Mađarsko kulturno-umjetničko društvo Petőfi Sándor Ivanovci Đakovački osnovano je prije 75 godina, a u središtu njihovih aktivnosti na očuvanju tradicije bio je mađarski narodni ples. Posljednjih sedam godina njihov rad je bio prekinut, ali sada su zahvaljujući nekolicini bivših plesača ponovo organizirali udrugu.
U Ivanovcima je asimilacija Mađara u fazi u kojoj samo bake i djedovi govore jezik. Unatoč tome, desetljećima su smatrali izuzetno važnim njegovanje tradicije te su podržavali djecu u učenju jezika i očuvanju narodnih plesova. Vrijedno je spomenuti da je u društvu nazvanom po Sándoru Petőfiju plesalo oko pedeset osoba u tri skupine. Od osnutka, više od tri stotine plesača nastupilo je na četiri stotine izvedbi, kako u zemlji, tako i u inozemstvu. Veliki doprinos tome dala je učiteljica Magdolna Aleksza, danas u mirovini, koja je 42 godine radila na očuvanju mađarske tradicije.
– Ponosno mogu reći da smo u Ivanovcima, zahvaljujući društvu, stvorili takav društveni život da je cijelo selo plesalo. Organizirali smo tri plesne grupe prema dobnim skupinama, redovito smo održavali probe i nastupe. Bilo je onih koji su nam se pridružili sa sedam godina i ostali u plesnim skupinama sve do završetka fakulteta. Nažalost, prije sedam godina morala sam prekinuti ovu sjajnu aktivnost, što je rezultiralo prestankom rada društva. No, moji bivši plesači nedavno su odlučili slijediti moje stope i pokušati ponovno organizirati plesne skupine – ispričala je Magdolna.


Ponovno plešu tri dobne skupine
Magdolna je toliko „zarazila” svoju okolinu mađarskom kulturom i ljubavlju prema selu da su njezini bivši plesači odlučili ne dopustiti da njezin cjeloživotni rad padne u zaborav. Četiri člana društva odlučila su u travnju ponovno organizirati plesne skupine. Vođenje društva preuzela je Matea Bošnjak, dok je Marko Berberović postao potpredsjednik. Sada društvo ponovno živi, a mogu se pohvaliti s tri plesne grupe različitih dobnih skupina, koje trenutno broje 33 člana.
– Bila sam vrlo dirnuta kada sam vidjela što su mladi postigli. U nekoliko mjeseci naučili su koreografije, a jedan plesač svaki put dolazi na nastupe izravno iz Bruxellesa. Vrlo sam ponosna na njih i osjećam se sjajno vidjevši rezultate svojih višedesetljetnih napora. Cijeli život sam vjerovala da se za selo i kulturu mora učiniti sve – rekla je umirovljena učiteljica.
Ivanovčani su svoje „ponovno rođenje” već proslavili na prestižnoj smotri narodnih plesova Đakovački vezovi, gdje su nastupile sve tri njihove dobne skupine. Njihovi planovi uključuju što više nastupa i poziva, te vjerno slijediti tradicijske temelje koje su dobili od učiteljice Magdolne.

Prijevod: Izabela Šegota
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.