A Kisebbségi Jogvédő Intézet 2021-ben immár tizedik alkalommal rendezi meg a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemet, idén, a járványhelyzetre tekintettel, ismételten online formában. A program célja, hogy felkutassa azokat a joghallgatókat, doktoranduszokat, kezdő jogászokat, akik a téma iránt kellően elhivatottak, jövőbeni szakmai tevékenységük során érdemben kívánnak a külhoni magyarok jog- és érdeksérelmeivel érdemben foglalkozni.
A nyári egyetem idén kiemelten fókuszál az európai regionális, nemzetközi szintű jog- és érdekérvényesítésre, különös figyelmet szentelve az Európa Tanácsnak, melynek elnöki tisztségét május végétől november közepéig Magyarország tölti be. Előadónak olyan jogászokat, politológusokat, szociológusokat és politikusokat kérünk fel, akik a terület elismert szakértői, széleskörű tapasztalattal, tudományos háttérrel rendelkeznek. A képzés elméleti és gyakorlati jellegű oktatási modulokat is tartalmaz, nyelve magyar.
Az oktatási modulokon túl, a program lehetőséget ad a fiatal hallgatók gyakorlati kutatási, előadói kompetenciájának fejlesztésére, játékos feladatokkal színesítve a nyári egyetemet. Célunk – még online formában is – a hosszútávú közösségfejlesztés és a hallgatóinkkal való kapcsolattartás, mivel intézetünk a nyári egyetemen túl is számos lehetőséget kínál hallgatóinknak, így például minden évben több gyakornoki programot indítunk, tanulmányírói pályázatot hirdetünk. Emellett a Kisebbségvédelem című folyóiratunk egész évben rendelkezésre áll a publikálni kívánó fiatal kutatók és hallgatók előtt. Részleteket itt találja: https://www.kji.hu/folyoirat/
A Kisebbségi Jogvédő Intézet a nyári egyetem által egy olyan szakmai műhelyt kíván biztosítani a hallgatóknak, ahol lehetőségük nyílik az egymással, valamint az oktatókkal történő párbeszédre, tapasztalatcserére, emellett elmélyíthetik a nemzetközi kisebbségvédelemre vonatkozó ismereteiket. Az előadásokon kívül kiscsoportos online foglalkozásokra és konzultációkra, mentorálásra kerül sor.
Tavalyi előadóink voltak többek között:
- Varga Zs. András, a Kúria elnöke, a Velencei Bizottság tagja, prodékán, tanszékvezető egyetemi tanár (PPKE-JÁK, Közigazgatási Jogi Tanszék)
- Szilágyi Péter, miniszteri biztos
- Bándi Gyula, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes, tanszékvezető egyetemi tanár (PPKE-JÁK, Környezetjogi és Versenyjogi Tanszék)
- Varga Péter, nemzetpolitikáért felelős diplomata
- Manzinger Krisztián, egyetemi adjunktus, KRE ÁJK
- Vizi Balázs, tudományos tanácsadó, MTA TK KI
- Juhász Hajnalka, Országgyűlés Külügyi Bizottságának alelnöke
- ifj. Toró Tibor, adjunktus, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, kutató, Kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet
- Fiala-Butora János, tudományos főmunkatárs, MTA TK JTI
- Ablonczy Balázs, történész, Lendület-Trianon 100 Kutatócsoport
- a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársai
- a KJI munkatársai, gyakorlati jogvédelmet folytató partnerei
Az idei online nyári egyetem július 14. és 17. között kerül megrendezésre
A jelentkezés feltételei
Kiknek a jelentkezését várjuk?
Elsősorban felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók, PhD hallgatók, pályakezdő jogászok és az őshonos nemzeti kisebbségek védelmével már foglalkozó fiatalok jelentkezését várjuk.
Mely tudomány/szakterületről?
Jog- és államtudományok, politológia, nemzetközi tanulmányok, esetlegesen egyéb, a kisebbségvédelemhez kapcsolódó releváns területek.
A jelentkezéshez szükséges dokumentumok:
1. A Kisebbségi Jogvédő Intézet honlapjáról (www.kji.hu) letölthető regisztrációs ív
2. Magyar nyelvű, fényképes szakmai önéletrajz
3. Motivációs levél
4. Hallgatói jogviszony igazolása (alap, mester, osztatlan vagy doktori képzésről), végzett jelentkezők esetén a diploma másolata, kisebbségvédelemmel már foglalkozó fiatalok esetén szervezetük megnevezése, esetleg rövid ismertetése
Hova és meddig várjuk a jelentkezést?
A pályázati anyagot az jogvedo.intezet@kji.hu e-mail címre kérjük elküldeni.
Jelentkezési határidő: 2021. június 15.
A pályázatok elbírálásának menete:
1. A felhívásban szereplő feltételeknek megfelelő és hiánytalan pályázati anyagot benyújtó pályázókkal a nyári egyetemet szervező intézet munkatársai előre egyeztetett időpontban rövid videóbeszélgetést folytatnak. Ennek célja a pályázók szakmai felkészültségének felmérésén túl, az esetleges kérdések megválaszolása, a szervezők és a nyári egyetem részletesebb előzetes bemutatása. Az interjúkra várhatóan 2021. júniusának második felében között kerül sor. Igény esetén, több alkalmat is biztosíthatunk, tekintettel a vizsgaidőszakra stb.
2. Az interjúkat követően megtörténik a nyári egyetemre felvételt nyert pályázók kiválasztása. A pályázók kiértesítése előreláthatólag június 30-án történik meg.
További információkért forduljon bizalommal dr. Köböl-Benda Vivienhez, vagy dr. Wágner Tamáshoz, a Kisebbségi Jogvédő Intézet munkatársaihoz:
Köböl-Benda Vivien: benda.vivien@kji.hu Wágner Tamás: wagner.tamas@kji.hu
A nyári egyetemre történő jelentkezés előtt, kérjük, hogy olvassa el a KJI adatvédelmi tájékoztatóját: https://www.kji.hu/adatvedelem/
A jelentkezés benyújtásával – erre vonatkozó kifejezés kérés hiányában – a Pályázó hozzájárul az adatkezeléshez, melyet bármikor visszavonhat.
Budapest, 2021. április 27.