A Kárpát-medence magyarok lakta településeiről várnak üzeneteket a magyar-román határ menti nagygéci Megmaradás Temploma mellett épülő emlékhelyre. Bárki elküldheti üzenetét szülőfaluja, szülővárosa, lakóhelye nevében. Január 31-ig még 1000 üzenetet kell összegyűjteniük, hogy a kőfaragó elkezdhesse a munkát!
2015 tavaszán egyedülálló kulturális-turisztikai attrakció nyílik Nagygécen: a Szamos által 1970-ben elpusztított, magyar-román határ menti településen megújul a sorsára hagyott XIII. századi templom, a Megmaradás Temploma körül pedig – többek között – emlékpark létesül. A templom és a csaknem fél évszázad után újra életre kelő település az összetartás és a megmaradás erejét szimbolizálja.
Az emlékparkban a Kárpát-medencei őshonos gyümölcsfák mellé emlékoszlopokat állítanak fel, melyeken a Kárpát-medencei magyarok lakta települések üzenhetnek a Nagygécre látogató honfitársainknak. 200 emlékoszlopon 3400 üzenet lesz kőbe vésve.
A települések üzeneteiket az alábbi linken tudják beküldeni:
http://www.megmaradastemploma-nagygec.hu/regisztracio/
A közelmúltban elindult a Megmaradás Temploma honlapja, illetve Facebook-oldala is, amelyek folyamatosan frissülő tartalommal tájékoztatják a látogatókat:
http://www.megmaradastemploma-nagygec.hu
https://www.facebook.com/megmaradastemploma
Nagygéc egyedi története önmagában is több mint figyelemre méltó. A magyar-román határ melletti falu neve elsőként 1280-ban tűnt fel, századokon át olyan nemesi családok birtokolták, lakták, mint a Csákyak vagy később a Haynau család. Nagygéc szerény lélekszáma ellenére is számos magyar történelmi esemény fontos szereplője, helyszíne volt. Az 1970-es árvízben azonban a falu csaknem teljesen elpusztult, lakosai nem költözhettek vissza. Küzdelmük azonban azóta is tart falujuk, a kis templom megmaradásáért.
{fcomments}