Az eszék-rétfalusi magyar emberekhez nem csak földrajzilag áll közel Csúza, hiszen számos rokoni-baráti szállal kötődnek a faluhoz, melynek kulturális életéből is sokat merítettek. Éppen ezért a Népkör Kultúregyesület egy tematikus napot tartott szombaton székházában, melyen csúzaiak mutatták be falujukat.
Az egyik előadó Reppmann Dékány Zsuzsanna volt, aki hosszú évek óta kutatja az Árpád-kori magyar falu múltját, s munkája eredménye a Csúzai füzetek című kiadványokban látott napvilágot, melynek hamarosan a negyedik része is megjelenik. Elhozta a rétfalusi közönséghez az eddig megjelent Csúzai füzeteket, s az ezekben található témákból szemezgetett előadásában.
– Előadásom során megpróbáltam végigkövetni a falu múltját, persze nem a teljesség igényével, a falu első írásos említésétől kezdve azokig a témákig, melyek a Csúzai füzetek 4. részében kapnak majd helyet – mondta el lapunknak Reppmann Dékány Zsuzsanna.
Azt is megtudtuk tőle, a soron következő kiadványban többek között a csúzai iskola történetéről és a helyi kisiparosokról olvashatnak majd az érdeklődők.
Az est másik előadója Hordósi Dániel volt, aki Csúzáról készített prezentációját mutatta be, melyben kitért a falu építészetére, múltjára, jelenére és az ott élők jövőképét is felvázolta.
Az előadások mellett szavalatokat és énekeket is hallhatott a közönség Fica Lili, Fica Glória és Pinkert Ilona előadásában.
Kutin Zsuzsanna, a rendezvény szervezője lapunknak elmondta, kultúregyesületük és a rétfalusi magyarok mindig is kötődtek a Drávaszöghöz, Csúzához.
– Sok rokoni, baráti kapcsolat fűz minket Csúzához, amely mindig is híres volt művelődési életéről, és amelyre példaként tekintettünk – nyilatkozta Kutin Zsuzsanna.
Elmondta továbbá, nagy öröm volt számukra a csúzaiak szereplése, és tervezik, hogy a jövőben más településeknek is bemutatkozási lehetőséget adnak.