Újra ülésezett a magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottság

950

Négy év szünet után újra ülésezett a magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottság (KVB) múlt csütörtökön Zágrábban. Utoljára 2012 novemberében tanácskoztak a felek Budapesten.

Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, a bizottság társelnöke a XIII. ülés előtti sajtótájékoztatón elmondta: a kisebbségi vegyes bizottság különböző okok miatt nem tudott eddig összeülni, de a fő ok a horvátországi politikai helyzethez volt kapcsolható.

A biztos ez utóbbival kapcsolatban nem bocsátkozott részletekbe, de az elmúlt években többek között a migránsválsággal kapcsolatos véleménykülönbségek miatt feszültség mutatkozott a két ország viszonyában, Horvátországban pedig több kormány váltotta egymást.

„Ennek ellenére a bizottság horvát elnökével, Zvonko Milas úrral mindvégig tartottuk a kapcsolatot” – hangsúlyozta Kalmár Ferenc, majd hozzátette: talán ennek is köszönhető, hogy most számos fajsúlyos téma van az asztalon, de vannak nyitott kérdések is. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy „a nap végére” ezeket megoldják.

A magyar társelnök szerint azért fontos a kisebbségi vegyes bizottságoknak az őshonos nemzeti kisebbségekre vonatkozó munkája, mert Európában jelenleg vannak olyan irányzatok, amelyek azt mondják, hogy a migránsok jogait egyenlővé kell tenni az őshonos kisebbségek jogaival. „Ez pedig egy veszélyes irány” – húzta alá.

Hozzátette: Magyarországon az idei esztendő Szent László-emlékév, amely emlékeztet a két ország közös keresztény múltjára, hiszen Szent László alapította a zágrábi püspökséget. „A közös múlt pedig felelősséget és kötelezettséget jelent, hogy meg tudjuk oldani a vitás kérdéseinket” – tette hozzá.

Zvonko Milas horvát társelnök jelezte: az, hogy négy évig nem ült össze a kisebbségi vegyes bizottság, és most mégis létrejött a tanácskozás, azt mutatja, hogy előrelépés történt a két ország kapcsolatában.

Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a horvátországi magyarok és a magyarországi horvátok a legmagasabb szintű kisebbségi jogokat élvezik, amelyek megfelelnek a nemzetközi követelményeknek és egyezményeknek.

„Hiszem, hogy a hagyományosan jó együttműködés a kultúra, az oktatás és a határon átnyúló együttműködés területén csak megerősödik, és remélem, hogy ugyanilyen előrelépést érünk el a határ menti infrastruktúra kiépítése terén is” – mondta Milas.

Szavai szerint mindkét fél számára fontos kérdéseket kellett megtárgyalni, a horvát kisebbség számára ilyen a pécsi horvát színház kérdése. (MTI/mt)

A horvátországi magyarságot a KVB-ben Andócsi János, a HMOM Központ igazgatója, Jankovics Róbert parlamenti képviselő és Jakab Sándor, a HMDK elnöke képviselték.

– Az eddigi 13 ülésből ez a mostani különösen fontos volt, talán a legfontosabb, mert mindent meg kellett tenni azért, hogy a javuló horvát-magyar viszony része legyen a kisebbség-politika is. Elmondhatjuk, hogy sikerrel jártunk, mert az új kormány megalakulása után megtörtént az ülés, amelyet számos egyeztetés előzött meg – mondta el Jankovics Róbert, majd hozzátette: ami a konkrétumokat illeti, összhangba kellett hozni a négy és fél évnyi kimaradás okozta komoly elvárásainkat. A számunkra legfontosabb ajánlások határozott formában szerepelnek a jegyzőkönyvben, így most már a horvát belpolitikán, az ún. fogadókészségen múlnak azok végrehajtásai. – Nem volt könnyű, de bizakodó vagyok – tette hozzá Jankovics.

A KVB-nek első ízben volt tagja Andócsi János, a HMOMK igazgatója.

– Mint magyarságunk fontos intézménye vezetőjének, számomra a legfontosabb, hogy az eszéki magyar iskolaközpontnak mielőbb megépüljön a kollégiuma. Ehhez én is és Jankovics képviselő is a leghatározottabban ragaszkodtunk, így ez most prioritásként szerepel a KVB jegyzőkönyvében. Most nem marad más hátra, mint kilincselni az oktatási és a pénzügyminisztériumnál Zágrábban, hogy a munkálatok még az idén elkezdődjenek – fejtette ki Andócsi János.

A KVB jegyzőkönyvét mindkét kormány elfogadja majd.

