Varga Dorotea Panna az év diákköltője

666

Panna versei és novellái számos elismerésben részesültek, legutóbb az Irodalmi Rádió pályázatán vett részt a Csavargó című versével, amellyel kategóriájában elnyerte Az év diákköltője címet.

„Az otthon mindig megmarad…”

A kopácsi Varga Dorotea Panna jelenleg a Budapesti Gazdasági Egyetemen tanul közösségszervezést. Az irodalom régebb óta része az életének, elmondása szerint nyolcéves korától foglalkozik kreatív írással. Mesékkel kezdte, majd ahogy gyűltek az élettapasztalatok, költeményekben kezdte megfogalmazni érzéseit, gondolatait.

Az írásszenvedély ma is az egyik jellemzője, alkotásaival előszeretettel vesz részt különböző irodalmi pályázatokon is. Az interneten olvasott az Irodalmi Rádió pályázatáról, ahol a fődíj az év diák költője/írója cím elnyerése volt. Emellett olvasóestek szervezésére és könyvkiadásra is lehetőséget biztosít a pályázat kiírója.

A csavargó című verse a honvágyról szól

A pályázatra több ezren jelentkeztek, közülük kb. 400 kerül be az antológiába. Panna kategóriájában (20-25 éves korosztály) is több százan adták be műveiket, közülük lett első az ő verse.

– A többi fantasztikus alkotást hallva és olvasva nem gondoltam, hogy az én versem nyeri el a fődíjat. Számomra már az is megtiszteltetés volt, hogy ott lehettem az eredményhirdetésen. Díjazott versem A csavargó címet viseli, két évvel ezelőtt írtam, de még sosem adtam be pályázatra, és igazából nem is nagyon mutattam meg senkinek. Most viszont úgy éreztem, eljött az ideje, hogy többen is hallják, hiszen egy számomra nagyon kedves költeményről van szó. A vers összefoglalója az akkori életemnek. Emlékszem, egy magányos estén kezdtem el írni, amikor az járkált a fejemben, vajon mit csinálhatnak odahaza, és milyen jó lenne kint ülni a teraszon a hideg betonlépcső helyett. Szerettem volna az olvasónak azt üzenni a verssel, hogy bárhol legyen a világon, az otthon mindig megmarad, és oda mindig öröm lesz visszatérni – nyilatkozta lapunknak Panna.

Az eredményhirdetésre április 13-án került sor a Fedák Sári Színházban, ahol Panna verse is elhangzott. A csavargó a Sirályfonal című kötetben olvasható, ami az Irodalmi Rádió gondozásában jelent meg.

2020-ban az egyik novellájával országos első helyezést ért el

Panna, amilyen gyakran csak tud, részt vesz hasonló kiírásokon, mindig nagy örömet szerez számára a megfelelő irodalmi mű kiválasztása az adott pályázatra. A Szögesdrót című novellája 2020-ban országos első helyezést ért el, amit a külhoni magyarság témájában írt.

– Ez az elismerés akkor számomra nagyon sokat jelentett, és onnantól kezdve kezdtem el több művemet is bemutatni az embereknek – mondja Panna, hozzátéve, egy-egy sikeres pályázat után sokkal inkább érez hálát, mint büszkeséget.

Az írás mint gyógyító erő

Verset és novellát egyaránt ír a mai napig. Legyen az egy sűrű, programmal teli nap, egy unalmas vasárnap, vagy egy munka utáni fárasztó nap, ha jön az ihlet, akkor annak nem tud nemet mondani.

– Az írás számomra olyan, mint egy társ. Elmondhatok neki bármit, akkor, amikor akarom, és úgy, ahogy akarom, sokszor nem is számít, ha senki sem olvassa, csak hadd írhassam le és adhassam ki magamból. Olyan ez nekem, mint egy nagyon jó baráttal való hosszú beszélgetés, gyógyító erővel bír, miközben olyan dolgok jönnek a felszínre, amelyeket egy egyszerű beszélgetés nem tud kihozni – fogalmazza meg „költői hitvallását” a kopácsi tollforgató.

Költői/írói tervei között szerepel egy kötet összeállítása és megjelentetése. Panna úgy érzi, az írás számára egy állandó tevékenység, ami, bízik benne, a jövőben is megmarad. Úgy látja, lassan elérkezik az ideje, hogy sor kerüljön az eddigiek összefoglalására, ő pedig továbbléphessen egy új fejezetbe.

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.