A gyerekeket kiskoruktól környezettudatosságra kell nevelni

518

Az óvodák nevelési tervében a szelektív hulladékgyűjtés megismertetése, tudatos gyakorlása is szerepel. A Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ (Eszék) óvodásai a múlt héten a josipovaci Folding Kft. hulladékválogató üzemébe látogattak el.

A szelektív hulladékgyűjtés a hulladékok anyagfajta szerinti elkülönített gyűjtését jelenti. A háztartásokban különböző termékek és csomagolóanyagaik válnak hulladékká, ezek jó része alkalmas újrahasznosításra, így különválasztásukkal lehetővé tesszük ismételt feldolgozásukat. A legnagyobb mennyiséget az élelmiszerek és a fogyasztási cikkek csomagolóanyagai (papír, műanyag, üveg, fém és italos kartondoboz), valamint az újságpapír teszik ki. Otthonunkban többféle, a környezetre veszélyt jelentő hulladék is keletkezik, ilyen a lejárt szavatosságú gyógyszer, festék és oldószer, olajos hulladék, használt étolaj.

Egy átlagos horvát polgár évente 400 kiló szemetet „termel”, így nap mint nap nagy mennyiségű hasznosítható anyag kerül a kukákba, amelyek jobb helyen lennének a szelektív hulladékgyűjtő szigeteken, mert így biztosítva lenne hasznosításuk, ami egyben európai uniós követelmény is a hulladék okozta környezetszennyezés csökkentése érdekében.

Fontos, hogy már a legkisebbekben is kialakuljon a szép, tiszta környezet iránti igény, a környezeti problémák iránti érzékenység, aminek eredményeképpen tiszta környezetben élhetnek majd talán a jövő nemzedékek.

Ezt tartják nevelőmunkájuk egyik feladatának a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ óvodájának dolgozói is, akik a múlt héten a gyerekekkel ellátogattak a josipovaci Folding Kft. szelektáló telephelyére, ahol arról tudtak meg többet, hogy miért fontos a tudatos szétválogatás.

Az iskolaközpont jó példával is elöl jár, szelektálva gyűjtik a papírt, amelynek eladásából az eszközöket fejlesztik.