Spomen plakete dodijeljene su nogometnim klubovima Ribar iz Kopačeva i Zmaj iz Zmajevca povodom značajne obljetnice osnutka

67

U ZOO Hotelu u Osijeku dodijeljene su 29. prosinca pod svečanim okolnostima spomen plakete Nogometnom klubu Ribar iz Kopačeva i Nogometnom klubu Zmaj iz Zmajevca.

U Hrvatskoj Baranji postoji više nogometnih klubova sa stoljetnom prošlošću. Među njima su dva mogla obilježiti lijepi jubilej u 2022. godini. Nogometni klub Ribar iz Kopačeva prošle je godine svoju 100-tu obljetnicu obilježio četverodnevnom proslavom. Nogometni klub nekadašnjeg ribarskog sela između dva svjetska rata nosio je naziv Dunav, a ponovno je registriran krajem 50-tih godina pod nazivom Ribar (Halász). Čelništvo kluba obnovljeno je 2021. godine, mjesna mladež preuzela je vođenje kluba i željeli su na dostojan način zahvaliti svojim prethodnicima što su kroz 100 godina vodili brigu o sportskom životu sela, održavali i razvijali klub. To je poznato i Hrvatskom nogometnom savezu te su podijelili spomen plakete čelnicima kluba u znak priznanja njihovom radu.

Gros Mark (NK Ribar, Kopačevo), Marijan Kustić (predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza), Ante Vučemilović (predsjednik nogometnog saveza Osječko-baranjske županije)

Na sličan način je i Nogometni savez Osječko-baranjske županije izrazio čestitke klubu koji je djelovao kroz više od jednog stoljeća. Osim NK Ribara, spomen plaketu za prošlogodišnju 110. obljetnicu svoga postojanja dobio je i NK Zmaj (Sárkány) iz Zmajevca. Plaketu je u ime kluba iz Kopačeva preuzeo Domagoj Molnar (predsjednik) i u ime kluba iz Zmajevca Jožef Čergič (predsjednik). Među slavljenicima okrugle obljetnice, naslov kluba najstarijeg osnutka nosi klub iz Zmajevca. Naime, 1912. godine je Jožef Gaal iz Zmajevca, inače učenik u Budimpešti, donio jednu nogometnu loptu u selo, tada su Zmajevčani zapravo započeli nogomet u selu. Već od 1905. godine igrali su nogomet na livadi pored Čarde platnenom loptom, a 1910. godine povratnik iz Australije, Ferenc Leher, kući je donio jednu ragbi loptu. Zaslužni predsjednici, među ostalima, bili su do 1968. Jožef Gaal, Jožef Gun, Lajoš Baksand, Bela Baka, te kasnije Jožef Čergič, Gizela Čergič, Janoš Tur, Karolj Martin, Ferenc Simon, Lajoš Kovač, Jožef Kromer, Mihalj Heic. Vrijedno je spomenuti Pala Nađa, koji je postao slavan, a potječe iz sela, te je igrao za klub iz Ferencvaroša.

Dugogodišnju povijest klubovi doživljavaju i kao svojevrsnu odgovornost, te se nadaju kako će proslaviti još puno ovakvih okruglih obljetnica.

Prijevod: Izabela Šegota

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.