A szentlászlói falunapok kapcsán írtunk a település általános iskolájának volt igazgatójáról, Kelemen Dávidról, aki Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült. Vele beszélgettünk a szentlászlói iskola múltjáról, az anyanyelvápolás jelentőségéről, a tanítói hivatásról.
Az oktató-nevelő tevékenység mindig közel állt a szentlászlói Kelemen Dávidhoz, aki már fiatal korában a helyi Petőfi Sándor Kultúregyesület könyvtárát vezette. Főiskolai tanulmányait Eszéken végezte, 1970-ben szerezte meg a matematika-fizika szakos tanári diplomát.
Rövidebb ideig dolgozott a dályai, majd egy eszéki általános iskolában, Ernestinovóban pedig tizenkét évet, mielőtt szülőfaluja iskolája szolgálatába állt volna.
A szentlászlói általános iskolában 1982-től dolgozott, előbb matematika-fizika tanárként, majd iskolaigazgatóként egészen nyugdíjaztatásáig.
Nehéz volt az oktatás talpra állítása a honvédő háborút követően
A honvédő háború idején a falu elnéptelenedett, az iskolát is lerombolták, a gyerekek, többnyire a nagyszülőkkel, Szigetvárra költöztek.
A háború kezdetekor az Eszék-Baranya megyei oktatásügyi hivatal Kelemen Dávidot Szigetvárra rendelte, a menekült gyerekek számára helyet biztosító általános iskolába vezetőtanárnak.
– A legtöbb gyerek szülei nélkül került Szigetvárra, így minden téren segítségre szorultak, és mi igyekeztünk mindenben a rendelkezésükre állni – mondta a tanár úr.
1992-ben visszakerültek Eszékre, ahol pedagógus társaival együtt azokban az eszéki iskolákban helyezték el őket, ahol hiány volt tanerőből. Kelemen Dávid 1988-ban járt először a háború után falujában, UNPROFOR-os kísérettel. Ezután hamarosan elkezdődött a falu és az iskola újjáépítése is.
Az iskola felújítása 1998-ban kezdődött, egy évvel később adták át, és 2000 januárjában beindult az oktatás is. A háború után Kelemen Dávid már igazgatóként tevékenykedett az intézmény falai között.
– Nem volt könnyű az iskola és az oktatás helyzete a hazatérés után. Újra egy helyen tanítani az áldozatok gyerekeit, és azokat a gyerekeket, akiknek a szülei támadták a falut. A háború okozta lelki sérüléseket orvosolnunk kellett. Külön foglalkozásokat szerveztünk a gyerekek számára, akik nemzetiségtől függetlenül mind áldozatai voltak a háborúnak – mondta az iskola volt igazgatója.
Szentlászlón mindig népszerű volt az anyanyelvápolás
A szentlászlói általános iskolában a 60-as évek végéig folyt magyar tannyelvű oktatás, attól fogva a gyerekek a fakultatív magyarórákon gyakorolhatták anyanyelvüket.
– A szentlászlói szülők mindig szívesen íratták gyerekeiket anyanyelvápolásra, és a tanulók is örömmel jártak, járnak. Belekóstolnak a magyar népi-nemzeti kultúrába, emellett tanulnak irodalmunkról, történelmünkről, nemzeti ünnepeinkről és az anyaország földrajzáról is – mondta Kelemen Dávid.
Az anyanyelvápoló órákat évről évre nagyobb érdeklődés övezte. A diákok azt is igényelték, hogy nagyközönség előtt is bemutathassák a fakultatív órákon tanultakat.
Szerepeltek különböző iskolai és iskolán kívüli rendezvényeken, vendégszerepeltek más iskolákban, vetélkedőkön, szemléken vettek részt – ezek mind hozzájárultak az anyanyelvápolás népszerűségéhez. A fiatalok az anyanyelvápoló órákkal és az iskolai néptáncoktatással párhuzamosan vettek részt a helyi Petőfi Sándor Kultúregyesület munkájában is.
Kelemen Dávid mindig fontosnak tartotta az intézmény dolgozói és a szülők közti jó együttműködést, de a helyi egyesületekkel, intézményekkel való viszonyért is felelősséget érzett. Ezenkívül jó kapcsolatokat alakított ki magyarországi tanintézményekkel (Vácszentlászló, Szigetvár, Aranyosgadány, Zók és Kisgerezsd). A kőbányai Szent László Általános Iskolával kötött megállapodásnak köszönhetően kulturális, szakmai együttműködés, csereutak, nyári táborok segítették, hogy a gyerekek jobban megismerjék egymást.
Az iskolai és a kultúrmunka mellett részt vett a falu társadalmi életében, ma is az Ernestinovói járás magyar kisebbségi önkormányzatának elnöke. A szerteágazó és eredményes munkájáért kapta meg Magyarország köztársasági elnökétől, Áder Jánostól a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége javaslatára.
– Megható érzés, hogy valaki odafigyelt mindarra, amit tettem az évek folyamán, és értékelte azt – mondta Kelemen Dávid.
Örömmel tölti el, hogy a szentlászlói iskola élén továbbra is magyar igazgató áll. Bízik benne, hogy a magyar nyelvet és kultúrát továbbra is ápolni fogják a faluban.