Szerveznek és támogatnak, állami támogatást nem kapnak

580

A „BŰNÜK” AZ VOLT, HOGY A HMDK-HOZ TARTOZTAK!

A következő hetekben azon 14 (HMDK-s) horvátországi magyar szervezet vezetőjével beszélgetünk, amelyeket 2012-ben – teljes mértékben ok nélkül – kizártak a zágrábi Kisebbségi Tanács támogatási rendszeréből, semmibe véve azt a tényt, hogy ezek az egyesületek több évtizedes múlttal rendelkeznek, és szorgalmasan dolgoztak magyarságunk megmaradásáért. Működésükkel és az állami támogatások felhasználásával kapcsolatban soha semmilyen kifogás ellenük fel nem merült, mégis lenullázták őket. Sója Dénes, a horvátországi magyarság akkori parlamenti képviselője a Kisebbségi Tanács tagjaként szó nélkül tudomásul vette a tragikusnak nevezhető fordulatot, mi több, szavazatával támogatta azt, hogy ezek a magyar egyesületek egyetlen lipa támogatást se kapjanak az országos Kisebbségi Tanácstól. Az egyesületek egyetlen bűne az volt, hogy a HMDK-hoz tartoztak.

A HMDK kopácsi alapszervezete megalakulása óta fontosnak tartja a nemzeti ünnepek megtartását, de szerepet vállal minden, a településen tartott rendezvényen, így a híres-nevezetes Kopácsi Halásznapokon is. A lehetőségeikhez mérten támogatják a gyerekeket is. Állami támogatást csak 2011-ben kaptak, a következő évben ez a szervezet is az elmúlt hetekben bemutatott kisemmizett egyesületek sorsára jutott.

A HMDK kopácsi szervezete alaptevékenysége mellett az elmúlt években aktív szerepet vállalt a település kulturális életében. Minden évben megülik nemzeti ünnepeinket, különböző témájú összejöveteleket tartanak, társszervezői az anyák napi rendezvénynek és a Kopácsi Halásznapoknak is. A HMDK-szervezet hívta ismét életre és szervezte, szervezi meg a kopácsi Ki mit tud?-ot is. Támogatják a gyerekeket is, az óvoda végzőseit, a ballagókat egy iskolakezdést segítő csomaggal ajándékozzák meg, ezenkívül a karácsonyi csomagokat is a HMDK-alapszervezet támogatásából vásárolják meg a helyi iskolásoknak és óvodásoknak.

Cickai Csaba

A működésükhöz különböző pályázati forrásokból szerezték a pénzt, és a központi HMDK segítette az egyesületet. Állami támogatásra is pályáztak, de egyedül csak 2011-ben sikeresen. 2012-ben már ők is a 14 kisemmizett HMDK-s szervezet sorsában osztoztak.

Cickai Csaba, a szervezet akkori elnöke elmondta, tisztában voltak azzal, hogy ez politikai döntés volt, és tudták, hogy a következő években is hiába pályáznak.

– Miután később eredménytelen volt a pályázatunk, az elnökség úgy döntött, hogy nem is nyújtunk be kérvényt. Természetesen addigi tevékenységünket folytatni szándékoztunk, így igyekeztünk minden más lehetőséget kihasználni, hogy dolgozni tudjuk. Úgy gondoljuk, az akkori parlamenti képviselő magyarázkodására, hogy egy faluban csak egy szervezet legyen, éppen mi cáfolhatunk rá, hiszen az Arany János Kultúregyesülettel egymást kiegészítve dolgoztunk, dolgozunk ma is. Úgy gondoljuk, hogy minden valós tevékenységet végző szervezet támogatást érdemel – mondja Cickai Csaba.

Állami támogatás nélkül a legnehezebb időszakban is sikerült nagyszabású rendezvényeket tető alá hozniuk. Kapcsolatokat alakítottak ki a Kárpát-medence különböző részeiben működő önkormányzatokkal és szervezetekkel. A kapcsolatok erősítése céljából rendezték meg a téli hagyományokat éltető Disznótoros Fesztivált, majd a Lecsófesztivált.

Farahó Zsolt, a szervezet jelenlegi elnöke elmondta, céljuk, hogy ezek a közösségi események még jobban összehozzák a helyieket és a különböző térségek képviselőit.

– Tevékenységünkkel eddig is bizonyítottuk, hogy közösségünk érdekében dolgozunk. Tudjuk, hogy ezt parlamenti képviselőnk is értékeli, és végre az állami támogatást is „kiérdemeljük” – mondta Farahó Zsolt.