A vakáció öröme

190

A vakáció öröm a kisdiáknak, probléma a szülőnek. Vajon hol helyezze el nyáron a gyereket?
E heti jegyzetemet a kopácsi kézműves táborból írom. Lám, lám nekünk, újságíróknak mi mindennel is kell foglalkoznunk…
A kopácsi kézműves táborra már tizenkettedik éve rendszeresen sor kerül júniusban, nem sokkal a tanítás befejezése után. Pedagógusok, szülők és a helyi kultúregyesület szervezi hagyományosan már több mint egy évtizede, és egyre többen csatlakoznak hozzánk. Jönnek Eszékről, Karancsról, de még Zágrábból is. Az idén nincsenek velünk a vajdaságiak és a magyarországiak, mivel igencsak szűkös a keret. Igen, amikor megvonják a kultúrától a pénzt, annak bizony ilyen nem kívánt hatása is lehet. Viszont így is több mint ötven gyerek vesz részt a táborban, ahol őket magával a településsel, annak hagyományaival és múltjával próbáljuk megismertetni, annál is inkább, mivel Kopács az idén 800 éves, és bizony van mit felmutatnia a víz melletti volt halászfalunak.
Igazából a kopácsi táboron, ahova mindenhonnan fogadunk gyerekeket, valamint a balatonin kívül, amelyet a pedagógus fórum szervez, nincs is más lehetőségük anyanyelvi táborban részt venniük a gyerekeknek. Néhány évvel korábban még volt református tábor is egyik-másik településen, de mára már ezek is megszűntek.
Magyarországon nagy hagyománya van a nyári táboroknak, évente 1000-1500-at szerveznek országszerte. Ezek között nagy különbség is lehet: vannak bentlakásosak vagy ún. hazajárósak, léteznek tematikus táborok stb. A táboroztatás azonban sosem olcsó. Természetesen az árak között nagy eltérések lehetnek. Egy egyhetes bentlakásos tábori élményért átlagosan 60 000 forintot (1600 kúna) kérnek el. A kopácsi napközis tábor, aminek az a jellemzője, hogy napközbeni elfoglaltságot biztosítanak, de a gyerek este a családjával van, a saját ágyában alhat, anyagi szempontból és a honvágyat illetően is jó megoldás.
Mindenképpen érdemes a gyereket nyáron táborba küldeni, ez a szülő és a csemete számára is előnyös. A szülők nem kapnak annyi szabadságot, hogy a teljes iskolai szünet ideje alatt foglalkozzanak a gyermekkel, így a táborozás legalább egy hét erejéig megoldást jelent a számukra. A fő szempont, hogy a gyereket érdekelje a tábor, legyen kedve részt venni a programokban. Jó, ha a táborvezetőt már ismerik a gyerekek. Meg az is, ha barátaik, osztálytársaik is velük tartanak. A jó tábor napirendje megfelel a gyermek bioritmusának, fejleszti önállóságát, és közösségi élményt ad. Szintén fontos, hogy a gyerek nyaralásnak fogja fel a tábort, hogy pihentesse az ottlét, és jókedvű legyen. A jól kiválasztott táborból boldogan, élményekkel tele térhet haza a gyerek, az ott tapasztaltak egész életében elkísérhetik.
A kopácsi és az ehhez hasonló táborokban a gyerekek saját szülőföldjük értékeibe, kultúrájába, hagyományaiba nyernek betekintést, olyan dolgokat sajátíthatnak el, amelyeket az iskolákban már nem tanítanak, nagyanyáik-apáik örökségét szívhatják magukba. Értelmes dolgokat hallanak és tanulhatnak meg, a szülők pedig nagyon hálásak azoknak, akik a szabadidejüket feláldozva foglalkoznak a gyerekekkel.