„Otthon vagyunk!” program – milliós befektetések, fejlesztések

1105
Sepse

Többmillió kúnás beruházások valósulnak meg a horvátországi magyarság számára fontos egyesületekben, intézményekben 2017-ben. A horvát kormány anyagi támogatásával a hétvégén két magyar egyesület a működéséhez szükséges saját helyiségekhez jutott. Nagy volt az öröm Sepsén és Laskón.
De ezzel még közel sincs vége a fejlesztéseknek.

A horvát-magyar kisebbségi vegyes bizottság nemrég Zágrábban elfogadott jegyzőkönyve is rögzítette: a két kormány határozott és komoly lépéseket kíván tenni a két országban élő nemzeti kisebbségek helyzetének a javítása érdekében. Ennek több, szemmel is látható nyoma van; infrastrukturális fejlesztés van például folyamatban a laskói általános iskolában (tornaterem), Pécsen pedig horvát színház épül. A múlt hétvégén újabb előrelépés történt: a horvát állami költségvetésből nyújtott támogatásból saját székházhoz jutott a HMDK sepsei alapszervezete és a Laskói Ifjúsági Egyesület.

Ahogy megtudtuk, ez csak a kezdet. Az ügyben Jankovics Róbertet, a horvátországi magyarság parlamenti képviselőjét is megkerestük.

Laskó

– Mint ahogy korábban ígértem, munkánknak gyors és látható eredményei vannak. A két székház megoldja két fontos magyar településen tevékenykedő magyar egyesületünk problémáját. Valóban megható volt az egyesületi tagok arcán látni az örömkönnyeket, amikor több év után először végre átléphették a saját tulajdonú székházuk küszöbét. De ezzel még közel sem fejeződtek be a befektetések, fejlesztések.

Ezeket a székházakat falvaink ékességévé fogjuk tenni a legrövidebb időn belül, hozzájárulva ezzel az ott élő magyarok közérzetének a  javításához is. Sürgősen orvosolni kell továbbá a HMDK pélmonostori alapszervezete és a Magyar Katolikus Nőegylet székházproblémáját is. Bízom benne, hogy ezt is még ebben a hónapban megoldjuk. Az év folyamán nagy összegű, többmilliós befektetéseket tervezünk a horvátországi magyarság számára fontos infrastruktúrákba zágrábi és budapesti állami forrásokból.  Így különböző felújításokat tervezünk Szentlászlón, Kórógyon, Dályhegyen, Vukováron és Bellyén, valamint az említett új székházak tatarozására is sor kerül Pélmonostoron, Sepsén, Čakovciban és Laskón.

Továbbá kisebb befektetéseket tervezünk még Kiskőszegen, Dárdán, Várdarócon és Vörösmarton is. Ez egy valóban új irányvonal lesz a horvátországi magyarság számára. Mindenki, aki dolgozni szeretne közösségünkért, megkapja erre a valós és vissza nem térő alkalmat. Azoknak a közösségeknek a képviselőit, amelyek esetleg kimaradtak a felsorolásból, arra kérem, hogy minél előbb és minél jobb tervekkel jelentkezzenek, és meg fogjuk találni a módját, hogy minden idők legnagyobb anyagi támogatását biztosítsuk közösségünknek a magyar és a horvát kormánytól egyaránt – nyilatkozta lapunknak Jankovics Róbert.

Déra Lajos (Laskó): Sok szép emlék, számos rendezvény köti a laskóiakat az ifjúsági otthonhoz. Jól tudja ezt a HMDK vezetése is, és már hat évvel ezelőtt is fölajánlotta a Bellyei járásnak, hogy vegyék meg közösen az épületet, de az akkori faluvezetés ezt nem akarta. Az elmúlt években így az objektum a falu egyik leglepusztultabb pontjává vált. Most végre újra lesz egy megfelelő közösségi épületünk. Köszönjük parlamenti képviselőnknek!

Munk Erik (Laskó): Laskó egykor e vidék legfejlettebb települése volt. Most pedig már évek óta nincs közösségi házunk,  nincs vendéglő, kocsma sem a faluban. Nincs egy megfelelő hely a fiatalok számára. Ezért az egykori ifjúsági otthonban újra otthont teremtünk a számukra. Köszönjük Jankovics Róbertnek, hogy az elképzelésünket valóra váltotta.

Kelemen Viktória (Laskó): Biztos vagyok benne, hogy a laskóaik szívesen használják majd a felújított régi kultúrotthont, és nem kell más településekre menni eljegyzést, keresztelőt vagy lakodalmat tartani, itthon, a saját falujukban ünnepelhetnek, ahogy azt régen is tették.

 

Dobszai László (Sepse): Eddigi székházunkat béreltük, ezért hatalmas előrelépés szervezetünknek, hogy immár saját székházzal rendelkezünk.

 

Sipos Noémi (Sepse): Nagyon szép épületről van szó, az udvar is tágas, hatalmas értéket képvisel, igazán örülök, hogy mostantól a rendelkezésünkre áll.

 

 

Rabbi Ferenc (Sepse): Szervezetünk 19 éves fennállása óta most végre saját székházhoz jutottunk. Az épület az 1890-es években épült, műemléknek tekinthető, büszkék vagyunk rá, hogy mi használhatjuk. Köszönet illeti parlamenti képviselőnket, amiért ilyen rövid idő alatt sikerült kieszközölnie a segítséget, és a szavazóknak is, akik Jankovics Róbertre voksoltak a parlamenti választásokon.