Telt házas eszéki rendezvényen a családi vállalkozások támogatásáról

637

A magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság tematikus éveinek folytatásaként az idei a családi vállalkozások megerősítését szolgálja. Az egymilliárd forintos keretösszegű programból vissza nem térítendő támogatásra is pályázhatnak a vállalkozások. A program tervezett lépéseiről dr. Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára beszélt, aki Jankovics Róbert parlamenti képviselőnkkel együtt nyitotta meg az eszéki fórumot.

A magyar miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága 2016-ban a külhoni magyar fiatal vállalkozók tematikus évét hirdette meg, majd a jó tapasztalatoknak köszönhetően, látva az igényeket és a lehetőségeket, 2017-et a külhoni magyar családi vállalkozások évének tekinti. A program tervezett lépéseit Kárpát-medencei körút keretében mutatták be. A körút egyik állomása volt Eszék is, ahol a HMDK rendezvénytermében nagy érdeklődés övezte az eseményt.

Hajnal Virág programfelelős bevezetője után az egybegyűlteket Jankovics Róbert parlamenti képviselő köszöntötte, aki a program fontosságát hangsúlyozta, amely erősítheti közösségünket, és ezáltal egy egységes külhoni magyarságnak is a részei vagyunk. Köszönetet mondott a magyar kormánynak azért, hogy gazdasági szempontból is felkarolta a horvátországi magyarságot.

Szilágyi Péter

Dr. Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára felidézte, hogy Magyarország kormánya 2012 óta hirdet tematikus éveket, amelyek célja a magyarság megtartása és versenyképességének növelése. Míg az első években az oktatásfejlesztést állították a középpontba, 2015 óta a programok a gazdaságfejlesztés területén a szakképzésre és a külhoni magyar vállalkozókra fókuszálnak. Tavaly összesen 600 millió forint vissza nem terítendő támogatást osztottak ki a fiatal vállalkozóknak, ezt a támogatási programot idén is folytatják, erre 230 millió forintos keret áll rendelkezésre. Hozzátette, a családi vállalkozások pedig 600 millió forintra pályázhatnak a Bethlen Gábor Alap által lebonyolódó program keretében, egy pályázó maximum 8 millió forintra számíthat. A résztvevőknek elmondta azt is, szeretnék megszólítani az úgynevezett vertikális családi vállalkozásokat, vagyis azokat a cégeket, amelyekben több generáció együtt dolgozik, vagy a leszármazottak az ősök által alapított vállalkozást viszik tovább, mint ahogy a horizontális családi vállalkozásokat is, amelyekben testvérek vagy házastársak tevékenykednek együtt.

A rendezvény keretében a Felelős Családi Vállalatokért Magyarországon Egyesület családi nagyvállalatainak képviselőivel ismerkedhettek meg az érdeklődők, a délután folyamán pedig a családi vállalkozások sikeres működéséhez szükséges eszközöket gondolhatták végig a résztvevők tapasztalt családi nagyvállalatok segítségével workshop keretében.

Az eszéki rendezvényen részt vett Obradović Ena, az eszéki magyar főkonzulátus gazdasági attaséja, Scherzer Károly külgazdasági szakdiplomata a zágrábi magyar nagykövetség képviseletében és Palizs-Tóth Hajnalka, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. eszéki irodájának a vezetője.

A külhoni magyar családi vállalkozások éve elnevezésű program célja, hogy helyben tartsák a családokat, hogy meg tudjanak erősödni szülőföldjükön, és munkát tudjanak adni nemzettársaiknak. A külhoni magyar családi vállalkozások és a fiatal vállalkozók számára nyári képzést is tartanak, valamint a pályázatokat is nyáron írják ki.