Végső búcsú Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkártól

106

Október 24-én eltemették Potápi Árpád Jánost, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát, Tolna vármegye 2. számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselőjét; a bonyhádi evangélikus temetőben több ezren kísérték utolsó útjára.

A politikust római katolikus szertartás szerint temették el, emlékére a Szeplőtelen fogantatás-templomban Felföldi László pécsi megyéspüspök mondott gyászmisét. A templom megtelt már a gyászmise kezdete előtt, akik nem jutottak be, azok kintről követték azt. Valamennyien részvétüket, szeretetüket jöttek el kinyilvánítani. Az utcán teljes csend honolt.

A püspök a ravatalnál tartott búcsúbeszédében azt mondta, Potápi Árpád János nemcsak ismerte, hanem szolgálta is a Kárpát-medence magyarságát, közös, nemzeti célkitűzéseinket.

A temetőben Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes azt mondta, Potápi Árpád János „neve beíratott a nemzetpolitika, s így a magyar nemzet történetébe”. Magyar és keresztény volt, a nemzetpolitika, amit képviselünk, nem pusztán magyar, de keresztény is – tette hozzá. Mert „minden nemzet Istennek egy gondolata, ami egyszeri és megismételhetetlen, semmi nem adhatja azt az értékgazdagságot, ami (…) a magyarság, csak a magyarok” – fogalmazott. Kifejtette: nekünk, magyaroknak az egyetemes emberiséggel szembeni elsődleges kötelességünk a magyarságunk megőrzése, kimunkálása és felmutatása. „Árpád ezt a keresztény nemzeti gondolatot képviselte, tiszteletben tartva minden nemzetet, és a küldetést, hogy a magyarság megmaradjon” – jelentette ki.

Az elhunyt politikust úgy jellemezte, hogy sajátos karaktere a szerénység volt, nem volt meg benne a hübrisz, a nemzetpolitikában is inkább hátralépett. Azt vallotta, hogy „mi a keret és a vászon vagyunk, a képet a magyar közösségek festik”.

– Nyugodj békében, de székelyesen segíts minket odaátról – zárta szavait Semjén Zsolt.

A néhai államtitkártól búcsúzott mások mellett Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Áder János és Novák Katalin korábbi köztársasági elnökök, a határon túli magyar szervezetek vezetői, köztük Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének az elnöke. A gyászszertartáson a családtagok mellett barátok, közeli és távoli ismerősök, miniszterek, honatyák, közjogi méltóságok, polgármesterek, munkatársak is részt vettek.

A temetés részeként az Ismerős Arcok zenekar élőben játszotta el a Nélküled című dalt, majd a magyar és a székely himnusz, valamint a Hadd menjek, Istenem! című ének kíséretében helyezték örök nyugalomra az 57 éves korában elhunyt nemzetpolitikai államtitkárt.

Potápi Árpád János 1967. március 28-án Bonyhádon született. 1991-ben általános iskolai tanári oklevelet szerzett a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar nyelv és irodalom-történelem szakán, 1991 és 1994 között elvégezte az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a történelem szakot. 1991-1993 között egy szegedi általános iskola, 1993-1998 között a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium tanára volt.

A politikai életbe 1993-ban kapcsolódott be, az 1994-es parlamenti választásokon a Fidesz bonyhádi kampányfőnöke volt. 1998-2007 között a Fidesz Tolna megyei alelnöke, 2007 óta elnöke volt. 1998-tól 2011-ig a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének elnöke, 2004 és 2014 között a völgységi kistérség önkormányzatai alkotta társulás elnöke, 2002-től 2014-ig Bonyhád polgármestere volt.
1998 óta volt egyéni mandátummal országgyűlési képviselő, 2022-ben hetedszer szerzett országgyűlési képviselői mandátumot. 2011 és 2014 között a Fidesz egyik frakcióvezető-helyettese, ugyancsak 2011 és 2014 között az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás bizottságának elnöke, 2014 óta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára volt.

„Aki ismerte Árpádot, tudja, ítéleteiben szigorúan mért, de nem a politika érinthetetlen magasságából, hanem emberi közelségből. Elvárásaiban is maximalista volt, és tehette, hiszen magával szemben is maximális elvárásokat támasztott. Talán épp ezért szerette és tisztelte mindenki, talán épp ezzel vívta ki az osztatlan megbecsülést. Amit Potápi Árpád János a nemzetpolitika ügyében tett, az mértékegységgel nem mérhető, tízéves megbízatása idején számtalan terv és program valósult meg, amelyek által felbecsülhetetlen minőséget kapott a nemzetpolitika, és felmérhetetlen lehetőségeket a külhoni térségek. Hajtómotorja volt ennek az építkezésnek, amely az évszázados reménytelenség után nyújt reményt a külhoni közösségeknek a megkapaszkodáshoz, a megmaradáshoz. Csak most, elvesztésével látjuk, munkájával, lendületével, hitével milyen pótolhatatlan űrt hagyott maga után, nehéz örökséget szabva ezzel az utána jövőknek.” – írta a Magyar7 felvidéki magyar lap. Majd a következőképpen zárta: „Potápi Árpád János szolgálata most véget ért, itt e földi létben. Nekünk nincs más feladatunk, olyan odaadással és szívós akarattal kell dolgozunk közösségeinkért, ahogy azt ő tette. Most már érte is! Emlékét örökké őrizve.”