Nem túlzás kijelenteni, hogy sikerekben gazdag évet tudhatunk magunk mögött. Tavaly is számos programra, rendezvényre került sor magyarságunk körében – ezt minden év eleji visszatekintésünkben elmondhatjuk. De olyan eseményekben is részünk volt 2016-ban, amelyek a jövőnkre nézve is meghatározó jelentőségűek.
2016 a külhoni fiatal magyar vállalkozók éve volt
A magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság tavaly meghirdette a külhoni fiatal magyar vállalkozók éve programot azzal a céllal, hogy gazdaságilag megerősödjön a magyarság a külhoni területeken. További célként jelölte meg, hogy emelkedjen a magyar munkavállalók száma és azon vállalkozóké, akik magyar embereket alkalmaznak, illetve hogy minél nagyobb vagyon összpontosuljon magyar kézben.
A program keretében pályázatot hirdetett 525 millió forintos kerettel, mellyel a határon túli fiatal magyar vállalkozókat, vállalkozójelölteket támogatta.
A horvátországi pályázók közül az erdődi Hugyik Krisztián részesült támogatásban. Az elnyert összeget (kb. 110 ezer kúna) gyümölcsöse fejlesztésére fordítja.
Megalakult az Országos Koordináció
2016 márciusában megalakult a horvátországi magyar kisebbségi önkormányzatok koordinációs testülete. A koordinációt a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) által jelölt öt megyei önkormányzat vezetője, illetve kisebbségi megyei képviselő, valamint Zágráb város magyar önkormányzata alakította meg. A testület elnöke Balázs Piri Zoltán, alelnöke pedig Jakumetović Rozália lett.
Építkezések a Bellyei járásban
A fél évezredes múltra visszatekintő laskói iskola ma is fontos intézménye a laskóiaknak és összmagyarságunknak is. A modern, felújított, jól felszerelt intézmény egyedüli „fogyatékossága” a tornaterem hiánya. A 2015-ös alapkőletétel után tavaly tavasszal kezdődött el az építkezés első fázisa. Az új tornacsarnokot úgy alakítják ki, hogy kispályás focimeccsekre, kézi- és kosárlabda-mérkőzésekre is alkalmas legyen, valamint egy galériarésze is lesz nézőtérrel és kisebb helyiségekkel.
Laskón a Mező utca is új útburkolatot kapott, és elkezdték felújítani a központban lévő közösségi épületet is, amely orvosi rendelőnek, postahivatalnak, könyvtárnak és olvasóteremnek ad otthont, kultúrotthon híján mindig központi helyszíne volt a falu művelődési életének.
Felújították Várdaróc központját; az 1,8 millió kúnát meghaladó fejlesztés keretében parkolóhelyeket alakítottak ki, rendbe hozták a járdákat, áthelyezték a buszmegállókat, hogy szép, rendezett faluközpontjuk legyen a várdaróciaknak.
Kövér László a HMDK vezetőivel tárgyalt, és megnyitotta a vukovári Magyar Házat
Júniusban kétnapos hivatalos látogatásra érkezett Horvátországba Kövér László, a magyar parlament elnöke. Vukovári látogatása során Željko Reinerrel, a horvát szábor akkori elnökével közösen megnyitották a vukovári Magyar Házat, melyben a Vukovári Magyarok Egyesülete 2013-óta tevékenykedik. A ház megvásárlását és felújítását jelentős összegekkel támogatta a magyar állam. Kövér László elismerését fejezte ki a vukovári és a Vukovár-Szerém megyei magyarságot közösséggé szervezőknek, valamint kijelentette, hogy Magyarország felelős szövetségesként tekint a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségére. A házelnök megbeszélést folytatott a HMDK vezetőségével is, amelynek a tagjai tájékoztatták a magyarságot érintő legfontosabb kérdésekről.
Új igazgató került az eszéki magyar iskolaközpont élére
Az 1999 óta működő, eszéki székhelyű Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ alaptevékenysége a horvátországi magyar gyerekek anyanyelven történő óvodai, általános és középiskolai oktatása-nevelése, de közművelődési, gazdasági, sport- és egyéb tevékenységekkel is foglalkozhat a horvát törvényekkel összhangban.
2016 tavaszán az intézmény addigi vezetőjének lejárt a megbízatása, ezért az iskolaszék kiírta a pályázatot az igazgatói tisztségre. A pályázatra jelentkezők közül a horvát oktatásügyi miniszter Andócsi Jánost nevezte ki az intézmény új vezetőjének. Újdonságnak számít a Központ életében, hogy tavaly szeptembertől új szakra, szakácsképzésre is jelentkezhettek a diákok.
Ingyen tankönyveket adományozott a HMDK
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége mindig is kiemelt fontosságúnak tekintette a horvátországi magyar oktatásügyet, mert azt megmaradásunk zálogának tartja.
Mivel évről évre a legnagyobb tétel a szülőknek iskolakezdéskor a tankönyvek megvásárlása, ezért a HMDK úgy döntött, hogy a magyar általános iskolákban magyarul tanulókat azzal is jutalmazza, hogy megvásárolja számukra az összes magyar nyelvű tankönyvet. A támogatás legalább 230 diákot érintett.
