A kopácsi Arany János Kultúregyesület először rendezett Szent István-napi Lecsófesztivált a településen. Baranyából és Szlavóniából és Magyarországról is érkeztek az eseményre, amelyen a főszerep most nem a halé, hanem a zöldségeké volt. A főzőversenyre 28 csapat nevezett be. Miközben a bográcsokban készültek az ételek, a színpadon egymást váltották a néptánccsoportok, a délután folyamán, a kultúrotthon udvarában felállított szabadtéri színpadon a HMDK Szent István-napi rendezvénye folyt.
Sikeres volt az 1. kopácsi Lecsófesztivál
Kopácsot a jövőben nemcsak a Halásznapokkal hozzák kapcsolatba, hiszen egy újabb sikeres rendezvényt tudhat a magáénak. Augusztus 17-én az Arany János Kultúregyesület először rendezett Szent István-napi Lecsófesztivált, amely iránt az érdeklődés minden várakozást felülmúlt, 28-an neveztek be. Már a déli harangszó után nem sokkal sorra érkeztek a versenyzők, a baranyai Újbezdántól, a szlavóniai Kórógyig szinte mindenhonnan jöttek, hogy ki-ki a saját ízlése szerint készített lecsóval próbálja megnyerni a zsűri tetszését. A szervezők paprikát, paradicsomot és hagymát adtak a lecsóhoz, ezt a helyi termelők ajánlották föl a főzőversenyre, a többi hozzávalót a szakácsok maguk hozták..
Míg a csapat egy része a főzéshez készült elő, addig a többiek az asztal díszítésével voltak elfoglalva. A zsűri az étel szín- és ízharmóniája, fűszerezettsége mellett a stand kinézetét és a terítéket is pontozta.
Volt, aki egyszerűen csak a kapott anyagot főzte össze némi fűszerezéssel, míg mások füstölt kolbásszal, sonkával vagy éppen csirkeszárnnyal gazdagították augusztus egyik leggyakrabban főzött ételét.
Nézelődők és kóstolók is akadtak bőven, akik, miután körbejárták a bográcsokat, a standokra kirakott kézműves termékeket is megnézték. A kopácsi fűszerpaprikának, a mézeskalácsnak, a lekvároknak és a savanyúságoknak is nagy volt a keletje ezen a napon.
Közben a négytagú zsűri (Varga Tímea, Farahó Zsolt, Stjepan Hlevnjak, Tusa Péter) folyamatosan értékelt, ízlelt. Nem volt könnyű dolguk, de végül megszületett az eredmény: a legtöbb pontot a Vas Falusi Turizmus csapata kapta, míg második a csúzai Ács Gedeon Ifjúsági Egyesület lett, a harmadik helyet Potalec Ida kopácsi szakácsnő érdemelte ki Bangó Margit lecsójával.
– Kopács halászfalu volt. Valamikor a halászatból élt, de ez már a múlté. Most az emberek zöldségtermesztéssel foglalkoznak. Szerettük volna, hogy a híres kopácsi halpaprikás mellett a zöldségek is hangsúlyt kapjanak, ezek legjobb elkészítési módja pedig, ha megfőzzük őket lecsónak. Az újabb rendezvényt turisztikai és gasztronómiai látványosságnak szántuk, és szerettük volna, ha egy kicsit összehozza a falut. És a helybeliek barátaikkal, vendégeikkel jól érzik magukat – nyilatkozta lapunknak a kultúregyesület elnöke, Varga József.
A délutáni vidám hangulat este az utcabálon is folytatódott, és egészen késő éjszakáig tartott a Kopácsi Alkalmi Zenekar mulatós zenéjére.
A HMDK Szent István-napi központi rendezvénye
Ínycsiklandó illatok közepette kezdődött meg a rendezvény keretében a HMDK központi Szent István-napi rendezvénye. Az egybegyűlteket Jakab Sándor, a HMDK elnöke köszöntötte, beszédében azt hangsúlyozta, hogy Szent István után száz évvel 800 évig élt együtt horvát és magyar, most egy újabb egység tagjaként, azt kívánja, hogy tartson legalább nyolcszáz évig ez az újabb kapcsolat is. Majd Tiffán Zsolt, a Baranya Megyei Önkormányzat elnöke, parlamenti képviselő mondott ünnepi beszédet, ő is a két ország jó kapcsolatát hangsúlyozta. Külön kiemelte, hogy Szent István országában, majd száz évvel Trianon után, a magyar kormány megadta annak a lehetőségét, hogy minden határon túli magyar felvehesse a magyar állampolgárságot.
A magyar dallamok és ritmus a mai napig ott lüktetnek a fiatalok szívében is, aminek az egyik bizonyítéka, hogy sokan közülük lelkes hódolói a magyar népi táncnak. Az ünnepi műsorban a HMDK művészeti csoportjának csak egy kisebb része lépett föl, a legtöbb csoport ezen a hétvégén anyaországi rendezvényeken vendégszerepelt. A szabadtéri színpadon a hazai gyermektánccsoport mellett a csúzai, kórógyi, dályhegyi és haraszti gyerekek táncait láthatta a közönség. Bemutatkozott továbbá az ivanovci és a várdaróci ifjúsági tánccsoport és a kiskőszegi Kisasszonyok.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Antonio De Blasio kijelölt eszéki magyar főkonzul, Jakabné Pohl Marietta, a Baranya Megyei Közgyűlés alelnöke és Bokor Béla, a Határon Túli Magyarságért Alapítvány elnöke is.
A Szent István-napi Lecsófesztivál a Bethlen Gábor Alap, a HMDK Szent István-napi központi rendezvénye a zágrábi Kisebbségi Tanács támogatásából valósult meg.
{fcomments}