Od svih mjeseci u godini svibanj je možda jednini mjesec – prolazeći kroz mađarska naselja – koji je lako prepoznatljiv. U mnogim naseljima na ulicama su majpani, ali jedno drvo se uvijek uzdiže u centru naselja. Do kraja mjeseca šarene vrpce već izblijede, vijore se poput bijelih zastava ukazujući da su se drva predala prolaznosti. Zajedničke majpane na mnogim mjestima ruše pod svečanim okolnostima.
Novi Bezdan
Svečanost rušenja majpana najveća je u Novom Bezdanu. U tom baranjskom naselju nekada davno, kod svake kuće u kojoj je bila djevojka, mladići su postavljali majpan kojeg su na kraju mjeseca uz glazbenu i plesnu pratnju srušili. Običaj danas njeguje Kulturno-umjetnička udruga Novi Bezdan. Oko majpana su plesale lokalne folklorne skupine, zbor Kulturno-umjetničke udruge Szivárvány, tamburaški sastav Kubikos, odnosno gostujuće skupine Kisasszonyok i Legények iz Batine, Kulturno-umjetničko društvo Petőfi Sándor Laslovo, te Udruga za njegovanje običaja Mađara Korođ, u međuvremenu su mladići, dodavajući jedan drugome sjekiru, polako rušili stablo. Plesači su potom svoja znanja pokazali i na pozornici Doma kulture: publika je mogla vidjeti sadržajan kulturni program, kojega su otvorili Róbert Jankovics, saborski zastupnik Mađara i Milan Knežević, načelnik Općine Petlovac, osim toga svečanosti su prisustvovali János Magdó, generalni konzul Mađarske u Osijeku, Krisztián Pálinkás, član Općinskog vijeća i predsjednik Vijeća mađarske nacionalne manjine u općini i Robert Kirhofer, mjesni župnik.
Događanje je potpomognuto uz potporu Općine Petlovac, Zaklade Bethlen Gábor i Savjeta za nacionalne manjine Zagreb.


Podolje
U malom baranjskom naselju rušenje majpana organizira mjesna udruga za očuvanje običaja. Oni nemaju svoju folklornu skupinu tako su, kao i obično, pozvali folklornu skupinu Čardaš iz Suze i dječju folklornu skupinu DZMH ogranka Batina kako bi plesali čardaš u krug oko majpana postavljenog u dvorištu Doma kulture i vatrogasnog doma. Glazbene tradicije, međutim, u selu su još življe, glazbenu skupinu vodi Jožef Keresteš, predsjednik kulturnog društva, naravno i ovoga puta su oni bili zabavljači na svečanosti. Svečanost rušenja majpana nastavila se događajem pod nazivom „Dan mađarskih običaja u Podolju“ u Domu kulture, u okviru čega je organizirano natjecanje u kuhanju fiš paprikaša gdje je bilo više od sto sudionika.
Događaj je održan uz potporu Róberta Jankovicsa, saborskog zastupnika Mađara, Savjeta za nacionalne manjine Zagreb i Općine Draž.


Suza
U Suzi, kao i uskrsne običaje, tako i običaj postavljanja majpana, mladi njeguju već dugi niz godina. Majpan su zajedničkim snagama u centru sela postavili folklorna skupina Čardaš i Udruga mladih Ács Gedeon. Krajem svibnja majpan su srušili uz ples skupine Čardaš i dječje plesne skupine Hajnalcsillag društva Jókai Mór, uz pratnju glazbene skupine iz Podolja. Nakon što su izrušili majpan, nastavili su s ogromnim čardašem u krug u kojega su plesači uključili i publiku. Program je ostvaren uz potporu Savjeta za nacionalne manjine Zagreb.


Kopačevo
U Kopačevu, zahvaljujući mjesnom ogranku DZMH, svake godine kroz mjesec dana centar sela ukrašava veliki majpan. Udruga organizira i rušenje majpana, na kojemu je ove godine po prvi puta sudjelovala dječja folklorna skupina Gerle susjednog Kulturno-umjetničkog društva Vardarac. Plesači su krenuli uz glazbenu pratnju od Doma Mađara prema centru sela, gdje je oživljena narodna tradicija, te je program nastavljen uz večeru. Događanje je održano uz potporu Savjeta za nacionalne manjine Zagreb.


Hrastin
U Hrastinu majpan zajedničkim snagama postavljaju Udruga mladih i vatrogasno društvo, koje isto tako i ruše na kraju mjeseca, u svečanim okvirima, uz sudjelovanje mjesnih folklornih skupina.
Događanje su financirali Savjet za nacionalne manjine Zagreb, DZMH i Općina Vladislavci.

Stari Jankovci
Udruga za njegovanje običaja u Starim Jankovcima u Vukovarsko-srijemskoj županiji, majpane postavlja tek nekoliko godina kod mjesnog Doma Mađara. Drvo je postavljeno i, naravno srušeno u sklopu zabave u kojoj su sudjelovale mjesne i folklorne skupine iz okolice, za glazbu se pobrinuo Goran Kurel iz Suze.


Laslovo
Kulturno-umjetničko društvo Petőfi Sándor Laslovo, ove godine je majpan u dvorištu Doma kulture, srušilo pod skromnijim uvjetima. Ovdje su plesači bili odjeveni u narodne nošnje, a sami čin obaranja majpana popraćen je mađarskim plesom i glazbom.

Vukovar
Članovi Udruge Mađara grada Vukovara većinom su starija generacija, ali mladenačkim poletom organiziraju svoje programe. Dijelom njihovog bogatog djelokruga jeste i njegovanje narodnih običaja. Majpan postavljaju otkada imaju vlastito sjedište. Krajem mjeseca, u okviru ugodnog druženja sruše drvo, i time nastoje i Hrvatima pokazati ovaj običaj.
Središta mnogih drugih naselja također su bila ukrašena „zajedničkim” majpanom. Negdje veću pažnju posvećuju postavljanju majpana, ali ima i takvih mjesta gdje ne organiziraju slavlje oko tog narodnog običaja, koji time ne gubi na važnosti: čin sam po sebi oglašava proljeće, obnavljanje i mladost.

Prijevod: Izabela Šegota
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.