Új viselet a kopácsi gyermektánccsoportnak

984

A Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően új viseletben léphetnek színpadra a kopácsi Arany János Magyar Kultúregyesület gyermektáncosai.

A kopácsi kultúregyesület az 1950-es években alakult, a honvédő háború (1991-97) után pedig újjászerveződött. A keretein belül működik az Alfalusi Vegyes Kar, a Kopácsi Alkalmi Zenekar, 2008 óta pedig gyermektánccsoporttal is bővült, amely nemrég új viseleteket kapott.

Varga József, a kopácsi Arany János Magyar Kultúregyesület elnöke elmondta, az állami költségvetésből kapott támogatást csak célirányosan lehet felhasználni, így már régóta nem állt módjukban a gyerektánccsoport viseletét megújítani.

– A tavalyi évben részt vettünk a Bethlen Gábor Alap pályázatán, új viselet készítését pályáztuk meg, sikeresen. Ragaszkodtunk ahhoz, hogy a viseleten az egykori kopácsi ruházat motívumai jelenjenek meg, így több hónapot vett igénybe a munka, decemberre készült el – mondta Varga József.

A kopácsi népművészetben a természetközelség, a rétből, a vízből élés ténye kézzelfoghatóan nyilvánul meg: öltözéküket a múltban vízi lények képeivel és növényeivel ékesítették, ezért népviseletük is különleges. A fekete és fehér színek dominálnak, egyedi mintázatú, fekete muszlinra fehér fonállal hímzett rák- és halminta jellemezte a díszítését.

Varga József elmondta azt is, hogy nemcsak a ruházattal, hanem a helyi hagyományok ápolásával is szeretnék az elődök hagyatékát továbbvinni, a gyerekek így a más régiók táncai mellett a régi kopácsi táncokat, népdalokat, meséket, játékokat is megtanulják.

A szervezet több nagy rendezvény lebonyolítója, társszervezője a Kopácsi Halásznapoknak, amely a vidék egyik legnagyobb gasztrokulturális rendezvénye, lecsófesztivált is rendeztek, író-olvasó találkozókat is, nemzeti ünnepeinkről, az anyák napjáról is megemlékeznek, valamint több mint egy évtizede nyaranta egyhetes kézműves tábort is szerveznek gyerekeknek. 2017 Arany János-emlékév, így a szervezet idei programjának nagy részét is ennek szenteli.