Régen rendszeresek voltak Kopácson a varrók, amikor a falubeli asszonyok a téli estéken összeültek, kézimunkáztak, beszélgettek, recepteket cseréltek. A pandémia miatt ez a szokás megszakadt, de most a HMDK kopácsi alapszervezete ismét életre hívta ezt a szép szokást.
A Drávaszög lexikonban a varró címszó alatt az alábbi leírás található: „Összejövetel lányos házaknál, ahol a varrást gyakorolják, közben játszanak, szórakoznak. Télen tartották, karácsony után, minden héten más-más barátnőnél. Délelőtt gyülekeztek, vitték magukkal terítőiket, falvédőiket. Ebédre az édesanya csirkepaprikást vagy rántott húst, lekváros gombócot készített és valamilyen kalácsot sütött. Délután főtt vagy pattogatott kukoricát tálaltak”.
A Drávaszög legtöbb falujában élt régen a varró hagyománya, amely idővel átalakult: ezekre a „programokra” utóbb már nem a lányok, hanem az asszonyok jártak, és jelenleg is a középkorúak és az idősebb korosztály körében közkedvelt. A téli estéken összegyűlnek, és eltöltenek együtt néhány kellemes órát. Kopácson mindig is népszerűek voltak a varrók, amelyeknek nemrég a pandémia vetett véget. A HMDK kopácsi alapszervezetében szerették volna feleleveníteni ismét ezt a közösségi formát, így rendelkezésre bocsátották a Kopácsi Magyarok Otthonát, ahol az asszonyok minden csütörtök este összegyűlnek.
– Nagyon megörültünk ennek a kezdeményeznek, és köszönjük a kopácsi HMDK-soknak, hogy újraindították a varrót, amely a téli időszakban nagyon jó lehetőség a társasági életre, a kikapcsolódásra. Mindenki hozza a kézimunkáit, recepteket cserélünk, beszélgetünk. A következő alkalomra elhozzuk a fekete-fehér fényképeket a régi lakodalmakról, falusi összejövetelekről, és nosztalgiázni fogunk egy nagyot – tudtuk meg Molnár Lídiától.
Felvetődött, hogy a nagy tapasztalattal rendelkező, egykor a falusi lakodalmak sütemény- és tortatengereinek a mesterei átadják tudásukat a fiatalabbaknak, így a jövőben arra is sort fognak keríteni, hogy akit érdekel, azt a kopácsi asszonyok megtanítják az igazi dobostorta vagy éppen a hamisítatlan kelt kalács készítésének fortélyaira is, ezzel is továbbörökítve a hagyományt.