A MESZ minden pályázata érvénytelen volt

308

Nagy hűhót csapott a Magyar Egyesületek Szövetsége, amiért az idén egyetlen pályázatuk sem nyert a Bethlen Gábor Alapnál. Sikerült az egyik magyarországi politikai pártot, az LMP-t is maguk mellé állítani, amelynek a képviselői nem kis sajtónyilvánosságot adtak az „ügynek”. Pedig ha az LMP-sek veszik a fáradságot, és megnézik a Bethlen Gábor Alap honlapját, ugyanazt találják, amit mi.
Mégpedig azt, hogy a MESZ azért nem nyert a Bethlen Gábor Alap „A magyar kultúráért és oktatásért” című pályázati felhívásán ebben az évben, mert lejárt határidejű, elszámolatlan tartozása van. Még 2010-ből vannak elszámolási hiányosságai a szervezetnek. Vagyis nem tudott elszámolni azokkal a pénzekkel, amelyeket 2010-ben, illetve korábban nyert el, ezért nem is pályázhatott volna! De ezt tudták a MESZ-nél is, hiszen folyamatosan kapták a hiánypótlásra felszólító leveleket, valamint azzal is tisztában voltak, hogy nem felelnek meg a feltételeknek, mégis beadták a pályázatokat.
Nem hivatalos forrásokból azt is megtudtuk, Budapestről azért kérnek hiánypótlásokat, mert a más-más címen bejegyzett két pélmonostori MESZ-es szervezet úgy próbálta meg elszámolni a támogatásokat, hogy egymásnak számláztak bérleti díjat! A MESZ a saját Oktatási Központjának, az pedig vissza, így szép summát tudtak volna megtakarítani maguknak.
Az az állításuk sem igaz, hogy „a BGA legfőbb döntéshozói – elsősorban Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai államtitkár-helyettes és Gál András Levente államtitkár – úgy ítélték meg, hogy a MESZ egy fillér támogatást se kapjon” − ez az állítás a Magyar Napló 29. számában olvasható. Az érvénytelen pályázatokat kizárják a pályázati eljárásból, egyszerűen el sem bírálják őket. Mind a nyolc pályázat, amelyet a MESZ és a MESZ-es  Sztárai Mihály Oktatási és Kulturális Központ adott be, az érvénytelen pályázatok között van nyilvántartva. Hogy igazából tudatában voltak annak, nem nyerhetnek a Bethlennél támogatást, az alábbi tények is bizonyítják.
A MESZ összesen 7,5 milliót, a MESZ Oktatási Központja pedig 10 millió forintot igényelt. Ebből egy esetben három pályázat megegyezik, kettőt a MESZ, egyet a Központ adott be, ugyanarra a célra (a Magyar Napló szerkesztőségének eszközfejlesztése) és ugyanakkora összegre (1 835 000 Ft). Egy másik esetben pedig két pályázat egyezik meg, a MESZ és az Oktatási Központ is
1 778 000 millió forintot kért a szórványmagyarság rendezvényeinek támogatására. Már az is a komolytalan hozzáállásukra utal, hogy a nyolc pályázatból ötnél még arra sem figyeltek oda, hogy legalább különböző címet adjanak, és más összeget határozzanak meg. Valamint az is érdekes, hogy a szerintük legnagyobb horvátországi magyar ernyőszervezet egyetlen tagszervezete sem nyújtott be pályázatot – hogy ebben ki vagy mi akadályozta meg őket, egyszer talán kiderül.
A nagy hűhó tehát abból fakad, hogy a sokszor és nem ok nélkül emlegetett nyolc év alatt bevett szokássá vált nemtörődömséget, felületességet most nem tolerálják Budapesten, amiért ők bizony meg vannak sértődve. Sikerült egy pillanatra magukra irányítaniuk a figyelmet, és mindehhez még az LMP-t is bepalizniuk. Mindenesetre nagyon-nagyon ügyesek.