 

A jegyzőkönyvet Kalmár Ferenc és Zvonko Milas, a Vegyes Bizottság magyar, illetve horvát tagozatának elnöke írta alá

A HORVÁTORSZÁGI MAGYARSÁG SZÁMÁRA
LEGFONTOSABB 15 AJÁNLÁS:

OKTATÁS

  1. A KVB megállapította, hogy lezárult a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ (HMOMK) kollégiumának a megépítéséhez szükséges területhasználati engedélyezési eljárás, és javasolja a horvát félnek, hogy sürgősen találja meg a diákotthon és rendezvényterem építésének finanszírozási lehetőségét, amely a horvátországi magyarság szempontjából kiemelt jelentőséggel bír.
  2. A KVB üdvözli, hogy 2015 szeptemberében megtörtént a laskói általános iskola tornaterme alapkövének a letétele, és a horvát fél támogatásával elkezdődött annak építése. A KVB javasolja a horvát félnek a tornaterem építésének a kitűzött határidőben történő befejezését.
  3. A KVB továbbra is javasolja a horvát félnek, hogy vizsgálja meg pénzeszközök biztosításának lehetőségét a kórógyi tornaterem megépítéséhez, valamint kéri a magyar felet, hogy a felmerülő igények esetén lehetőségeihez mérten járuljon hozzá a beruházáshoz.
  4. A KVB továbbra is javasolja a horvát félnek, tekintse át az újbezdáni és kórógyi óvodák megépítésének lehetőségeit, valamint kéri a magyar felet, hogy a felmerülő igények esetén lehetőségeihez mérten járuljon hozzá a beruházáshoz.
  5. A KVB javasolja a horvát félnek a horvátországi magyarságra vonatkozó általános iskolai anyanyelvápolás kidolgozott kerettantervének mielőbbi elfogadását, továbbá javasolja mindkét félnek, támogassák a magyar anyanyelvápolás tantárgyhoz kapcsolódó tankönyvek szerkesztésének és kiadásának finanszírozását.

 

KULTÚRA

  1. A KVB javasolja a horvát félnek, hogy lehetőségeihez mérten biztosítsa a laskói kultúrotthon építésének befejezéséhez szükséges forrásokat.
  2. A KVB üdvözli, hogy a magyar kormány támogatásával befejeződik a dályhegyi művelődési otthon építése.
  3. A KVB javasolja a horvát félnek, vizsgálja meg a kórógyi kultúrotthon felújításának lehetőségét.
  4. A KVB javasolja mindkét félnek, vizsgálják meg a pélmonostori Magyar Ház megvásárlásához és felszereléséhez szükséges források biztosításának lehetőségét.
  5. A KVB javasolja a horvát félnek, hogy tegyen lépéseket a zágrábi Ady Endre Magyar Kultúrkör székházának hosszú távú megoldása ügyében.
  6. A KVB megállapítja, hogy a horvátországi magyar gyermekek zánkai és a magyarországi horvát gyermekek Pag-szigeti táboroztatásának támogatása mindkét fél részéről csak részben valósult meg. A KVB javasolja mindkét félnek, vizsgálja meg, illetve tegyen intézkedéseket a szükséges anyagi források biztosítására 100-100 horvát, illetve magyar gyermek anyaországi táboroztatásához.

 

MÉDIA

  1. A KVB javasolja a horvát félnek, biztosítson állandó tételt az Állami Költségvetésben a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) által kiadott Új Magyar Képes Újság hetilap és a Drávatáj magyar nyelvű televíziós magazinműsor szerkesztősége működése érdekében.

HITÉLET

  1. A KVB üdvözli, hogy a magyar fél hozzájárult a kopácsi (Kopačevo), kórógyi (Korođ), szentlászlói (Laslovo), karancsi (Karanac) és laskói (Lug) református templom, a horvát fél pedig a hercegszőlősi (Kneževi Vinogradi), karancsi (Karanac), laskói (Lug) és bellyei (Bilje) református templom felújítási munkálatainak befejezéséhez. A KVB javasolja a horvát félnek, hogy további eszközök biztosításával segítse elő az eszéki–rétfalui, brekinszkai, csúzai, nagypiszanicai, várdaróci, sepsei és vörösmarti református templomok felújítási munkálatainak folytatását, illetve befejezését.

 

EGYÉB

  1. A KVB javasolja a feleknek, kezdődjenek szakértői tárgyalások, és kétoldalú megállapodásban rögzítsék, hogy az egymás országaiból érkező adományok ÁFA-tartalmát a fogadószervezet visszaigényelhesse.
  2. A magyar fél javasolja a horvát félnek, tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a klisszai (Klis) vár falán helyezzék ki az ott született Árpád-házi Szent Margit emlékét őrző márványtáblát.