Szegény gazdagok

153

A napokban több magyarországi hírműsorban is említették, hogy sokan éltek a végtörlesztés lehetőségével, vagyis forintban és egy összegben fizették ki devizahitelüket, csak éppen azt nem lehetett megtudni, hogy honnét is volt erre pénzük az adósoknak.

Különböző felmérések szerint az adósságukat ily módon törlesztőknek a 30 százaléka a fenti célra csakis a feketegazdaságból származó jövedelmét használhatta fel. Ugyanis újabb hiteleket nem vettek föl, és megtakarításaikhoz sem nyúlt a lakosság egynegyede. Valószínűsíthető tehát, hogy eltitkolt jövedelmeket vagy vagyontárgyakat, illetve részvényeket, valutát használtak föl.

A horvát híradásokban is hasonló, úgynevezett fekete jövedelmekre hívták fel a figyelmet. Ebben sem különbözünk ugyanis szomszédainktól, az emberek Horvátországban sem szeretnek adót fizetni. Az adóhivatal ezért szúrópróbaszerűen, a személyi számok alapján ellenőrzött 500 polgárt, majd mindjárt ki is küldték nekik a felszólításokat, hogy magyarázzák már meg, hogyan tettek szert ekkora vagyonra, ha éveken keresztül nem is volt jövedelmük, vagy ha volt, akkor azt „elfelejtették” bejelenteni…

Felvetődik tehát a kérdés, és leginkább ez borzolja a kedélyeket is, hogy ha ilyen egyszerűen ellenőrizhető az adóhivatal részéről a visszaélés, hol voltak eddig az embereik?! Hiszen sejteni lehetett, hogy egyesek nem a valódi jövedelmüket vallják be. Mások cégükben veszteséget mutattak ki, ugyanakkor alkalmazottaik után nem fizették a különböző járulékokat, esetleg hónapokig visszatartották a fizetéseket, nekik meg közben gyarapodott a vagyonuk néhány lakással, házzal, nyaralóval, gépkocsival, esetleg jachttal. Azok között ugyanis, akik most magyarázzák a „bizonyítványukat” az adóhivatal embereinek, több millós ingatlanokat birtokló polgárok is vannak.

Horvátországban az elmúlt 12 évben összesen 51 milliárd kúna adó- és járuléktartozást halmoztak fel a cégek és a magánszemélyek. Ebből a pénzügyminisztérium szerint mindössze esetleg a felét tudják majd csak behajtani az ellenőrök.

Hogy a továbbiakban hatékonyan „harcolhassanak” a mintegy 1,7 millió nem fizető adóalany ellen, létrehoznak egy adóslistát, amelyen az összegek is szerepelni fognak. Az új kormány már ezen a héten az adótörvény módosítását fogja javasolni, hogy mindez mielőbb meg is történhessen.

Az, hogy az adósokon be tudják-e majd hajtani a tartozást, nagyban függ attól, hogy sikerül-e némiképp visszaszorítani a korrupciót.