Míg a legtöbben kutyát vagy macskát tartanak, egyesek a csigát választják házi kedvencüknek. Az achátcsigák barátságos kis élőlények, szeretnek nagyokat lakmározni, fürödni, és a sört sem vetik meg. Egyik legjobb tulajdonságuk, hogy nem igényelnek túl sok törődést – állítják csigatartó ismerőseim.
A kutya és a macska még mindig a legkedvesebb háziállataink. Jól bevált négylábú társainkkal játszhatunk, sétálhatunk, trükkökre taníthatjuk őket, s emellett még hasznosak is, hiszen megfogják az egeret, őrzik a házat stb. De népszerű házi kedvenc a papagáj, a hörcsög és az aranyhal is.
Egyre többen tartanak egy, ez utóbbiaknál is különlegesebb állatkát, amely nem a hiperaktivitásáról híres. Több ismerősömnek is van achátcsigája (vagy más néven afrikai óriáscsigája).
Bár ezek a puhatestű állatok nem tartoznak a trükkökre tanítható élőlények közé, érdekes dolog lassú és fura világukba, különös szokásaikba bepillantást nyerni. Ráadásul nem is túl bonyolult a tartásuk és gondozásuk.
Rómer Edina fél éve fogadott örökbe két kiscsigát, „akiket” Bomra és Bonra keresztelt. Azóta már kifejlődtek, hamarosan talán kicsinyeik is születnek. Edina néhányat mindenképpen megtartana belőlük, hogy biztosítsa az utánpótlást. Az achátcsigák természetes környezetben akár 10-12 évig is elélnek, terráriumban tartva viszont a felére csökken az életkoruk.
– A csigák rendkívül érdekes állatok. Lassú és csendes életet élnek, szinte észrevétlenek, de mégis ott vannak velem, talán ez az, ami megfogott bennük. Nem igényelnek túl sok törődést, mégis meg lehet őket fogni, simogatni – mondja Edina.
Különböző zöldségekkel táplálkoznak
Ezek a különleges, szinte nem is eviláginak tűnő élőlények nappal többnyire alszanak, inkább éjjel élik az életüket. Persze, akkor sem futnak maratont a terráriumukban, de például éjszaka szeretnek nagyokat lakomázni.
– Mindenféle zöldséget megesznek. Szeretik a vízben gazdag paradicsomot, dinnyét, paprikát, kedvencük az uborka és a saláta – tudtam meg Edinától.
A veteményes kertben tehát minden megterem, amire a csigáknak szükségük van. Terráriumuk alja virágfölddel van borítva, ahova beáshatják magukat. Szinte minden, ami a csigákhoz kell, megtalálható otthon, a ház körül. Vásárolnia egyedül a szépiacsontot kell, amit előszeretettel rágcsálnak. A kalciumban gazdag szépiacsont segíti házuk növekedését, fenntartását. Ha véletlenül megsérülne a csigaház, még több szépiacsontot kell fogyasztaniuk, amely segít, hogy helyrehozzák a sérülést.
A kis csápos állatkák nem a gyorsaságukról híresek, mégis fontos lecsukni a terrárium tetejét, mert szeretik a kalandokat, kimásznak, és huss… hűlt helyük marad. Edina egyszer fél órára hagyta nyitva a terráriumot, ennyi idő alatt pár méterrel hagyták el azt.
Imádnak fürödni. Edina hetente tart nagy csigafürdőzést, nagyon élvezik, hogy a csap alatt lehetnek, a vízre azonnal előbújnak a házukból.
– Még gyorsabban előbújnak a házukból, ha énekelek nekik. Szerintem megérzik, amikor én tartom őket, tudják, hogy én vagyok a gazdájuk – mondja Edina.
Ő hozta meg Kubik Endre kedvét is a csigatartáshoz.
– Dönci és Rudi fél év alatt akkorát nőttek, hogy alig férnek bele a tenyerembe – mondja Endre.
Két csigája közül Dönci a nagyobb, mint ahogy arról neve is árulkodik.
Endre elmondta, a csigák fürdetése mellett a virágföldet is cserélni kell néha.
Ezenkívül naponta permetez vizet a terráriumukba, így tudja szinten tartani a levegőjük megfelelő páratartalmát.
Mire vigyázzon a kezdő csigatartó?
Kérdésemre, hogy még mire kell odafigyelniük az achátcsiga-tartóknak, a következőket sorolta fel. A csigák előszeretettel mászkálnak a terrárium üvegén, ahonnan nem szabad erővel leszedni őket, mert könnyen megsérülhetnek. Nem szabad sós étellel etetni őket, mert kiszáradnak tőle. Nem jó sokáig a terráriumukban hagyni az ételt, amit nem fogyasztottak el, mert elkezd rohadni, és a terjedő baktériumok árthatnak az állatoknak.
Mint azt Endrétől megtudtam, kis barátaik bizony nem vetik meg a sört.
– Az interneten olvastam, hogy sok helyen sörcsapdákkal fogják meg a kopaszcsigákat a kertben, melyek árthatnak a veteményeknek. Egy földbe ásott edényt sörrel töltenek meg, melynek a csigák nem tudnak ellenállni, belemásznak és megfulladnak. Dönci és Rudi persze nem kapnak olyan sokat, hogy belefulladjanak, hanem csak annyit, amennyi jólesik nekik, így kényeztetem őket – mondja a csúzai csigatartó.
Endre lételeme a motorozás. Miután kiélte száguldás iránti vágyát, jólesik bepillantania a csigák lassú életébe.
A csigák ellen még a főbérlőnek sincs kifogása
Edinánál és Endrénél is előbb volt achátcsigája Molnár Zsuzsannának. Albérletben lakik Pécsett. Szeretett volna valamilyen házi állatkát tartani, de mivel a főbérlő ezt nem nézte jó szemmel, így a nem sok gonddal s bajjal járó csigára esett a választása.
Kérdésemre, hogy ennyi idő alatt milyen trükkökre tudta megtanítani Bézsát és Lyentét, azt válaszolta, rendkívül hangosan rágják az ételt, amire általában éjjel kerül sor, néha fel is ébred csámcsogásukra. A csigák már csak ennyire képesek, ez a legérdekesebb tulajdonságuk. De ez épp elég ahhoz, hogy belopják magukat az ember szívébe.
– Nincs sok funkciójuk, mégis jó érzéssel tölt el, hogy vannak háziállataim, melyeknek gondját viselhetem. Azt hiszem, a növénytartás után a csigák megfelelő lépésnek számítanak mondjuk egy macska vagy kutya örökbe fogadása előtt – mondta Zsuzsi.
Csigáinak egyszer már születtek utódai, melyekből három maradt meg, ők jelenleg is boldogan élnek a kopácsi óvodában.
{fcomments}