Vasárnap befejeződtek az önkormányzati választások Horvátországban, átlagosan jóval alacsonyabb részvétel mellett, mint két héttel ezelőtt. Új polgármestereket kapott Horvátország négy legnagyobb városa: Zágráb, Split, Fiume (Rijeka) és Eszék is.
Zágrábot, Splitet és Fiumét is balliberális beállítottságú polgármesterek fogják vezetni (Tomislav Tomašević, Ivica Puljak és Marko Filipović), ami nagy változás az eddigiekhez viszonyítva, ez főleg Splitre vonatkozik, ahol az eddigi polgármester HDZ-s volt.
A HDZ az eszéki diadalát tartja az est fénypontjának, ahol a 34 éves Ivan Radić lett a független Horvátország történetében Eszék első HDZ-s polgármestere. A győzelem szépséghibája az, hogy rendkívül alacsony, 29%-os részvételi aránnyal született.
A HDZ végül is összességében a vártnál rosszabbul szerepelt, hiszen Zágrábban a jelöltje a második fordulóba se jutott be, elveszítették Splitet és Šibenik-Knin megyét, amelyeket eddig vezettek, és hajszállal nyertek mindenkori erősségeikben: Dubrovnik megyében, Zadar megyében és Zadar városban, elvesztették Ilokot, Županját, Makarskát és Vukovárt is. A HDZ-nek a vukovári vereség fáj vélhetően a legjobban, ott az eddigi polgármester, Ivan Penava nyert a HDZ-jelölt Nikola Mažarral szemben. Ivan Penava a nemrég alakított saját pártja színeiben indult, a Miroslav Škoro vezette Domovinski pokret támogatásával.
Ami a megyéket illeti, a 20-ból a HDZ 13-ban önállóan, további kettőben pedig koalíciós partnerként állíthat zsupánt. Ezek közül nagy meglepetésnek számít a Belovár-Bilogora és Varasd megyében kivívott diadaluk (Damir Bajs és Radimir Čačić eddigi zsupánok ellen), mert ezek eddig hagyományosan baloldaliak voltak. Bajs és Čačić most majd minden bizonnyal a száborban folytatják politikai pályafutásukat, hiszen mindketten parlamenti mandátummal rendelkeznek a tavalyi választásokat követően, és most, hogy elveszítették a megyei választásokat, megszűnt a képviselői összeférhetetlenségük is.
Ez a helyzet különösen érdekes lesz Radimir Čačić esetében, mert ő eddig is a Plenković-kormány egyik legnagyobb kritikusa volt, habár tagja a kormánykoalíciónak, és a vasárnapi, HDZ-től elszenvedett választási veresége biztos nem kedvez az országos koalíció egységének.
Az SDP is „jó eredményt” hirdetett a választási éjszakában, habár a két említett megyei választási kudarc eléggé váratlanul érte őket is.
Peđa Grbin SDP-elnök elégedettségének adott hangot, hogy újra megnyerték az alapbázisuknak számító Tengermelléki-fennsíki megyét és Fiumét. De az SDP-nek sikerült megtartani Sziszeket és új városokat is szerezni, mint amilyen például Varasd, Makarska, és nagy meglepetésre Pólán is győztek, ahol évtizedek óta először veszített az isztriai regionális párt (IDS).
Az SDP és az IDS között visszavan még egy „meccs”, hiszen Isztria megye zsupánja vasárnap este az IDS-elnök Boris Miletić lett, de az eredmény egy hajszálon múlt, a nem végleges eredmény 26.305 – 26.251 szavazat, azaz megyei szinten 54 szavazat előnnyel lett zsupán Boris Miletić Danijel Ferić SDP-jelölttel szemben. Az SDP a 2076 érvénytelen szavazat újraszámlálását fogja követelni az OVB-től. Boris Miletić IDS-elnök a pártelnöki tisztségéről való lemondását is kilátásba helyezte a váratlanul rossz választási eredménye miatt.
Hercegszőlősi járás
Az egyetlen magyar érdekeltségű választásra vasárnap a Hercegszőlősi járásban került sor, itt is valamennyivel kisebb volt a részvételi arány, mint két héttel ezelőtt.
A járási tanácsnak 13 tagja van. Öt-öt mandátumot szerzett a HDZ és a Horvát Krisztián vezette független lista, 2 mandátumot az SDSS és egy mandátumot a Sója Dénes vezette független lista. Ahhoz, hogy valakinek többsége legyen a járási tanácsban, további tárgyalások lesznek szükségesek.
Három „magyar” pótválasztás vár bennünket szeptemberben – a Dárdai, az Erdődi és a Darázsi járásban
A tavaly decemberben módosított önkormányzati választási törvény szerint többé nem lehet pártlistáról kooptálni a hiányzó nemzetiségi képviselőt, hanem amennyiben a választási eredmények alapján kisebbségi képviselő megfelelő számban nem jut be a képviselő-testületbe, új választásokat írnak ki, amelyeken az adott kisebbséghez tartozók szavazhatnak csak.
Így további három magyar járási képviselőt választunk majd szeptemberben – a Darázsi, a Dárdai és az Erdődi járásban.
A Darázsi járásban két magyar képviselő szerzett mandátumot a május 16-ai választásokon, de az alapszabály szerint legalább 3-nak kell lennie, míg az Erdődi és a Dárdai járásban egy-egy magyarnak kell ülnie a képviselő-testületi üléseken, de egy sem nyert mandátumot a választásokon.