból, gasztronómiából. Az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület, amely a két évtizedes múltra visszatekintő rendezvény egyik kezdeményezője volt, most is jelen volt standjával.
Zágráb
Húsvéthétfőn délelőtt Zágráb Város Magyar Kisebbségi Tanácsa és az Ady Endre Magyar Kulturkör szervezésében a már hagyományos húsvéti reggelire került sor a Kör helyiségeiben. A hagyományos ünnepi reggelihez a sonkát, a tojást a Tanács biztosította. Az egyéb ínyencfalatokról pedig a többi tag gondoskodott.
Belovár-Bilogora megye
Belovár-Bilogora megye magyar kisebbségi önkormányzata minden magyar nemzetiségű és C modell szerinti, a megye területén anyanyelvápolásra járó gyermeket ajándékozott meg húsvét alkalmából. Ezt a hagyományt még 2019-ben indította el a magyar kisebbségi önkormányzat, így minden karácsonykor és húsvétkor ajándékcsomaggal lepik meg a gyerekeket. Az önkormányzat már készül az április 12-ei magyar szépolvasási versenyre is, amelyet a Grubišno Polje-i Ivan Nepomuk Jemeršić Általános Iskolában fognak megtartani. Emellett pedig egy pécsi kirándulást is terveznek a Zsolnay Kulturális Negyedbe, ahol az anyanyelvápolásra járó gyerekek egy interaktív kiállításon vehetnek majd részt.
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.