A HMDK és tagszervezetei 29 személynek biztosítottak munkát, megélhetést
A munkaerőpiacra való visszatérés elősegítése, ösztönzése érdekében hirdette meg pár évvel ezelőtt az állam a közmunkaprogramot, amelynek keretében huzamosabb ideje munkanélküli státuszban lévő személyeket alkalmazhatnak fél évre önkormányzatok, szervezetek. A Munkaközvetítő Hivatal tavalyi pályázatára a HMDK központi irodája, az újbezdáni kultúregyesület, a Várdaróc Kultúregyesület, a kopácsi Arany János Kultúregyesület, a laskói Ifjúsági Egyesület, a HMDK kiskőszegi és pélmonostori alapszervezete, a Kórógy Hagyományőrző Egyesület és a dályhegyi kultúregyesület pályáztak, amelyek ennek köszönhetően – ha csak rövid időre is – munkát, megélhetést biztosítanak összesen 29 személynek. A HMDK és tagszervezetei nem először vesznek részt a programban, több tíz embernek biztosítottak már munkát az elmúlt években is.
Külhoni Magyarságért Díjat kapott a pedagógusfórum
Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese és Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár augusztusban, Szent István királyunk ünnepe alkalmából a budapesti Magyarság Háza aulájában tíz személyt, szervezetet tüntetett ki a Külhoni Magyarságért Díjjal. Az anyaország elismerését a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma is kiérdemelte. A szervezet nevében Csapó Nándor elnök vette át a díjat.
A magyar kormány elfogadta a HMDK Vidék- és Gazdaságfejlesztési Programját
A magyar kormány elfogadta a HMDK 2016-2020-as időszakra vonatkozó Vidék- és Gazdaságfejlesztési Programját, a magyar Országgyűlés pedig megszavazta a 2017-es költségvetési részt is. A HMDK ötéves gazdasági programja ötszázmillió forintos összeggel szerepel a 2017-es magyar költségvetésben. A program keretében meghirdetett pályázatra jelentkezhet minden olyan Eszék-Baranya megyében, illetve Kórógyon és térségében élő horvátországi gazdálkodó, aki magyar nemzetiségű, és a horvát állampolgársága mellett rendelkezik magyar állampolgársággal is. Előtérbe helyezik a termőföldvásárlást, a mezőgazdaság gépesítését, modernizálását, állattartó telepek létesítését és fenntartását, vállalkozások alapítását. Mindezt részben vissza nem térítendő támogatás formájában, illetve kamatmentes kölcsönökkel fogja támogatni anyaországunk.
A többség Jankovics Róbertre szavazott az előrehozott parlamenti választásokon
A szeptember 11-i előrehozott parlamenti választáson a horvátországi kisebbségeknek választaniuk kellett a horvát és a nemzetiségi lista között, nemzettársaink ez utóbbival az egyetlen garantált, magyar képviselői helyet betöltő személyre voksolhattak. Az összesen 9981 magyar nemzetiségű, szavazójoggal rendelkező személyből 5212-en járultak az urnákhoz és kérték a magyar listát. 5151 érvényes és 61 érvénytelen szavazatot regisztráltak.
A többség Jankovics Róbertre és helyettesére, dr. Szántó Tiborra, a HMDK jelöltjeire adta le voksát, összesen 2731-en, Juhász Sándor és helyettese, Sója Dénes, a MESZ jelöltjei 2420 szavazatot kaptak. Így a következő négy évben a HMDK képviselője szólalhat föl a magyarok érdekében a horvát száborban.
Megalakulásának 15. évfordulóját ünnepelte tavaly a HMPF
A Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma (HMPF) másfél évtizedes fennállását egy nagyszabású díszüléssel ünnepelte meg októberben. Az eseményre a tagsága mellett meghívták mindazokat a személyeket és szervezeteket, akik/amelyek az elmúlt évek során partnerként, támogatóként a pedagógusfórum mellett álltak és segítették a munkáját. A Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma 2001. október 16-án alakult meg a horvátországi, magyar tannyelven oktató pedagógusok kezdeményezésére. Az elmúlt időszakban kiemelt szerepe volt a horvátországi magyar pedagógusok érdekképviselete és szakmai fejlődése feltételeinek biztosításában, valamint a magyar nyelven történő oktatás megőrzésében, népszerűsítésében, amelynek érdekében számos továbbképzést és programot szerveznek minden évben.
Jankovicsot több bizottságba is beválasztották a száborban
Jankovics Róbertet, a magyar kisebbség parlamenti képviselőjét októberben a kisebbségi frakció alelnökének választották meg. A kormány kinevezte továbbá az országos Kisebbségi Tanács tagjává.
A testület hatáskörébe tartozik többek között a kisebbségi szervezetek állami költségvetésből történő anyagi támogatásának a meghatározása, a „pénzosztás”. Jankovics Róbertet ezenkívül beválasztották a szábor költségvetési bizottságába, valamint tagja lett az emberi jogi bizottságnak is. Parlamenti képviselőnknek megválasztása óta sikerült egy korrekt együttműködést kialakítania az új horvát kormány tagjaival.